[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۵
  • دوره جدید

هنرمندان از تفرقه کارگزاران فرهنگی متضرر می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و رئیس حوزه هنری استان در نخستین روزهای آغاز کار مدیر فرهنگ فارس کنار هم نشستند تا هنرمندان و علاقه‌مندان فرهنگ و هنر، بار دیگر شاهد آغاز فضایی تازه در همدلی و هوایی تازه در فرهنگ و هنر فارس باشند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، صابر سهرابی که میزبانی محمد کرم‌اللهی با همراهی وحید فرجی و‌ هاشم کرونی را بر عهده داشت، با آغوش گشاده پذیرای مدیران حوزه اندیشه و هنر انقلاب اسلامی فارس بود. دستاورد اصلی این جلسه را می‌توان شروع فصلی تازه از همراهی و همدلی دانست تا آن‌چنان که در جلسه گفته شد، دیگر هنرمندان از تفرقه بین مدیران فرهنگی استان متضرر نشوند و از این پس با تشکیل کارگروه‌های مشترک، برنامه‌های تازه‌ای با همراهی این دو نهاد برگزار شود.
انسجام در سایه همدلی
در ابتدای این جلسه، محمد کرم‌اللهی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: دستگاه‌های فرهنگی در سایه همدلی، انسجام و هم‌افزایی و با میدان دادن به خرد جمعی و تجربه‌های موفق به رشد و بالندگی می‌رسند و مطمئن باشیم از انفکاک و جدایی، طرفی برنمی‌بندیم. وی افزود: تمام فکر و ذکر ما در حوزه فرهنگ، نگرش جامع در سایه اندیشه، درک و دریافت فرهنگی در جامعه انقلابی و اسلامی است. هرکس سابقه بنده نوعی را رصد کند درمی‌یابد هیچ‌گاه هیچ نسبتی با سیاسی‌کاری و سیاسی‌بازی نداشته و ندارم. رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: زندگی فرهنگی من ریشه در پیشینه و گذشته‌ام دارد که یکی از مهم‌ترین فرازهای آن، سابقه ارشادی بودن و طی کردن مناصب و جایگاه‌های مختلف در این مجموعه ارجمند بوده است. وی ادامه داد: هرگز راجع به ارشاد بحث شخصی و سلیقه‌ای نداشته و هرگز مقابل ارشاد نبوده‌ایم. عده‌ای دنبال تفرقه انداختن بین دستگاه‌ها و دست‌اندرکاران فرهنگی هستند، اما مسئله اصلی این است که از تفرقه ما کارگزاران فرهنگی، قبل از دستگاه‌ها، هنرمندان و فعالان فرهنگی استان متضرر خواهند شد. کرم‌اللهی گفت: آن‌قدر مشکل در استان داریم که اگر ده سال ۲۴ساعته کار کنیم باز هم برای رفع مشکلات وقت کم می‌آوریم؛ لذا وقتی برای سیاسی‌کاری نمی‌ماند، دنبال آبی و قرمز سیاست هم نیستیم و مخلص آبی و  قرمز سیاست هم هستیم تا وقتی که هدفشان خدمت به فرهنگ باشد. وی افزود: ما نه مقابل ارشاد که کنار شماییم و معتقدیم با حضور شما که از درون مجموعه ارشاد و از جامعه اهل فرهنگ و هنر هستید اتفاقات مبارکی خواهد افتاد و همه، به رسالت حقیقی فرهنگ باز خواهیم گشت. رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: جز مباحث اسلامی و انقلابی، روی هیچ بحثی تعصب نداریم و مقوله فرهنگ را مقوله‌ای فراتر از روزمرگی‌های موجود می‌دانیم؛ لذا در همه رویدادها، مناسبت‌ها و برنامه‌ها کنار شماییم و توقع داریم شما نیز کنار ما باشید. وی افزود: می‌خواهیم کنار هم باشیم تا موازی‌کاری و دوباره‌کاری نکنیم. پشت جریان‌های اصیل تولیدمحور فرهنگ و هنر بایستیم و کمتر سراغ جشنواره‌های ویترینی و تبلیغاتی برویم و معتقدیم در این راه، تقویت و تضعیف شما در حقیقت تقویت و تضعیف ماست. کرم‌اللهی با طرح یک تجربه و پیشنهاد درباره برگزاری صبحانه کاری فرهنگی بین مدیران ارشد دستگاه‌های فرهنگی استان به صورت ماهانه گفت: باید همراه و همکار هم باشیم و فضا را مدیریت کنیم که در جدل‌ها کمترین فشار و ضربه متوجه هنرمند، فرهنگ‌ور و هنر و فرهنگ باشد. وی اظهار داشت: اگر خرمشهر را خدا آزاد می‌کند، خداوند این پیروزی عظیم را در سایه ایمان قوی، روحیه انقلابی، تلاش و کوشش مستمر و از همه مهم‌تر وحدت و انسجام همه ظرفیت‌های انسانی و ایمانی کشور نصیب ما می‌کند. امروز هم اگر می‌خواهیم خرمشهر‌ها را آزاد کنیم، نیاز به وحدت و انسجام و درک و فهم موقعیت و شرایط کشور داریم.
در انتظار اتفاقات بزرگ فرهنگی
در ادامه این دیدار، وحید فرجی قائم‌مقام و معاون فرهنگی حوزه هنری فارس گفت: خوشحالیم که در دوره وزارت جناب صالحی به عنوان مدیر فرهنگی و اخلاق‌مدار و دارای توانمندی علمی نظام جمهوری اسلامی، مدیران اخلاق‌مداری برای استان‌ها انتخاب می‌شوند و بحمدالله شما نیز به این صفت شناخته شده‌اید. وی افزود: مسئله‌ای که شخصاً آن را تجربه کرده‌ام این است که زمانی اتفاقات بزرگ فرهنگی در استان‌ها روی می‌دهد که مدیران دستگاه‌های فرهنگی همدل و همراه باشند و ارتباطشان، زمینه‌ساز همکاری مشترک شود و در این میان، همدلی و همراهی ارشاد و حوزه هنری مهم و اساسی است. قائم مقام و معاون فرهنگی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: به عنوان فردی که در هر دو دستگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری خدمت کرده‌ام معتقدم وقتی ارتباط و همکاری خوب بین مدیران برقرار شود، ارتباط بین مجموعه‌ها نیز بیشتر می‌شود و وقتی ارتباط موجود نباشد، مجموعه‌ها هم تنش پیدا می‌کنند. وی افزود: حال که مدیران ارشد حوزه استان نیز ارشادی بوده‌اند و فردی اخلاق‌مدار در ارشاد فارس مدیریت می‌کند، زمینه برای همراهی و همدلی بیش از هر زمان دیگر وجود دارد و امیدوارم این جلسات مشترک به صورت مستمر برگزار شود.
انتقال آرامش و وقار 
در بخش دیگری از این نشست،‌ هاشم کرونی مدیر روابط عمومی و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: حضور شما به عنوان مدیری اخلاق‌محور سبب قوت قلب جامعه هنری است؛ اما تجربه نشان داده در کنار مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بدنه اداره کل نیز مهم است و باید همسو باشد. وی افزود: متأسفانه مجموعه اهالی فرهنگ و هنر در بخش‌های مختلف گاه با مدیر و گاه با مجموعه به تنش برخورده بودند. حال که شما در مصدر کار قرار گرفته‌اید امیدواریم این آرامش و وقار را به مجموعه هم منتقل کنید. مدیر روابط عمومی و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: متأسفانه در دوره قبل زمینه اختلاف بین هنرمندان و مجموعه وجود داشت. شنیده‌ایم شما می‌خواهید بین مجموعه و اهل هنر آشتی برقرار کنید. این روحیه را می‌ستاییم و منتظر نتایج آن هستیم. وی خاطرنشان کرد: شخصاً از دوران حضور شما در کازرون و حضور شاعران در شهر مرحوم نصرالله مردانی خاطرات خوبی دارم و سعه‌صدر و همدلی شما را با هنرمندان آن سامان دیده‌ام. کرونی اظهار داشت: امیدوارم این همدلی در شیراز نیز فراهم شود و مجموعه شاعران و نویسندگان، به خصوص هنرمندان عرصه ادبیات انقلاب اسلامی نیز آماده همراهی با این فضای تازه هستند.
اشراف به دردهای جامعه هنری 
حرف آخر این نشست همدلی را میزبان این نشست، صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس زد. وی گفت: من از بیرون به ارشاد نیامده‌ام و افتخار می‌کنم که از بدنه انجمن‌ها به ارشاد و از درون ارشاد به مدیریت رسیده‌ام و از نزدیک با همه مسائل و موضوعات ارشاد آشنا هستم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: از آنجا که خود را برآمده از این مجموعه می‌دانم، از گذشته تا حال هم درد بدنه مجموعه و هم جامعه هنری را می‌دانم و به آن واقفم و امیدوارم در این فرصت بتوانم در جهت رفع این مسائل کوشش کنم. وی افزود: من نیز معتقدم با هم‌افزایی و همدلی می‌توان بر مشکلات فائق آمد و نمی‌توان به تنهایی، داعیه حل همه معضلات را داشت. قطعاً حل تمامی مشکلات فرهنگی استان همت جمعی همه را می‌طلبد. سهرابی با اشاره به سخنان کرم‌اللهی گفت: من نیز به اهمیت فرهنگ و لزوم دوری آن از سیاست‌بازی باور دارم و معتقدم اهالی فرهنگ نباید دنباله‌رو سیاسی‌ها باشند، بلکه سیاسیون باید خویش را نیازمند اهالی فرهنگ و هنر بدانند. وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه هم‌اکنون در حوزه هنری مجموعه‌ای باتجربه و باانگیزه گرد هم آمده‌اند. من نیز همیشه نگاهم به حوزه هنری مثبت بوده و در گذشته نیز در برخی برنامه‌های حوزه هنری فارس شرکت کرده‌ام. از این پس نیز با شما همراه خواهم بود و شما نیز ارشاد را همراه حوزه بدانید. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: صبحانه فرهنگی برای مدیران دستگاه‌ها پیشنهاد خوبی بود که حتماً آن را عملی خواهم کرد و این ارتباط و همدلی برای من هم باعث خوشحالی است، زیرا سبب استفاده از همه ظرفیت‌ها خواهد شد. وی گفت: در تمام برنامه‌ها با توان و تعامل همراهی خواهیم کرد و در نخستین گام، منتظریم طرح و پیشنهاد کارهای مشترک تا پایان سال را اعلام کنید تا ان‌شاءالله با عقد تفاهم‌نامه، آنها را عملی کنیم. سهرابی در پایان اظهار داشت: توقع داریم ذهنیت پیشین از نبود همراهی‌ها را پاک کنید؛ چراکه انرژی مثبتی که شما دادید سبب قوت قلب بود و امیدوارم بتوانیم با همدلی دستگاه‌های تأثیرگذاری چون حوزه و شهرداری و... کارهای بزرگی انجام دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی