[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

بیماری‌های مزمن فوتبال شیراز، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: کلان‌شهر شیراز به عنوان یکی از فوتبال‌خیزترین شهرهای ایران، حالا پنجمین سال دوری خود از سطح اول فوتبال ایران را تجربه می‌کند. شهری که یک دهه پیش دو تیم قابل احترام در لیگ برتر داشت، به یکباره سیر نزولی عجیبی را در پیش گرفت. یکی از تیم‌ها با مشکلات غریب مدیریتی مواجه شد و پله‌پله به دسته‌های پایین‌تر سقوط کرد و در حال حاضر وجود خارجی ندارد و دیگر تیم نیز آماده است تا پنجمین فصل متوالی حضورش در لیگ یک را تجربه کند؛ اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ این باشگاه و فوتبال شیراز.
پرداختن به این موضوع که چه عواملی باعث سقوط آزاد فوتبال شیراز در سطح حرفه‌ای شده است، نیاز به بحث‌های کارشناسی گسترده‌ای با حضور کارشناسان متعدد دارد؛ اما با اندکی دقت می‌توان از مواردی پررنگ به عنوان عوامل اصلی اتفاقات بد برای فوتبال این شهر نام برد.
1- بی‌پولی
تقریباً با هر کسی که در مورد فوتبال حرفه‌ای و به طور کلی ورزش شیراز صحبت کنید، دغدغه‌های مالی صحبت اول و آخرش خواهد بود. برخی از نبود حمایت دولت سخن می‌گویند و برخی دیگر، از ورود نکردن بخش خصوصی به ورزش گلایه دارند. اتفاقاتی که در بعضی از شهرها به صورت هم‌زمان رخ داده و هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی دست به دست هم داده‌اند تا برای رشد و اعتلای ورزش و البته برای پیشرفت جوانان شهرشان، اقدامات بزرگی صورت بگیرد. اما در شیراز هیچ یک از این دو اتفاق، آن‌طور که باید و شاید رخ نمی‌دهد و این موضوع باعث شده تمامی تیم‌های بزرگ و کوچک فوتبال و فوتسال این شهر، مدام کاسه گدایی در دست، برای تأمین مخارج خود به این در و آن در بزنند. اتفاقاتی که شأن و مرتبه فوتبال شیراز را تا پایین‌ترین حد ممکن تنزل داده و باعث شده فوتبال‌دوستان ایرانی، باشگاه‌های شیرازی را به عنوان باشگاه‌هایی فقیر و بی پول بشناسند.  ورود نکردن دولت به ورزش حرفه‌ای اتفاق بدی نیست، به شرطی که در تمام ایران اجرا شود. اما قوانین سفت و سخت در این مورد، ظاهراً فقط برای شیرازی‌ها کاربرد دارد و از کمک‌های کلان دولتی به تیم‌های این شهر خبری نیست. در این میان باید به این مورد هم اشاره کرد که خیلی از مدیران و مربیان تیم‌های این شهر، حتی حاضر نیستند با سیلی صورت خود را سرخ نگه دارند و برای مظلوم‌نمایی، جلب ترحم مردم و مسئولان و همین‌طور بهانه‌تراشی و فرار از مسئولیت شکست، اوضاع را بدتر از آن چیزی که هست هم جلوه می دهند! با تمام این احوال، یکی از کارشناسان فوتبال شیراز اعتقاد دارد تیم‌های شیرازی حتی اگر پول هم داشته باشند شانسی برای موفقیت ندارند، چون فاقد مدیریت قوی و سازماندهی مناسب هستند.
2- حسادت
یکی از موارد پررنگ و مؤثر در نابودی فوتبال حرفه‌ای در شیراز، حسادت یا همان «چشم دیدن موفقیت دیگری را نداشتن» است. چیزی که به وضوح در میان فوتبالی‌های شیراز به چشم می‌خورد، این است که هر کسی موفقیت فوتبال این شهر را به شرطی می‌پسندند که خودش بخشی از آن باشد! یعنی اشخاص حاضرند تیم شهرشان در مقابل تیم‌های شهرهای دیگر ناکام شود، اما بدون حضور آنها به موفقیت نرسد. به همین علت است که مدیران و مربیانی که روی کار می‌آیند، علاوه بر رقابت سالمی که با شهرهای دیگر دارند، باید یک رقابت ناسالم را نیز در شهر خود تجربه کنند و در مقابل سنگ‌اندازی‌هایی که از داخل شهر خودشان صورت می‌گیرد نیز مقاومت کنند. 
به همین علت است که خیلی از اهالی فوتبال، شاید در ظاهر از مربیان بومی حمایت کنند اما در حقیقت، خواهان حضور مربیان غیرشیرازی در فوتبال شیراز هستند؛ چون تحمل موفقیت یک مربی همشهری به مراتب سخت‌تر از تحمل موفقیت کسی است که حس رقابت و حسادت را در آنها بر نمی انگیزد!
3- دلالی
مورد سوم، نه تنها در فوتبال حرفه‌ای در شیراز، نه تنها در فوتبال ایران بلکه در فوتبال جهان هم به عاملی کُشنده تبدیل شده است. با ورود پول‌های کلان به فوتبال، نقش دلالان در این رشته پول‌ساز بسیار پررنگ شده و بازیکنان و مربیان حاضرند برای حضور در سطوح بالای فوتبال و بهره‌مندی از منابع مالی دولت، به «دلال‌جماعت» باج‌های کلان بدهند. در فوتبال شیراز هم که پول آن‌چنانی وجود ندارد، دلال‌ها به بهانه‌های دیگری از بازیکنان پول می‌گیرند. برخی از آنها برای وارد کردن نام بازیکنان جوان در لیست تیمشان، پول‌های زیادی از آنها طلب می‌کنند و بازیکنان هم برای به دست آوردن سابقه بازی در لیگ‌های یک یا دو، حاضر به پرداخت این مبالغ هستند، حتی اگر قرار نباشد دست‌کم برای یک نیمه در طول یک فصل به میدان بروند!
دلال‌ها در بخش مربیان هم فعالیت گسترده‌ای دارند و کمتر پیش می‌آید یک مربی بدون قرار گرفتن در چرخه دلالان، بتواند تیمی برای خودش در سطوح بالای فوتبال ایران دست و پا کند و شیراز نیز از این قائده مستثنی نیست.
به این ترتیب، پول و رابطه جای شایستگی و کاربلد بودن را می‌گیرد و نتیجه‌اش می‌شود همین چیزی که در حال حاضر در فوتبال حرفه‌ای در شیراز مشاهده می کنیم.
مطلبی که خواندید، در حقیقت مقدمه‌ای کوتاه بود برای بازگستردن مباحثی جدی برای درمان بیماری‌های حاد فوتبال شیراز. بدون شک، هریک از مباحث مطرح شده در مطلب بالا، نیاز به بررسی‌های مفصل جداگانه دارند و در شماره‌های آینده به شکلی موشکافانه و با حضور کارشناسان، بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی