[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

گل‌های آفتابگردان «ون گوگ» پژمرده می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

محققان هلند و بلژیکی در یک پژوهشی دو ساله دریافتند که «ون گوک» در نقاشی‌ «گل آفتابگردان» از تکنیک خارق‌العاده‌ای استفاده کرده است.
به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، بررسی‌های اشعه ایکس روی مجموعه نقاشی‌های «ونسان ون‌گوگ» نشان می‌دهد که این نقاش نامدار هلندی از تکنیکی جالب استفاده کرده که در آن رنگ گلبرگ‌ها و ساقه‌های آفتابگردان به تدریج و در طول سال‌ها از زرد به رنگ زیتونی‌ـ قهوه‌ای تغییر کل می‌دهد و ظاهری پژمرده به نقاشی می‌دهد. 
براساس نتایج حاصل از این بررسی، «ون‌گوگ» در این نقاشی‌ها از دو کروم متفاوت رنگ زرد استفاده کرده که یکی از آنها در مقابل نور آفتاب دوام و استقامت کمتری دارد و به تدریج رنگ خود را از دست می‌دهد. 
این تغییرات در این نقاشی که در سال ۱۸۸۹ کشیده شده و یکی از آثار از مجموعه معروف «گل‌های آفتاب‌گردان» ون‌گوگ است هنوز با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست اما در طول زمان نقاشی، بخشی از طراوت و درخشش خود را در رنگ زرد پس زمینه و همچنین گلبرگ‌ها و ساقه‌ها از دست می‌دهد. 
بخش نارنجی‌رنگ این تابلوی نقاشی در مقابل نور و گذر زمان احتمال فرسایش کمتری دارد چرا که «ون‌گوگ» در این قسمت‌ها از رنگ زرد با حساسیت کمتر در مقابل نور و همچنین سولفور کمتری استفاده کرده است. 
«فردیک وانمرت» متخصص علوم مواد در این‌باره توضیح داد: اعلام اینکه چقدر طول می‌کشد تا این تغییرات را بتوان با چشم تشخیص داد بسیار دشوار است و به عوامل متعدد خارجی بستگی دارد. ما در بررسی متوجه شدیم که «ون‌گوگ» در چه بخش‌هایی از رنگ‌ زرد با حساسیت بیشتر در مقابل نور استفاده کرده است. همچنین استفاده وی از رنگ سبز زمردی و رنگ قرمز سربی در بخش‌هایی کوچک از نقاشی نیز تشخیص داده شده که در طول زمان سفیدتر و روشن‌تر خواهند شد. 
این کشف، نتیجه‌ی دو سال پژوهش علمی ‌محققان هلندی و بلژیکی در موزه آمستردام است که محل نگهداری بزرگترین مجموعه آثار این نقاش نامدار هلندی است. این موزه پنج سال پیش میزان نور گالری‌های خود را کاهش داد تا شرایط بهتری برای حفظ و نگهداری ۲۰۰نقاشی و ۴۰۰طراحی ایجاد کند. 
«ونسان ون‌گوگ» نقاش نامدار هلندی اگرچه در زمان حیاتش در گمنامی‌کامل به‌ سر برد، اما اکنون به‌‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین نقاشان پساامپرسیونیسم شناخته می‌شود. او در ۳۰مارس ۱۸۵۳ در زاندرت در ایالت برابانت هلند نزدیک مرز بلژیک به دنیا آمد. وی فعالیت هنری خود را به‌عنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷سالگی آغاز کرد. برخی از مشهورترین کارهای او در سه سال پایانی عمرش خلق شدند. او فقط در دو ماه پایانی عمرش، ۹۰نقاشی از خود باقی گذاشت. خالق «شب‌های پرستاره» و «گل‌های آفتابگردان» در ۲۹جولای ۱۸۹۰ در سن ۳۷سالگی در میان کشتزارها بر اثر شلیک گلوله‌ای به سینه‌اش درگذشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی