[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۱
  • دوره جدید

چرخ توسصعه داریون نمی چرخد، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور

عمده زمین‌های کشاورزی شرقی و شمالی این شهر دیگر قابل کشت نیست و زمین‌های منطقه خالدآباد آن نیز به تدریج به واسطه نبود آب قابلیت کشت را از دست می‌دهد. مردمی که از ابتدای ساخت شهر به کشاورزی مشغول بوده‌اند، امروز با مشکل نبود شغل دست و پنجه نرم می‌کنند. اینجا داریون است. شهر کوچکی در 35 کیلومتری شرق شیراز که جزو توابع این شهرستان محسوب می‌شود. داریون نمونه‌ای از هزاران منطقه کوچکی است که کشاورزی آن‌ها از میان رفته ولی مردم شغل جایگزینی نیافته اند. 
داریون بدون احتساب روستاهای تابع آن در حدود 10 هزار نفر جمعیت دارد. اکثریت مردم به شغل دامداری و کشاورزی مشغول هستند که زراعت در این سال‌ها بسیار کم شده و دامداری نیز به شکل سنتی انجام می‌شود. جوانان داریون در حالی که دیگر راهی برای کشاورزی وجود ندارد از ادامه دادن شغل پدران خود بازمانده اند و راه کسب درآمد دیگری نیز پیش روی آن‌ها قرار ندارد. 
باید توجه داشت که عمده مشکلات حاشیه نشینی در کلانشهرهای بزرگی مانند شیراز در پی مهاجرت مردم شهرهای کوچک و روستاهایی به وجود می آید. مردمی که وقتی امیدی برای بهبود شرایط زندگی در محل تولد خود نمی‌یابند به شهرهای بزرگ تر پناه می‌برند. در این شهرها نیز جای چندانی برای آن‌ها وجود ندارد و با گیر افتادن در مناطق محروم شهرهای بزرگ و روی آوردن به شغل‌های کاذب با کابوس بدتری مواجه می‌شوند. موضوعی که به خوبی اهمیت توجه به مناطقی مانند داریون را نشان می‌دهد.
موضوعی که شهردار داریون نیز در گفت و گو با «شیراز نوین» به آن اشاره کرد و اظهار داشت: مسئولان باید توجه ویژه‌ای به شهرهای کوچک و روستاهای اطراف شیراز داشته باشند. مردم این مناطق به واسطه خشکسالی مجبور به مهاجرت و در دست گرفتن شغل‌های کاذب در نقاطی مانند شیراز می‌شوند؛ بنابراین کمک به این مناطق کمک به شیراز و به نفع این شهر نیز است. 
 جهانپور رستم پور با بیان اینکه نزدیکی داریون به شیراز یکی از ویژگی‌های خوب این شهر است که به خوبی می‌توان از آن بهره برد، گفت: امکان این وجود دارد که برخی از پروژه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری شیراز را که امکان اجرای آن‌ها در داریون فراهم است به این شهر انتقال دارد و از این طریق به مردم آن نیز کمک کرد.
پیچ‌وخم شهرک اقتصادی که هرگز محقق نمی‌شود
همچنین رئیس شورای شهر داریون در ادامه این مطلب را مطرح کرد که ایجاد شهرک صنعتی یا نوعی کارخانه که سازگاری مناسبی با داریون داشته باشد یکی از الزاماتی است که باید روی آن کار شود.
 کامران خورشیدی به «شیراز نوین» گفت: مدت زمان زیادی است که روی موضوع شهرک صنعتی تلاش زیادی انجام شده ولی مهمترین مشکلی که اجرای چنین پروژه‌ای در داریون با آن مواجه هستیم مسئله مکان چنین شهرکی است. هر بار که محل مناسبی شناسایی و معرفی شده یا نتوانسته ایم با منابع طبیعی بر سر آن به توافق برسیم یا سرمایه گذارانی که حاضر باشند در آن نقطه دست به کار بزنند وجود نداشته است چرا که زیرساخت‌های ایجاد چنین منطقه‌ای نیز به طور کامل فراهم نیست.
به گفته وی چون تا به حال کارخانه یا هیچ نوع فعالیت صنعتی در این شهر وجود نداشته هیچ سرمایه گذاری حاضر نیست که برای اولین بار برای انجام چنین کاری در داریون اقدام کند ولی با توجه به نزدیکی داریون به مرکز استان این شهر محل خوبی برای راه‌اندازی فعالیت‌های صنعتی محسوب می‌شود. 
رئیس شورای شهر داریون در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: معدن شن و ماسه نیز در بخشی از داریون وجود دارد که تا به حال امکان استخراج و بهره وری از آن فراهم نشده است. 
به نظر می‌رسد که شهر داریون از مناطقی دارای پتانسیلی است که هنوز به آن توجهی نشده است. اگر بررسی کارشناسانه‌ای از استعدادهای اقتصادی این منطقه صورت بگیرد و پروژه‌های مناسبی پیشنهاد شود می‌توان در جذب سرمایه گذار موفق تر عمل کرد.
مردم داریون با مشکلات معیشتی زیادی مواجه هستند و همین امر امکان توسعه و پیشرفت را از این شهر گرفته است. در سایه توسعه اقتصادی و ایجاد شغل‌های پایدار می‌توان انتظار داشت که امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی نیز در این شهر بهبود یابد و مردم در محرومیت نباشند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی