[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۸
  • دوره جدید

مشاهیر زرقان در آوردگاه تکریم، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

///اشاره: 
شهر دیرینه زرقان بر مدارسازندگی قرار دارد. قرار گرفتن در میان دروازه قرآن و دروازه تمدن جایگاه ویژه‌ای به این شهر پرآوازه بخشیده و مدیریت شهری زرقان می‌کوشد با ارائه خدمات عمرانی و اقدامات فرهنگی فاخر این شهر را به جایگاهی که لایق آن است، رهنمون سازد.
شهر زرقان با توجه به پیشینه گران‌بهایش از چهره‌های نامی مذهبی، تاریخی، فرهنگی و علمی دوچندانی برخوردار است که شهرت ملی داشته و زبان‌زد خاص‌وعام هستند. در همین راستا یکی از اقدامات فاخر شهرداری زرقان طراحی المان سردار حیدر زرقانی
از شخصیت‌های تاریخی این شهرستان است که بیش از 2سال به طول انجامید. این سردار حماسه‌ساز که متعلق به دوران زندیه است و در تاریخ زرقان از جایگاه ویژه برخوردار است.
به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر زرقان و با تلاش استاد قصرالدشتی المان سردار حیدر زرقانی پس از 2سال آماده افتتاح و بهره‌برداری شد؛ سرداری که کم‌تر کسی از وی شناخت داشت و امروز با نصب این المان مردم بیشتر با چهره و سابقه او آشنا خواهند شد. توجه داشته باشیم پرداختن به المان‌های شهری فاخر در واقع به نوعی هویت‌بخشی به شهر است و با توجه به المان‌ها می‌توان به تراز فرهنگی و اجتماعی شهرها پی‌برد. به بیانی دیگر، نصب المان سردار حیدر زرقانی حرکت به سمت هویت‌بخشی به این شهر زیبا محسوب می‌شود. حرکتی که آغاز شده و در روزها و ماه‌های آینده با پرداختن به مشاهیر زرقان تداوم خواهد یافت.
هم‌زمان با دهه امامت و ولایت، آیین رونمایی از المان سردار حیدرزرقانی و تقدیر از چهره‌های ماندگار این شهر دیرینه برگزار شد. این مراسم با حضور نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار زرقان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر زرقان با همراهی جمعی از مسئولان شهری با استقبال گسترده شهروندان برگزار شد.
 زرقان مهد بزرگان و نام‌آوران ایران
رئیس‌شورای اسلامی شهر زرقان در این مراسم بر قدرشناسی ملت بزرگ ایران تأکید کرد و این دیار را مهد بزرگان و مفاخر دانست.
قاسم جمالی با تبریک فرارسیدن دهه امامت و ولایت به عزم مدیریت شهری زرقان به‌منظور بزرگداشت مشاهیر اشاره کرد و افزود: مسئله قدرشناسی در مرام نامه ملی و حیثیتی مردم شریف ایران اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد و همواره قدردان مجاهدت‌های علما، حماسه‌سازان، هنرمندان، نیکوکاران، نشاط‌آفرینان و سایر اقشاری که برای ملت تلاش می‌کنند، هستیم. او با تشریح فلسفه پرداختن به المان سردار حیدر گفت: سردار سیدحیدر زرقانی در شرایطی که میهن اسلامی سرشار از آشوب،  طمع‌ورزی، دروغ و نیرنگ می‌دید در اوج شجاعت، تعصب و مردانگی به‌پا خواست. وی با بیان اینکه در یک مقطع حساس تاریخی از سال 1203 تا 1209 نام‌نیکویی از این فرد به یادگار مانده افزود: حماسه‌آفرینی سردار سیدحیدر زرقانی آن‌چنان بود که لطفعلی خان زند به‌گواه تاریخ حاضر شد جان خود را در گروی نجات او قرار دهد.
جمالی، دلاوری و سازش‌ناپذیری را از خصایص برجسته سردار حیدر زرقانی دانست و افزود: از این سردار بزرگ به‌عنوان مرد شعر و شمشیر یاد می‌شود. او در بخش دیگری از سخنانش با پاسداشت جایگاه مشاهیر این سرزمین بیان داشت: نام اسطوره‌هایی که به‌عنوان الگو شناخته می‌شوند نباید در حد نام‌گذاری  معابر باقی بماند؛ بلکه باید با اتکا به تاریخ بزرگی شخصیت آنان را برای جامعه تفسیر کرد. این مقام مسئول بزرگداشت مشاهیر را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل محوری معرفی کرد که در شورای اسلامی شهر زرقان به آن پرداخته شده است. به گفته رئیس‌شورای اسلامی شهر زرقان، هنرهای فاخر در جامعه ایران اسلامی در راستای تعالی و گسترش معنویت قرار دارند و عموم جامعه از آن استقبال می‌کنند. جمالی در بخش دیگری از سخنانش نشاط و شادابی اجتماعی را از مهم‌ترین نیازهای جامعه برشمرد و اظهار داشت: برگزاری سده و هزاره مفاخر نشانه‌ای از قدرشناسی تاریخی ملت بزرگ ایران است. وی خاطرنشان کرد: مردم ایران قدردان رشادت‌های رزمندگانی هستند که با خون پاک خویش زمینه اعتلای وطن را پدید آوردند و قدردان تلاش‌های سیاست‌مداران هستند که علوم‌سیاسی را با دیانت همراه ساخته و آن را در خدمت جامعه قرار می‌دهند. رئیس‌شورای اسلامی شهر زرقان افزود: در بحبوحه مدرنیته نیازمند بازگشت به الگوهای فاخری هستیم که در تاریخ ایران وجود دارند و بزرگانی نظیر سردار حیدر و دکتر یونس قاسمی از بزرگان این عرصه هستند. به گفته وی، دکتر قاسمی در زمره بزرگ‌ترین دانشمندان جهان قرار می‌گیرد و میهن‌دوستی این پژوهنده برتر در علم زیست‌شناسی شایسته تقدیر است.
جمالی با معرفی یکی دیگر از مفاخر شهر زرقان گفت: دکتر محمدجعفر ملک‌زاده تلاش‌های زیادی در راستای بازشناسی فرهنگ عامیانه زرقان دارد و هزارلایه بودن فرهنگ اصیل این دیار را به رخ می‌کشد. آواشناسی، لغت شناسی و سلسله مراتب ادبی از آثار فاخر او در حوزه پژوهش است. وی پیرامون یکی دیگر از مفاخر زرقان گفت: مهندس مسعود مقیم بیش از یک دهه مربی نوجوانان تیم‌ملی فوتبال بوده است و در حوزه استعدادپروری خدمات زیادی به جامعه ارائه کرده است. به گفته رئیس‌شورای اسلامی شهر زرقان، دفتر حماسه‌سازی همچنان در میان مشاهیر زرقان مفتوح است و این امر نشان از اصالت و بزرگ‌مردی مردمان این دیار دارد.
جمالی در بخش پایانی سخنانش گفت: تقدیر از سرداران و 257 شهید گلگون کفن شهرستان زرقان در رأس برنامه‌های مدیریت شهری زرقان قرار داشته و به موازات ارائه خدمات عمرانی نگاه ویژه‌ای به حوزه فرهنگ داریم.
 ادای‌دین مدیریت شهری به مشاهیر زرقان
در ادامه این مراسم شهردار زرقان بر نکوداشت جایگاه مشاهیر این دیار تأکید کرد. محمود صانعی از رونمایی و نورپردازی نهایی المان سردار حیدر زرقانی، یکی از شخصیت‌های تاریخی این دیار متعلق به دوران زندیه خبر داد و گفت: این شخصیت بزرگ در دوران کودکی هم بازی لطفعلی خان زند بوده که در مستندات تاریخی کم‌تر بدان پرداخته شده است.  این مقام مسئول با بیان اینکه، پرداختن به یک اسطوره تاریخی در بحث هویت شهری ضروری بود، افزود: بعد از مطالعات تاریخی درباره این شخصیت، طرحی به شورای اسلامی شهر زرقان ارائه و در آن‌جا به تصویب رسید و مقدمات اجرای آن فراهم شد که قریب دو سال به‌طول انجامید. وی هزینه انجام این پروژه را ۳میلیاردو۲۰۰میلیون تومان اعلام کرد و افزود: این اثر هم‌زمان با دهه امامت و ولایت با نورپردازی در معرض دیدعموم قرار می‌گیرد. شهردار زرقان در ادامه سخنان خود با ذکر این نکته که برای پروژه‌های عمرانی پیوست فرهنگی تعریف شده است، افزود: سالانه رقم‌های خوبی برای کارهای فرهنگی هزینه می‌کنیم. وی همچنین از مرمت منزل تاریخی سردار حیدر زرقانی خبر داد و افزود: در آینده از پروژه بازسازی و مرمت این منزل نیز رونمایی کنیم. صانعی یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی شهرداری زرقان را احداث پارک کوهپایه اعلام کرد که تاکنون ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. وی اظهار امیدواری کرد این پروژه تا اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۴ هم‌زمان با روز زرقان به بهره‌برداری برسد. شهردار زرقان همچنین از کلنگ‌زنی تالار بزرگ این شهر در آینده نزدیک خبر داد و افزود: این پروژه مهم فرهنگی طی سه الی ۴ سال به بهره‌برداری خواهد رسید. وی افزود: رویکرد شورای ششم تکمیل پروژه‌های عمرانی دوره‌های گذشته بود که در همین راستا دو پروژه نیمه‌تمام دوره‌های گذشته را تکمیل کردیم. او احداث پمپ‌بنزین، پردیس سینمایی و زورخانه را پروژه نیمه‌تمام دوره‌های گذشته شورا و شهرداری زرقان عنوان کرد و گفت: برای تکمیل پارک کوهپایه زرقان نیاز به ۵۰میلیارد تومان اعتبار داریم. صانعی در پایان از برگزاری اجلاسیه شهدای زرقان خبر داد و افزود: دومین کنگره ملی سرداران و ۱۵هزار شهید استان فارس به مدت سه شب و از ۲۹ تا ۳۱ خردادماه با برنامه‌های متنوعی مثل شب شعر، اجرای سرود و غیره برگزار می‌شود.
 زرقان شهر خیمه‌های برافراشته حسینی
در ادامه این مراسم فرماندار زرقان از تلاش‌های مدیریت شهری در حوزه‌های فرهنگی و عمرانی قدردانی کرد.
مهدی شکرپور در این مراسم ضمن تبریک عید سعید قربان اظهار داشت: کاری که مورد رضایت مردم باشد مورد رضایت خدای متعال است و تلاش‌های شهرداری زرقان نیز در راستای جلب‌رضایت‌مندی مردم را پاس می‌داریم. وی افزود: شورا و شهرداری زرقان کارنامه موفقی به‌ویژه در کارهای فرهنگی دارند و حضور مردم در صحنه‌های مختلف نیز نشان از رضایت‌مندی آن‌ها دارد.
فرماندار زرقان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه المان‌ها به شهرها هویت می‌دهد، افزود: شهر زرقان شهر خیمه‌های برافراشته حسینی است و ایجاد یک المان که هویت حسینی شهر زرقان را نشان می‌دهد نیز در دستورکار قرار گیرد.
شکرپور با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: هر کس با هر عقیده و نظری باید بداند که از مسیر صندوق‌های رأی باید به هدف خود نگاه کند. وی با بیان اینکه شهید رئیسی اسوه جهاد خدمت‌رسانی است، اظهار داشت: در انتخابات پیش رو باید دید چه کسی مردمی‌تر و با تقوا تر و با برنامه‌تر است و به همان شخص رأی داد.
 تقدیر از مفاخر از ادبیات تا فوتبال
سخن‌گوی شورای اسلامی شهر زرقان از تلاش مدیریت شهری به منظور گسترش زیرساخت‌ها در زمینه‌های مختلف خبر داد.
عباس نجاتی در این مراسم گفت: ۳ پروژه از شورای پنجم به صورت نیمه‌تمام مانده بود که توانستیم پروژه پمپ‌بنزین و سالن اول و دوم پردیس سینمایی را به مرحله نهایی رسانده و تلاش برای تکمیل سالن سوم ادامه دارد. وی پروژه سوم را احداث زورخانه اعلام کرد و افزود: برای این پروژه باید اصلاح مهندسی صورت گیرد و طرح جدید زورخانه طی هفته‌های اخیر آماده شد و به محض اینکه تحویل شورا و شهرداری زرقان داده شود، ادامه عملیات عمرانی را آغاز خواهیم کرد. سخن‌گوی شورای اسلامی شهر زرقان در ادامه به برگزاری برنامه نورپردازی از المان سردار حیدر زرقانی اشاره کرد و افزود: در این برنامه از سه چهره ماندگار زرقان که توانستند در سطح جهانی افتخارآفرینی کنند تقدیر خواهد شد. به گفته این مقام مسئول، این چهره‌ها یونس قاسمی، جز دانشمندان پُر استناد دنیا، محمدجعفر ملک‌زاده، نویسنده چندین جلد کتب زرقان و مسعود مقیم است که قریب دو دهه اخیر در تیم‌های ملی فوتبال سابقه مربی‌گری دارد.
 نکوداشت تلاش‌های مدیریت شهری در امورفرهنگی
طراح و مجسمه‌ساز المان سردار حیدر زرقانی از مدیریت شهری زرقان به منظور سرمایه‌گذاری در حوزه‌های فرهنگی تقدیر کرد.
علی قصرالدشتی در این مراسم گفت: یکی از ویژگی‌های این المان، ترکیب آناتومی و معماری است که بتوانیم جنبه‌های اسطوره‌‌ای سردار حیدر را شخصیت‌پردازی کنیم. وی افزود: برای این مجسمه پژوهش و دقت بسیاری صورت گرفته تا اثری ماندگاری خلق شود. او با بیان اینکه در ساختار طراحی این مجسمه پارامترهای متعددی در نظر گرفته شده است، افزود: چهره مطلوب را بر اساس مستندات تاریخی طراحی و شخصیت پردازی کردیم. وی با اشاره به جزئیاتی از این طرح فاخر گفت: آثار هنری در این ابعاد با معمولاً فایبرگلاس ساخته می‌شود؛ اما در مجسمه سردار حیدر زرقانی ۱۳۰ تن بتن وارد قالب شد که این یک اتفاق نادر محسوب شده و تمامی مخاطرات آن را پذیرفتیم تا محصول مانایی تولید شود. طراح و مجسمه‌ساز المان سردار حیدر زرقانی با تأکید بر این موضوع که این اثر تا آینده دور هم دوام خواهد داشت، افزود: باید کاری کنیم که آیندگان به آثار زمانه ما افتخار کنند و به همین دلیل این اثر به‌گونه‌ای طراحی شد که نمای کوه پشت سر حیدر زرقانی قرار گرفته و عظمت آن را نشان دهد. قصردشتی با تصریح بر این نکته که این اثر در استمرار عشق ساخته شد، بیان داشت: هماهنگی و تعامل بین شورا و شهرداری شهر زرقان مثال زدنی است. وی با بیان اینکه تلاش کردم تا این اثر در سینه تاریخ به یادگار بماند، عنوان کرد: می‌توان با یک بودجه محدود این شهر را به یک محوری گردشگرپذیر تبدیل کرد. طراح و مجسمه‌ساز المان سردار حیدر زرقانی با قدردانی از همکاری‌های شهرداری زرقان بیان داشت: مدیریت شهری زرقان از هیچ تلاش و کوششی برای بسط فرهنگ و ادب دریغ نمی‌کند و با نگاهی دور اندیشانه از بسیاری از کلان‌شهرها پیشی گرفته است. او در این زمینه بیان داشت: شهر زرقان با بودجه اندک تصمیم بزرگی گرفت و درصدد برداشتن گام‌های بزرگی در حوزه فرهنگ و هنر است. قصرالدشتی با اشاره به فعالیت‌های پیشینش اظهار کرد: بیش از ۳۶ سال است که مجسمه‌های متعددی را در نقاط مختلف جهان از چین تا آلمان را ساختم اما متأسفانه در شهر خودم با بیش‌ترین بی‌مهری روبه‌رو شدم.
 رونمایی از اثر ماندگار استاد علی قصرالدشتی
شایان ذکر است، در مراسم رونمایی از مجسمه سردار حیدر زرقانی از سه چهره ماندگار این شهر یونس قاسمی، محمد جعفر ملک‌زاده و مسعود مقیم تجلیل شد. گفتنی است آئین رونمایی از المان و مجسمه سردار حیدر زرقانی اثر ماندگار استاد علی قصرالدشتی به همراه تجلیل از چهره‌های ماندگار سال ۱۴۰۳ زرقان با استقبال پرشور شهروندان زرقان و همراهی جمعی از مقامات ارشد زرقان و اصحاب‌رسانه برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی