[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

شمیم معنویت
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

لقب فاخر پایتخت فرهنگی به راستی شایسته شهر راز بوده است. در میان همه مناطقی که داعیه‌دار این عنوان گرانمایه هستند، هیچ یک از آنها نتوانسته‌اند در مضامین فرهنگی و ارزشی به‌سان شیراز رخ‌نمایی کرده و محفلی ماندگار برای فرهنگوران به حساب آیند. گوهر تابناک شاهچراغ  فضای شهر شش هزارساله را آکنده از معنویت می‌کند و هنرمندان معاصر در سایه ادیبان سترگ این سرزمین به مجاهدت و معاشقه مشغولند. تمامی ‌این پتانسیل‌های گهربار مسئولیت مضاعفی را بر دوش مسئولان اجرایی و متولیان فرهنگی قرار می‌دهد. آنها موظفند در کنار همه مشغله‌های روزمره، سرو سامان دادن به حاشیه‌ها، بروکراسی‌های اداری و تنگناهای مالی توجه ویژه‌ای به آرمان‌های پایتخت فرهنگی داشته و زمینه‌ای را فراهم سازند تا هنرمندان این سرزمین کهن با خاطری آسوده به تولید مفاهیم روح‌نواز همت گمارند.در نظر داشته باشیم که قرار گرفتن پایتخت فرهنگی در مجاورت سومین حرم مقدس اهل بیت سبب می‌شود تا شهر شیراز به یک دانشنامه تمام عیار از مؤلفه‌های ادبی و معرفتی تبدیل شود و برای شهر اعتبار و عزت روز‌افزونی به ارمغان آورد.
در سالیان اخیر شاهد بودیم مسئولان فرهنگی استان به سردمداری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس سرمایه‌گزاری‌های زیادی را در زمینه گسترش زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری قرآنی به سرانجام رسانده است. به همت مدیران فرهنگی، ابعاد فیزیکی انجمن قرانی از مکانی کوچک به دپارتمانی مستقل ارتقا یافت و باوجود همه مشکلات اقتصادی که سایه سنگین آن بر دستگاه فرهنگی فارس احساس می‌شد، شاهد سرمایه‌گزاری‌های مناسبی به منظور فراگیری دوچنان مفاهیم قرانی در جامعه بودیم. با این وجود استان فارس با داعیه پایتخت فرهنگی و معنوی ایران زمین هنوز راه دشوار و مسیری طولانی تا شرایط ایده‌آل در پیش رو دارد. باید فرصتی مهیا شود تا همه طیف‌های هنرمندان در زمینه انتشار معنویت در جامعه گام برداشته و عموم جامعه از کلام گهر‌بار الهی بیش از پیش بهره‌مند شوند. 
در نظر داشته باشیم که در آوردگاه جنگ نرم نشانی از تجاوز فیزیکی استعمارگران نیست. بلکه آنها تمامی ‌تلاش خود را بر این مسأله معطوف می‌دارند که با اتکا به مؤلفه‌های خوش‌رنگ و لعاب به ارزش‌زدایی جوامع مستقل همت گماشته و آنها را بی‌ریشه و بی‌مایه معرفی کنند. این در‌حالی است که سرزمین کهن ایران دارای پیشینه دیرینه‌ای در محور‌های تمدنی است و ایرانیان با مفاهیم دینی ارتباط عمیقی برقرار کرده‌اند. به‌همین منظور در آوردگاه جنگ نرم باید با تقویت بن‌مایه‌های فرهنگی به جدال دشمنان میهن شتافت و از دسیسه‌های شوم هویت‌زدایی پیشگیری کرد. نمایشگاه قرانی عروه‌الوثقی که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، در نیل به این هدف سرآغاز مبارکی به حساب می‌آید. توجه داشته باشیم که هر گروه از طیف‌های مدنی به‌واسطه یکی از مدیوم‌های ارتباط جمعی به آثار فرهنگی اشتیاق نشان می‌دهند و نمی‌توان با نسخه‌ای واحد، توقع جذب حداکثری داشت. 
در راستای نیل بدین هدف باید از عموم جامعه هنرمندان دعوت به همکاری کرد و از آنها خواست تا از دریچه خلاق و توانمند اذهان خود به معنویاتی که در کتاب الهی نهفته است، بنگرند و آحاد مختلف جامعه در پناه هنرهای زیباشناسی و مضامین ارزش‌مدار با اندیشه‌های معنوی و الهی آشنا شوند. شاید نتیجه این مجاهدت فرهنگی به فراگیری روزافزون معنویت در بطن جامعه منجر شود و همانند نوش‌دارویی ملکوتی از ازدیاد آسیب‌های اجتماعی، بزهکاری‌های مدنی، افراطی‌گری‌ها و بداخلاقی‌ها بکاهد. به طور حتم ارایه تولیدات در این زمینه کار سهل و آسانی نخواهد بود و اهالی فرهنگ فارس برای ارائه آثار فاخر نیازمند هم‌فکری‌های بزرگان این عرصه هستند. برای دستیابی به این هدف والا، جامعه هنرمندان نیازمند حمایت‌های بخش دولتی هستند. چرا‌که فرهنگ‌ورانی که به دغدغه نان شب مبتلا شده باشند، توانایی آفرینش آثار هنری در بن‌مایه‌های وجودی آنان کمرنگ شده و نخواهند توانست از تمامی ‌پتانسیل‌های کارآمد خود بهره‌برادری کنند.
از نگاهی دیگر باید به این مسأله توجه کنیم که در برهه معاصر قسمت عمده‌ای از داشته‌های معنوی شهر راز مدیون درگذشتگان این سرزمین شش‌هزار‌ساله است و هم اکنون با چهره‌های انگشت‌شماری از خطه فارس مواجه هستیم که شهرت آن‌ها مرزهای جغرافیایی استان را در هم نوردیده و در مجامع کشوری و بین‌المللی، مهر تأییدی بر ادعای پایتخت فرهنگی شیراز و فارس بزند. استان فارس نیازمند سرمایه‌گزاری مادی و معنوی به منظور پایتخت فرهنگی ماندن است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی