[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

امکان تولید دارو با منشأ گیاهی برای پیشگیری از تصلب شرایین، روزنامه شیراز نوین

یک محقق ایرانی در خارج از کشور از امکان تولید دارو با منشأ گیاهی برای پیشگیری از تصلب شرایین، به‌ ویژه در بیماران دیابتی و دچار نارسایی قلبی خبر داد.
به گزارش بهداشت نیوز، حمیدرضا کازرانی که دانش‌آموخته دکتری تخصصی فارماکولوژی دامپزشکی از دانشگاه استراث‌کلاید بریتانیاست درباره این طرح گفت: تصلب شرایین و دیابت جزو مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز بیماری عروق کرونر به شمار می‌رود. اهمیت و شیوع بیماری تصلب شرائین و به ‌دنبال آن بروز سکته قلبی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. از طرفی براساس مطالعات اخیر، اختلال در عملکرد سلول‌های اندوتلیال زمینه‌ساز اصلی این اختلال به شمار می‌رود. بدیهی است برای پیشگیری از تصلب شرایین که خود عامل اصلی سکته‌های قلبی و مغزی به شمار می‌رود، باید به دنبال علل زمینه‌ای آن گشت.
این محقق در ادامه بیان کرد: با توجه به اپیدمی دیابت و شیوع بسیار بیشتر بیماری‌های قلبی‌عروقی و تصلب شرایین در این بیماران، تصمیم گرفته شد که این پژوهش روی این بیماری متمرکز شود.
وی اضافه کرد: امکان تولید دارو با منشأ گیاهی برای پیشگیری از تصلب شرایین، به‌ ویژه در بیماران دیابتی و دچار نارسایی قلبی از جمله نتایج انجام این طرح است.
این پژوهشگر تصریح کرد: در بخش دوم پژوهش، نیز اثر حفاظتی اسید الاژیک در برابر نارسایی قلبی مورد بررسی قرار گرفت. نارسایی قلبی زمانی رخ می‌دهد که عضله قلب قدرت پمپاژ کافی خون را ندارد. این بیماری بیشتر در بیماران مبتلا به فشارخون و یا به دنبال سکته‌های قلبی رخ می‌دهد و به‌ ویژه در بیماران دیابتی شیوع نسبتاً بالایی دارد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: اسید الاژیک در مدل حیوانی مورد آزمایش در این تحقیق، اثرات حفاظتی قابل‌توجهی در برابر این بیماری نشان داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی