[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

گلایه مربی کهنه‌کار دوومیدانی فارس: ورزش فقط فوتبـــال نیست همه رشته‌ها حق حیات دارند، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی- گروه ورزش
مربی باسابقه دوومیدانی فارس اعتقاد دارد که تمرکز توجهات روی فوتبال، به سایر ورزش‌ها لطمه جدی وارد کرده است.
برادران زارع نام‌هایی آشنا برای اهالی دوومیدانی، فوتبال و به‌طور کلی ورزش شیراز هستند. برادر بزرگ‌تر، سیروس زارع رکورددار پیشین دوهای 100 و 200 متر کشور، چند دهه ریاست هیئت دوومیدانی استان فارس را به عهده داشت. بهنام زارع، رکورددار 300 متر با مانع و دارای چندین عنوان قهرمانی کشور، حسام و احسان نیز قهرمان 400 متر با مانع کشور بوده‌اند.
بهنام زارع که متولد سال 1337 است، در دوران انقلاب و سپس جنگ، سال‌های طلایی ورزش خود را سپری کرده است. زمانی که ورزش در کانون توجه نبود و درخشش او و هم دوره‌هایش آن‌چنان که بایدوشاید، دیده نشد. 
او علاوه‌بر فعالیت‌های دوومیدانی، در چندین دوره مختلف نیز بدن‌ساز تیم‌های مطرح فوتبال شیراز بوده است. ابتدا کما، سپس برق شیراز در دو مقطعِ دهه هفتاد، و حدود 8 سال نیز در دوران طلایی تیم فجر شهید سپاسی. اما حالا چند سالی است که از فوتبال کناره گرفته و به مربی‌گری در رشته تخصصی خود روی آورده است: «از تمرین دادن بچه‌های جوان و مستعد لذت می‌برم. حواشی فوتبال آن‌قدر زیاد بود که فکر می‌کنم ارزشش را نداشت. همان زمان هم که بدن‌ساز تیم‌های فوتبال بودم، سعی می‌کردم بچه‌های دوومیدانی را هم با تیم فوتبال برای تمرین به تپه و بدن‌سازی ببرم. اعتقاد داشتم کاری که می‌کنم، خمس و زکات پولی است که از فوتبال می‌گیرم. حالا هم که فقط در دوومیدانی فعالیت دارم، احساس می‌کنم درحال استراحت هستم و لذت می‌برم.»
به اعتقاد زارع، تمرکز توجهات روی یک رشته خاص باعث لطمه خوردن سایر رشته‌ها شده است: «وقتی همه نگاه‌ها به‌سمت فوتبال است و بودجه‌ها هم به همان سمت می‌رود، ورزشکاران دوومیدانی هم دل‌سرد می‌شوند و خانواده‌ها هم از همان ابتدا سعی می‌کنند فرزندانشان را به‌سمت فوتبال ببرند. اما همه که نمی‌توانند فوتبالیست بزرگی شوند. آن هم در شیراز که فوتبال، خروجی بسیار کمی دارد.»
رکورردار پیشین دوومیدانی کشور ادامه داد: سایر رشته ها هم حق حیات دارند و باید به‌اندازۀ کافی از امکانات و بودجه‌ها برخوردار شوند. وقتی در رشته‌هایی بدون هیچ امکانات و حمایتی، مقام‌های بزرگ کسب می‌کنیم، تصور کنید که اگر امکانات و حمایت خوبی صورت گیرد، چقدر این افتخارات بیشتر خواهد شد. 
یکی از شاگردان مطرح بهنام زارع، مهدی جلودارزاده است که زمانی که در رده سنی جوانان بود، نزد این مربی شیرازی آمد و توانست قهرمان بزرگ‌سالان کشور شود. جلودارزاده عنوان قهرمانی دو 800 متر آسیا در اندونزی را از آن خود کرد و در المپیک 2000 سیدنی نیز حضور یافت.
زارع درخصوص وضعیت فعلی دوومیدانی استان فارس هم گفت: پتانسیل دوومیدانی شیراز و فارس بسیار بالاست اما پرورش ورزشکار در این رشته آسان نیست. البته اگر پول کافی باشد، این سختی بسیار کمتر خواهد شد، اما وقتی برای تهیه یک لباس و 2 کفش بخواهید حدود 40 یا 50 میلیون هزینه کنید، کار سخت می‌شود. این پول را هر ورزشکاری نمی‌تواند به‌راحتی تهیه کند و به خانواده‌ها فشار وارد می‌شود. البته ما در زمان خودمان این‌قدر هزینه نمی‌کردیم و سختی‌های خیلی بیشتری را هم تحمل می‌کردیم.
مربی مطرح دوومیدانی استان فارس در پایان خواستار حمایت اهالی ورزش از مدیرکل ورزشی استان شد: «باید از رحیم خداجو حمایت شود چون خودش اهل ورزش بوده است. ما هرچه می‌کشیم، از چسبیده‌های به ورزش است. از جامعه ورزش به‌ندرت ممکن است کسی در بیاید که به پیکر آن لطمه بزند.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی