[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

ضرورت تهیه بانک اطلاعاتی محلات ، روزنامه شیراز نوین

یک هزار و۸۰۰هکتار بافت فرسوده شیراز هیچ‌گاه مورد توجه جدی قرار نگرفته، هر دوره طرح‌هایی برای بافت پی‌ریزی می‌شود اما نتیجه خاصی ندارد و حالا نوبت به برنامه بازآفرینی رسیده است.
به گزارش مهر، حدود ۳۰۰هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۸۰۰هزار نفری شیراز در بافت فرسوده زندگی می‌کنند. بافتی که هر دوره‌ای برایش خوابی می‌بینند اما در نهایت، بافت با همان شکل قبلی سر جای خودش باقی مانده و عملاً خانه‌های موجود در آن به شکل مؤثری نوسازی نمی‌شوند.
دفاتر تسهیل‌گری بافت فرسوده که طی مدت اخیر فعالیت می‌کرده، همچنان نتوانسته چهره این پهنه‌ها را به صورت جدی متحول کند و اکنون نوبت به طرح «بازآفرینی» رسیده تا شاید این طرح بتواند قدم جدی برای نوسازی بافت فرسوده در شیراز بردارد.
عضو شورای شهر شیراز در خصوص وضعیت بافت فرسوده این شهر به خبرنگار مهر گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی و شهرسازی و معماری، سال ۸۵ یک هزار و ۶۹۲هکتار و بر اساس کمیسیون ماده ۵ سال ۹۳ نیز  ۱۰۸هکتار بافت فرسوده وجود دارد که جمعاً یک هزار و ۸۰۰هکتار را شامل می‌شود. 
علی ناصری افزود: طی چند مدت اخیر اقدامات خوبی برای ساماندهی به این بافت‌ها در شهر شیراز انجام شده که به عنوان نمونه می‌توان به راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری بافت فرسوده اشاره کرد، البته در دیگر بافت‌ها نیز دفاتر ماده ۳۳ فعال است.
وی ادامه داد: با توجه به وجود یک هزار و ۸۰۰هکتار بافت فرسوده، مساحت این بافت هشت درصد مساحت شهر شیراز است و جمعیت ساکن در این بافت‌ها ۱۹.۳درصد از کل جمعیت شهر شیراز است.
این عضو شورای شهر شیراز جمعیت ساکن در بافت فرسوده شیراز را ۳۰۰هزار نفر اعلام کرد و افزود: مجموع سکونتگاه‌های غیررسمی شهر شیراز ۹۷۵.۵هکتار است که نسبت سکونتگاه غیررسمی به مجموع مساحت کل شهر شیراز ۴.۳۴درصد است و جمعیت این سکونتگاه‌ها ۱۹۲هزار نفر است.
وی با اشاره به اینکه جمعیت ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی ۱۲.۴درصد است بیان کرد: طرح بازآفرینی شهری به طور عمده در سه قسمت محدوده بافت تاریخی- فرهنگی، محدوده بافت فرسوده و میانی و سکونتگاه‌های غیررسمی است و در سال ۸۶ سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری شیراز برای احیا و نوسازی بافت‌های فرسوده شکل گرفته است.
ناصری در خصوص بازسازی این بافت‌ها بیان کرد: از اقدامات مؤثر برای بازسازی بافت‌های فرسوده، نهادسازی در دستگاه‌های خدمات‌رسان، آموزش ساکنان، همکاری با راه و شهرسازی برای ساخت خانه محله و مانند آن و تشکیل هیئت امنای خانه محله‌ها و جلب مشارکت ساکنان در بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی است.
وی ناپایداری سازه‌ای و فرسودگی کالبدی را از جمله مشکلات بافت‌های فرسوده شیراز عنوان کرد و گفت: در صورت بروز حادثه‌ای از جمله زلزله و... خدمات‌رسانی به مردم با مشکلات روبه‌رو خواهد شد.
این عضو شورای شهر شیراز بیان کرد: دسترسی به این بافت‌ها، ریزدانگی پلاک‌ها، موادمخدر، مشکلات مهاجرت، مسائل اقتصادی و مشکلات اجتماعی - امنیتی از دیگر مشکلات بافت‌های فرسوده شهر شیراز است.
وی از کمبود سرانه خدماتی به عنوان یکی دیگر از مشکلات این بافت‌ها اشاره کرد و گفت: تأخیر مکرر در اختصاص وام به بافت فرسوده و حمایت‌های دولتی و عدم پرداخت وام ودیعه، نبود مدیریت واحد شهری و تداخل اقدامات دستگاه‌ها، دفع آب‌های سطحی و نبود شبکه فاضلاب شهری و... نیز از دیگر مشکلاتی است که  بافت فرسوده گرفتار آنهاست.
ناصری با تأکید بر اینکه برای برون‌رفت بافت فرسوده از این وضعیت باید تدابیری اتخاذ شود اظهار کرد: در این راستا باید بانک اطلاعاتی محلات تهیه شود. همچنین شناخت خوبی در ابعاد مختلف محله از جمله اقتصادی و اجتماعی فراهم شود.
وی با تأکید بر ضرورت تهیه سند چشم‌انداز محله بیان کرد: علاوه بر این، باید ارائه آموزش، توانمندسازی، تهیه ساماندهی محله و مستندسازی تمامی اقدامات نیز در دستور کار قرار گیرد.
ناصری افزود: باید تلاش کنیم با توجه به بحران‌هایی مثل زلزله و سیل، به سمت مقاوم‌سازی بافت تاریخی و بافت‌های فرسوده، مکان‌های عمومی و برخی مدارس شهر حرکت کنیم و قبل از اینکه با بحرانی روبرو شویم باید راهکارهایی پیش‌بینی شود.
وی خواستار اجرای طرح آمادگی در مقابله با زلزله شد و گفت: البته بارها به خطرات آن در مواقع بحران و آسیب‌های اجتماعی متمرکز شده در این بافت‌ها هشدار داده‌ایم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در رابطه با وضعیت بافت‌های فرسوده شیراز به خبرنگار مهر گفت: طرح بازآفرینی بافت‌های فرسوده در سه قسمت شهر شیراز شامل بافت حاشیه‌ای، بافت میانی و تاریخی در حال پیگیری است.
عنایت‌الله رحیمی با بیان اینکه یک هزار و ۸۰۰هکتار بافت فرسوده در شیراز است، بیان کرد: طرح بازآفرینی بافت فرسوده به تناسب توسط مردم در حال انجام است. البته قسمت‌هایی از این طرح نیز توسط شرکت عمران و بهسازی و توسعه و عمران که نیمه‌خصوصی هستند پیگیری می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بازسازی تمام بافت‌های فرسوده در دستور کار است ادامه داد:  البته طرح نوسازی این بافت‌ها توسط مشاوران ذی‌صلاح و تسهیل‌گری تهیه می‌شود و کسانی که درخواست ساخت و ساز دارند بر مبنای این طرح‌ها اقدام می کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با اشاره به نبود سرزندگی در بافت‌های فرسوده افزود: متأسفانه مشکلات مختلف از جمله مشکلات اجتماعی، اقتصادی، بیکاری و آلودگی زیست محیطی در بافت فرسوده نگران کننده است، از این رو باید بازآفرینی این بافت‌ها در دستور کار قرار گیرد.
عضو دیگر شورای شهر شیراز نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: بازسازی این بافت‌ها به صورت برنامه‌های کلان از سوی دولت دیده شده که در شیراز نیز در حال انجام است.
مهدی حاجاتی با تأکید بر اینکه تمامی نهادهای ذی‌ربط باید به صورت هماهنگ برای احیای این بافت‌ها اقدام کنند افزود: اگر کوچک‌ترین حادثه و مسئله‌ای رخ دهد، سرویس‌دهی به مردم به طور حتم با مشکلات زیادی روبه‌رو می شود. 
به گزارش مهر، به هر حال بافت فرسوده شهر شیراز طی این سال‌ها نیازمند رسیدگی ویژه  و همه جانبه بوده که تاکنون مورد غفلت واقع شده است. طرح بازآفرینی امید جدیدی است که شاید این بافت‌ها دوباره احیا شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی