[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

سیل تورم و رکود در راه است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رضا انصاری در نشست علنی مجلس گفت: صادقانه باید اعتراف کنیم حال اقتصاد کشور، کشاورزان، فرهنگیان و سایر اقشار جامعه خوب نیست و این مهم نیاز به ادله و استدلال ندارد چراکه همگان واقف هستند، اما لازم است به چند شاخص مهم در اقتصاد ملی اشاره کنم.
وی عنوان کرد: ایران در میان 25کشور منطقه رتبه  18 را در زمینه چشم‌انداز محیط کسب و کار دارد. همچنین در میان 130کشور در رابطه با ارتباط آموزش با مشارک اقتصادی و اشتغال آخرین رتبه آخر نصیب ایران شده است.
انصاری به دیگر شاخص‌های مهم در اقتصاد ملی اشاره کرد و افزود: همچنین براساس گزارش‌های معتبر جهانی، با وجود آنکه ایران یک درصد از جمعیت جهان را دارا است اما فقط حدود یک دهم درصد از ثروت دنیا را در اختیار دارد. بنابراین براساس این شاخص ایران بر خلاف آنچه مکرر در اذعان تداعی می‌شود اصلاً ثروتمند نیست.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: ایران اگرچه دارای منابع انرژی نسبتاً فراوانی است، با این وجود نیز نتوانسته با مدیریت این منابع در کشور خلق ثروت کند و تنها این انرژی را استخراج فروخته و خورده‌ایم.
وی حجم نقدینگی را به یکی دیگر از شاخص‌های مهم در این خصوص عنوان کرد و افزود: حجم نقدینگی کشور به عدد یک تریلیون و پانصد هزار میلیارد تومان نزدیک شده و با سرعت فزاینده‌ای در حال رشد است و این رشد علامت سیل تورمی همراه با رکود در کشور است.
وی با اشاره به اینکه در این شرایط علائم مشاهده شده مبتنی بر سیاست کنترل قیمت در کشور است ادامه داد: به دولتمردان متذکر می‌شوم این سیاست نه تنها شفابخش درد اقتصاد ایران نخواهد بود، بلکه درمان دردهای آینده اقتصاد کشور را نیز سخت‌تر خواهد کرد.
نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس یادآور شد: به تعبیر یکی از اقتصادان‌های معروف دنیا اتخاذ این نوع سیاست برای مواجهه با قول نقدینگی اقتصاد را به انفجار نزدیک می‌کند، لذا وضعیت اقتصاد کشور براساس مطالعات و مشاهدات کمی نگران‌کننده است.
وی با تأکید بر اینکه راه‌حل ایجاد اشتغال سرمایه‌گذاری است ادامه داد: با این وجود سوال این است که منابع این سرمایه‌گذاری از کجا باید تأمین شود، لذا باید اعتراف کرد با توجه به شرایط موجود سرمایه‌گذاری خارجی آنگونه که ما در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده قابل تحقق نیست.
انصاری با بیان اینکه در حوزه داخل کشور نیز شرایط برای سرمایه‌گذاری و کسب و کار برای بخش خصوصی داخلی فراهم نیست گفت: مطالعات نشان می‌دهد راه‌حل این است که سرمایه در اختیار شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی است نزدیک به عدد 1000میلیارد تومان است که اگر با نرخ بازده 10درصد نیز حساب کنیم، باید سالانه 100میلیارد تومان درآمد برای کشور خلق کنیم.
وی به رئیس و هیئت رئیسه جدید مجلس پیشنهاد داد به مرکز پژوهش‌ها دستور دهند برای این کار مطالعات جدی انجام دهند.
انصاری همچنین با تذکر به وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: وضعیت دارو در کشور نگران‌‎کننده است.
نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی با تذکر به وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: جاده‌های استان فارس همچنان رتبه اول کشته‌های کشور را دارد، با این وجود وزارتخانه کمترین سهم قیر را به استان فارس تعلق داده است، امیدواریم این مسائل مرتفع شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی