[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

این وسایل را با جوش‌شیرین تمیز نکنید، روزنامه شیراز نوین

جوش‌شیرین یک ساینده ملایم اقتصادی و سازگار با محیط‌زیست است که در تمیز کردن و از بین بردن انواع لکه از روی سطوح می‌تواند مؤثر واقع شود. این ماده را معمولاً با سرکه یا آب ترکیب کرده و با اهداف نظافتی مورد استفاده قرار می‌دهند.
به گزارش بهداشت نیوز، حتماً شما هم از کاربردهای جالب سرکه و جوش‌شیرین در نظافت و خانه‌داری آگاه هستید. دو ماده ارزان و طبیعی که در آشپزخانه هر خانه‌ای یافت می‌شوند و فراتر از پخت‌وپز در زمینه‌های مختلف ازجمله تمیز کردن اجاق‌گاز و فر، سینک ظرف‌شویی، از بین بردن لکه ظروف چوبی، جرم‌گیری کاشی و سرامیک، براق کردن ظروف استیل و نقره و بسیاری موارد دیگر از آن‌ها استفاده می‌شود.
نکته: مراقب باشید که جوش‌شیرین را با محلول‌هایی همچون
سفیدکننده‌های حاوی کلر، آمونیاک یا الکل ترکیب نکنید. زیرا ممکن است به بروز واکنش‌های شیمیایی خطرناک منجر شود.
چرا نباید از جوش‌شیرین برای تمیزکردن برخی اقلام استفاده کرد؟
جوش‌شیرین یک ساینده خفیف است که می‌تواند به سطوح حساس و ظریف آسیب برساند و پسماندهای پودری از خود برجای بگذارد. ازطرفی، این ماده ممکن است نتواند در از بین بردن برخی لکه‌ها مؤثر واقع شود. لکه‌هایی مانند جوهر یا برخی رنگ‌های خاص که ممکن است به لکه‌برهای تخصصی نیاز داشته باشند. پس اگر از جوش‌شیرین به‌منظور لکه‌زدایی و یک ماده پاک‌کننده در منزل خود استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم هرگز این لوازم را با آن تمیز نکنید:

۱- لوازم الکترونیکی
همان‌طور که گفته شد جوش‌شیرین یک ماده ساینده است که می‌تواند به سطوح ظریف آسیب برساند. پس ‌از تمیز کردن لوازمی مانند گوشی، تبلت، تلویزیون و رایانه با این ماده خودداری کنید. زیرا بافت ساینده جوش‌شیرین می‌تواند صفحه نمایش را خراش دهد و به قطعات الکترونیکی ظریف آسیب برساند.

۲- جواهرات
جوش‌شیرین می‌تواند برای جواهرات ظریف خصوصاً آن‌هایی که از طلا یا نقره ساخته شده‌اند، بیش‌از حد ساینده باشد و آن‌ها را دچار آسیب دیدگی کند. در واقع این ماده موجب ایجاد خراش یا حذف پوشش‌های محافظ جواهرات می‌شود. به‌منظور جلوگیری از آسیب توصیه می‌کنیم از پاک‌کننده‌های مخصوص جواهرات استفاده کنید.

۳- ظروف آلومینیومی
به‌طور کلی می‌توان از جوش‌شیرین برای تمیز کردن اکثر ظروف آشپزخانه استفاده کرد، اما باید از تمیز کردن قابلمه‌ها و تابه‌های آلومینیومی با این ماده خودداری کرد. زیرا جوش‌شیرین با سطوح آلومینیومی واکنش نشان داده و موجب تغییر رنگ آن‌ها خواهد شد.

۴- مبلمان واکس‌خورده
جوش‌شیرین موجب ایجاد خراش بر روی مبلمان و سرویس‌های چوبی واکس‌خورده خواهد شد. پس‌ از تمیز کردن آن با جوش‌شیرین خودداری نمایید.

۵- سنگ طبیعی
سطوح و لوازمی که از سنگ‌های طبیعی مانند مرمر، گرانیت، سنگ آهک یا تراورتن ساخته شده‌اند، در برابر سایش جوش‌شیرین آسیب‌پذیرند و ممکن است دچار خراش شوند. بنابراین از تمیز کردن لوازم ساخته شده از سنگ طبیعی به‌ویژه آن‌هایی که روکش‌های صیقلی دارند، خودداری کنید.

۶- چُدن
تابه‌های چدنی اغلب با لایه‌ای از روغن پلیمریزه‌شده پوشانده می‌شوند. این روغن با ایجاد یک سطح طبیعی نچسب بر روی چدن، از آن در برابر زنگ‌زدگی محافظت می‌کند. تمیز کردن این‌گونه سطوح با جوش‌شیرین آن‌ها را دچار خراش و آسیب‌دیدگی خواهد کرد. توصیه می‌کنیم به‌جای این ماده از پاک‌کننده‌های ملایم‌تری همچون نمک و آب‌لیمو استفاده کنید.

۷- سطوح مرمر
جوش‌شیرین علاوه‌بر خراش‌ دادن سطوح مرمر، به‌دلیل دارا بودن برخی خواص شیمیایی خاص می‌تواند با سنگ مرمر واکنش نشان دهد. بهترین گزینه برای تمیز کردن این سطوح استفاده از محلول آب و مایع ظرف‌شویی با pH خنثی است.

۸- لوله‌های آلومینیومی
برای رفع گرفتگی لوله‌های آلومینیومی از جوش‌شیرین استفاده نکنید. همان‌طور که گفته شد، جوش‌شیرین با سطوح آلومینیومی واکنش نشان می‌دهد و توصیه می‌شود تنها برای رفع گرفتگی زهکشی لوله‌های غیرآلومینیومی از این ماده استفاده کنید.

۹- سطوح چوبی
جوش‌شیرین می‌تواند سطوح و کف‌پوش‌های چوبی را خراش دهد. توصیه می‌کنیم برای تمیز کردن این سطوح از پاک‌کننده‌های مخصوص چوب استفاده کنید.

۱۰- سطوح شیشه‌ای
جوش‌شیرین برای تمیز کردن سطوح شیشه‌ای مانند آینه، پنجره و عینک مناسب نیست. زیرا آن‌ها را دچار خراش و آسیب‌دیدگی خواهد کرد.

۱۱- اجاق‌گازهای شیشه‌ای و سرامیکی
اگر اجاق‌گاز با رویه شیشه‌ای یا سرامیکی دارید، توصیه می‌کنیم برای تمیز کردن آن از ترکیبات چربی‌زدا به‌غیر از جوش‌شیرین استفاده کنید. زیرا این ماده سطوح شیشه‌ای و سرامیکی را خراش می‌دهد. برای تمیز کردن سایر سطوح اجاق‌گاز می‌توان از این ماده استفاده کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی