[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

شیراز مرکز تکواندو سنتی ایران است، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
پیشکسوت رشته تکواندو سنتی استان فارس می‌گوید شیراز مرکز تکواندو «آی تی اف» یا همان تکواندو سنتی در ایران است و حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.
حبیب خوش‌نیت گفت: 42 سال است ورزش رزمی کار می‌کنم و نماینده فدراسیون جهانی تکواندو «آی تی اف» در ایران هستم.
وی درخصوص چگونگی ورودش به عرصه ورزش گفت: در دبیرستان شاپور و با یادگیری کونگ‌فو زیرنظر استاد گودرزی، ورزش رزمی را شروع کردم و بعداز اینکه دبیرستان را تمام کردم، با یکی از دوستان به‌سمت تکواندو آمدم و از آن زمان در این رشته ماندنی شدم.
خوش‌نیت درخصوص تکواندو آی تی اف توضیح داد: آی تی اف، همان تکواندوی اصلی سنتی است که سال 1955 توسط ژنرال «چوی» کره‌ای، پدر تکواندو جهان پدید آمد و او این رشته را از کره به کانادا برد. بعد که کره‌ای‌ها می‌بینند دیگر تکواندوکار ندارند، تکواندوی دبلیو تی اف را که با «هوگو» انجام می‌شود را توسط دکتر «اونیان کیم» اختراع کردند.
وی افزود: آی تی اف در دنیا معروف است به تکواندوی سنتی. تعداد تکواندوکاران آی تی اف در دنیا خیلی بیشتر از دبلیو تی اف است، اما در ایران برعکس است. چون مدت‌ها این رشته در کشورمان تعطیل بود و حالا چندسال است که دوباره مجوز آی تی اف داده‌اند و فعالیت می‌کنیم.
این مربی تکواندو درخصوص وضعیت این رشته ورزشی در استان فارس گفت: استان فارس بیشترین تعداد تکواندوکاران آی تی اف را در کشور دارد. حدود 104 نفر از شاگردان من، حکم مربی‌گری آی تی اف دارند. تعداد کلاس‌های آی تی اف در استان‌های کشور، یک یا دو تا است اما در استان فارس 21 کلاس تکواندو آی تی اف وجود دارد.
وی با بیان اینکه اصلاً زیرنظر هیئت کار نمی‌کنید، گفت: ما مستقیماً زیرنظر فدراسیون جهانی که مقر آن در سوئیس است، کار می‌کنیم. در فارس استاد مریم نصیری مسئول این رشته است.
گفتنی است،  ورزش رزمی تکواندو در مجمعی به ریاست ژنرال «چوی هونگ هی»، در سال ۱۹۵۵ در کره نام‌گذاری شد. متعاقب آن، انجمن تکواندو کره در همان سال به ریاست او تشکیل شد تا این که با تلاش‌های او و شاگردانش، در سال ۱۹۶۶ انجمن به فدراسیون بین‌المللی تکواندو تبدیل شد.
 ژنرال چوی تمام زندگی خود را صرف گسترش این ورزش کرد و در سال ۲۰۰۲ چشم از جهان فروبست. پس‌از درگذشت او، پروفسور چانگ آونگ (عضو رسمی کمیته بین‌المللی المپیک) بنا‌بر وصیت ژنرال چوی و همچنین رأی مجمع عمومی فدراسیون بین‌الملی تکواندو از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ سکاندار تکواندو ای تی اف جهان بود. در سال ۲۰۱۵ با پایان یافتن دوره ریاست درخشان او، پرفسور استاد ری آونگ سان به ریاست ای تی اف برگزیده شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی