[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

روز سرنوشت سوارکاری ایران، روزنامه شیراز نوین

انتخابات فدراسیون سوارکاری امروز(یکشنبه) با پایان دوره 4‌ساله ریاست مسعود خلیلی برگزار خواهد شد. به گزارش «ورزش سه»، پس از4‌سال، سوارکاری ایران دوباره در وقت انتخابات باید رئیسی جدیدی را برگزیند. 4‌سال پیش در حالی انتخابات برگزار شد که بیش از چند‌سال سوارکاری ایران مدیریت مشخصی نداشت و هر از چند گاهی سرپرستی برای آن انتخابات می‌شد.
طبق اعلام وزارت ورزش، قرار است انتخابات فدراسیون سوارکاری با یک‌روز تأخیر نسبت به زمان مقرر اولیه، امروز یکشنبه 20‌خرداد برگزار شود. وزارت ورزش در‌حالی این تاریخ را برای برگزاری انتخابات فدراسیون سوارکاری نهایی کرده که ریاست مسعود خلیلی در این فدراسیون در همین تاریخ(امروز) به پایان می‌رسد.
پیش‌از‌این مسئولان وزارت ورزش تأکید کرده بودند، بر‌اینکه در تلاش هستند مجمع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی را در وقت قانونی و پیش‌از پایان دوره 4‌ساله برگزار کنند تا حق رأی از رؤسای مستقر سلب نشود. بدین ترتیب رؤسا علاوه‌بر کاندیدا شدن حق رأی هم خواهند داشت. در این 4‌‌سال اما اتفاقات مهمی در این رشته ورزشی رخ داده که بسیاری از آنها برای اولین‌بار است و حتی می‌توان آن را بازگشت به گذشته طلایی سوارکاری ایران دانست؛ اتفاقات مثل عضویت رسمی همراه با حق رأی ایران به فدراسیون جهانی سوارکاری و تدوین کتاب تبارنامه اسب‌های تروبرو یا همان اسب‌های کورسی، راه را برای بین‌المللی کردن اسب‌دوانی ایران هموار کرده است. اهالی سوارکاری ایران با تمام بیم و امیدهایی که دارند اما معتقد هستند که با توجه به مشکلاتی که این رشته ورزشی با آن روبه‌رو است؛ اما نسبت به گذشته سوارکاری ایران به ریل توسعه و پیشرفت بازگشته است.
علی اکبر رضایی، یکی از پیشکسوتان نامدار سوارکاری که بیش از ۷۰‌سال در این رشته سابقه دارد، در آستانه انتخابات می‌گوید: «من چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب با تمام فدراسیون‌ها تماس داشته‌ام و با آنها کار کرده‌ام. درمورد شرایط امروز سوارکاری می‌توانم بگویم که در حال میزان شدن هستیم. اتفاقات خوبی در حال جریان است و می‌بینیم که در رشته‌های مختلف، ورزشکاران رده‌های سنی پایه‌ای حضور خوبی دارند. ضمن اینکه باشگاه‌های خوبی نیز در رشته پرش ساخته شده که می‌توان نتیجه گرفت در حال پیشرفت هستیم. در زمینه کورس با اتفاقاتی که در زمینه تبارنامه صورت گرفته اسب‌های ایران می‌توانند به مسابقات دوبی و ترکیه اعزام شوند.»
حکیم ایگدری مسئول برگزاری مسابقات اسب‌دوانی در منطقه ترکمن صحرا یعنی گنبد و بندرترکمن و آق‌قلا و مسابقات تهران در نوروزآباد هم در گفت‌و‌گویی تثبیت شرایط موجود راهی برای توسعه و برداشتن قدم‌های بزرگ‌تر در اسب‌دوانی ایران عنوان می‌کند. او می‌گوید: «کورس اسب‌دوانی با تمام مشکلاتی که می‌توان درمورد آن صحبت کرد، چشم‌اندازی روشن دارد. کار بزرگی که صورت گرفت پیوستن ایران به فدراسیون جهانی اسب‌دوانی و رعایت الزمات آن از جمله به‌روز شدن قوانین، هندی کاپری و‌... می‌تواند افق خوبی برای توسعه اسب‌دوانی باشد.» او با بیان اینکه کورس‌های اسب‌دوانی در شرایط نسبتاً خوبی هستند، از برگزاری مسابقات تهران در سال گذشته به‌عنوان یک دستاورد خوب برای اسب‌دوانی نام برد و تأکید کرد: «در سال گذشته مجموعه اسب‌دوانی نوروز‌آباد با تعمیر و مرمت و آماده‌سازی خوب، شاهد برگزاری مسابقاتی بود که بسیار با کیفیت از نظر برگزاری و جایزه‌ای در حدود دومیلیارد تومان، یک دستاورد بسیار خوب بود. ضمن اینکه دپار جدیدی بعد از 40‌سال وارد کشور شد که امروز با کپی برداری از آن در اهواز، یزد و از پاییز در گنبد شاهد خواهیم بود که کیفیت مسابقات بهتر خواهد شد.»
بین‌المللی شدن، راهی برای توسعه
یکی از اقدامات فدراسیون، بین‌المللی شدن سوارکاری است؛ عضویت در فدراسیون جهانی و برگزاری اجلاس تهران- آسیا و همچنین ثبت جهانی کتاب تبارنامه اسب‌های کورسی راهی برای حضور اسب‌های ایرانی در مسابقات بین‌المللی است. کوثری که از طرف فدراسیون در اجلاس کره‌جنوبی که در آن ایران به عضویت رسمی همراه با حق رأی فدراسیون جهانی در‌آمد می‌گوید: «راه طولانی برای عضویت رسمی ایران برداشته شد. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این پذیرش ارائه دوپینگ اسب‌های ایرانی به آزمایشگاه بزرگ و معتبر فرانسه بود که نشان داد اسب‌های ایران در مسیر پاک بودن قرار گرفته‌اند. با این عضویت قطعاً شرایط کورس‌های اسب‌دوانی ایران بهتر و استاندار‌تر خواهد شد.»
چه تغییراتی رخ داده است؟
بسیاری از اهالی سوارکاری معتقد هستند که در 4‌سال اخیر اتفاقات خوبی برای سوارکاری ایران رخ داده است که باید بسیاری از آنها در گذشته عملی می‌شد؛ اما مقدمات کار و اجرای آن در این 4‌سال به وجود آمده است. رئیسی مسئول کمیته اسب‌های استقامت فدراسیون در مورد تغییرات در فدراسیون می‌گوید: «‌مجموعه سوارکاری ایران در حال رشد است و باید آن را در این ساختار مورد ارزیابی قرار دهیم. بسیاری از اتفاقاتی که در این سه‌سال و نیم رخ داده است، باید در مثلاً 20‌سال پیش عملی می‌شد.»
مسائلی مثل کتاب تبارنامه اسب‌های تروبرد و عضویت رسمی در فدراسیون جهانی. جدا از این دو مورد بسیار مهم کارهای بنیادی زیادی صورت گرفت، به‌عنوان نمونه همکاری بی‌نظیری میان فدراسوین و سازمان دامپزشکی که برای تسهیل مشکلات قرنطینه انجام شد؛ ضمن اینکه اقدامات پایه‌ای مناسبی نیز برای توسعه پایه‌ای ورزش رخ داده است.او با بیان اینکه در رشته استقامت که خودش ریاست آن را برعهده دارد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند ادامه داد: در مقایسه با زمانی که در گذشته مسئولیت کمیته استقامت فدراسیون را بر عهده داشتم، در این دوره استقامت بسیار پیشرفت کرده است و امروز توسعه این ورزش حتی به استان‌هایی رسیده که پیش‌از‌این اصلاً این ورزش را انجام نمی‌دادند. داوران بین‌المللی ما افزایش یافته و سیستم امتیاز برای سوارکاران و ثبت رنکینگ رونق خوبی به رشته استقامت داده است.‌
جمشیدخانی رئیس کمیته درساژ فدراسیون سوارکاری نیز معتقد است که اقدامات صورت گرفته در این چهار‌سال با تمام محدودیت‌هایی که این رشته ورزشی دارد یک جهش قوق‌العاده برای سوارکاری ایران است. او می گوید: «‌برگزاری منظم مسابقات و اعزام‌های خوب و با کیفیت به مسابقات بین‌المللی مثل مسابقات ترکمنستان و مسابقات آسیایی جاکارتا حرکت روبه جلو و بسیار خوبی برای آینده سوارکاری ایران است.‌» او با انتقاد از کسانی که می‌گویند سیاست‌های فدراسیون باعث شده که اسب داخلی به محاق برود گفت:«‌باید قبول کنیم که اسب‌هایی که در ایران هستند برای حضور در مسابقات بین‌المللی و بازی‌های آسیایی کیفیت مناسب را ندارند. گرچه معتقد هستم اسب‌های داخلی برای آموزش سنین پایین و رده‌های پایه‌ای بسیار مناسب هستند، اما اگر می‌خواهیم وارد میادین بین‌المللی شویم ناگزیر هستیم که از اسب‌های با خط خونی مناسب که سال‌هاست به دلیل مشکلاتی که در گذشته همه می‌دانیم در کشور حضور نداشته‌اند، استفاده کنیم».

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی