[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

به همت هنرمندان وطن ، سینمایی که زنده می‌ماند، روزنامه شیراز نوین

گفتار: اتفاق خوبی افتاده است. پروژه شوم قهر تماشاگران با سالن های سینما در سال 95 قهقرای زوال را می‌پیماید و پس از مدت‌ها سالن‌های سینما از تماشاگر سرشار می‌شود. اما چه شد که یک باره در سال 1395، جنبش رفتن به سینماها، این صنعت ورشکسته را سودآور کرد. چه اتفاقی افتاده که فروش سینماهای ایران در شش ماه تقریباً دو برابر مدت مشابه سال قبلش و البته همه سال‌های قبل از آن در دهه 90 فروخته است؟ این پرسشی است که از همان روزهای نخست سال 95، زمانی که 24ساعت تمام سینماهای ایران بیدار بودند و سانس‌های فوق العاده داشتند، برای اهالی سینما ایجاد شده بود. سینما نسبت به سال‌ها قبلش چه تغییری کرده بود که این چنین موجی ایجاد شده بود؟
حالا که رنکینگ 10فیلم پرفروش شش ماه اول سینمای ایران به دست آمده، شاید بهتر بتوان تحلیلی بر این فیلم‌ها و فروش نجومی‌شان داشت.
10- ناردون 
کارگردان: فریدون حسن پور
بازیگران: امین حیایی، لیلا اوتادی، مهران غفوریان و سیروس گرجستانی 
مدت هاست که نام هیچ یک از این هنرپیشه‌ها خیلی نقشی در فروش گیشه ندارد. نه امین حیایی و نه حتی لیلا اوتادی و دیگران. فیلم فریدون حسن پور چه داشته که توانسته این چنین بفروشد تا منصور سهراب پور دو فیلم در فهرست پرفروش‌ها در شش ماه اول داشته باشد و فیلم دهم این فهرست برای او باشد. فیلم ناردون که در دو روز اول اکرانش فروشی معادل 120میلیون تومان داشت، یک فیلم طنز خانوادگی است با حضور دیگر بازیگرانی که اشتهار به طنز دارند. تبلیغات همه جانبه از تکه‌های طنز فیلم و ریتم همراه با خنده و شاد فیلم بی شک آنهایی را که برای تماشای یک فیلم خوش خنده و ملو به سینما کشانده بود، راضی نگه داشته است.
9- دراکولا 
کارگردان: رضا عطاران
بازیگران: رضا عطاران، لوون هفتوان، ویشکا آسایش
اولین ژانر وحشت سینمای ایران در دهه 90 اگرچه فروش نسبی بدی نداشته اما آن فیلم موفق که همه پیش بینی می‌کردند، نشد. ساخته عطاران که اولین فیلم «خون آشام»دار سینمای ایران بود، به رغم همه انتظاری که می‌رفت، نتوانست به چهار میلیارد فروش هم برسد. رضا که تنها سوپراستار بفروش سینمای ایران است، اما چرا بعد از فروش نجومی با سالوادور، این چنین در فروش ناکام بود؟ مسلم است مردم برای دیدن فیلم‌های او می‌روند تا بخندند، اما او خودش مدام اصرار دارد فیلم‌های طنزش تم تلخ اجتماعی داشته باشند. درست مثل «خوابم می‌آد» و «فرش قرمز». این بار اما عطاران پا را فراتر گذاشته بود، مضامین انسانی، تأکید بیش از حد روی اعتیاد، تصویری که از چهره حیوانی انسان‌ها ترسیم کرده بود و استفاده ابزاری و دخالت دادن هنرپیشه دختر خردسال فیلم در سکانس تلخ پایانی، تماشاگر را با حس کسی از سالن بیرون می‌فرستاد که سخت به نفر بعد از خودش تماشای فیلم را توصیه می‌کرد. البته عطاران بدشانس بود که اکران فیلمش تقریباً وسط فصل مدارس اکران شد و مدرسه‌ای‌ها از تماشای فیلم بازماندند.
8- زاپاس 
کارگردان: بروز نیک نژاد
بازیگران: امیر جعفری، ریما رامین فر، احمد مهرانفر
زاپاس شاید اگر در سال‌های قبل ساخته می‌شد، فروشش از نصف این رقم هم کمتر بود. قطعاً زاپاس یک ورژن کپی شده و ملقمه‌ای است از طنزهای دهه 80 امیر جعفری و سریال پایتخت. شخصیت هایش هرکدام از یکی از این فیلم‌ها دور هم جمع شده اند و قصه‌ای را ساخته اند که توانسته حدود پنج میلیارد بفروشد. چرا؟ چون تیزرهای پرزرق و برق فیلم در تلویزیون ملی و البته فارسی زبان‌های آن طرف آبی، مردمی را که از ابتدای سال عادت کرده بودند سینما محیط خوبی است برای دورهمی‌های خانوادگی، به خوبی به سینماها برد و حالا نیک نژاد را به جایی رسانده که فیلمش بیشتر از ده نمکی و عطاران فروخته باشد! فیلمی با تولیدی نهایتاً 20 روزه و سودی اقلاً 50درصدی!
7- لانتوری 
کارگردان: رضا درمیشیان
بازیگران: نوید محمدزاده، باران کوثری، مریم پالیزبان
رضا درمیشیان بعد از جنجال‌های «عصبانی نیستم» با فیلم پر سر و صدای دیگری به سینماها آمد و 6میلیارد تومان هم فروش داشت. رکوردشکنی کرد و افتتاحیه اش بی نظیر بود. فیلم تلخی که متهم به پوچ‌گرایی است. ماجرای اسیدپاشی را به تصویر کشیده و البته انتقام فیلمی که تماشایش برای زیر 16ساله‌ها ممنوع شده بود. بی شک حاشیه ها، نقدهای تند علیه این فیلم، تحریم‌هایی که علیه اش اتفاق افتاد و هیجان تماشای بازی نوید محمدزاده بعد از فیلم توقیف شده عصبانی نیستم، از عوامل مؤثر بر فروش این فیلم بودند. اگرچه انتخاب جسورانه سوژه فیلم هم در فروشش اثر داشت.
فیلمی که باعث شد آمنه بهرامی، دختری که ماجرای اسیدپاشی روی صورتش جامعه را تکان داد، از کارگردان و سازندگان فیلم شکایت کند. آمنه می‌گوید این فیلم داستان زندگی اوست و سازندگان به این دلیل که ضرر مالی به او زده اند، باید یک میلیارد تومان بپردازند. اتفاقاً همین خبرسازی هم روی فروش موج دوم فیلم بی اثر نبود!
6- بادیگارد
کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
بازیگران: پرویز پرستویی، مریلا زارعی، امیر آقایی
ابراهیم حاتمی کیا و همکاری مشترک با پرویز پرستویی بعد از یک دهه، کار کردن دوباره حاتمی کیا با نمایش جناح‌های مختلف سیاسی و نمایش اختلاف آنها، آن هم به تهیه کنندگی گروه رسانه‌ای اوج، همگی به اندازه کافی می‌توانستند خبرساز باشند. آن هم در رقابتی که سعی شده بود ابد و یک روز را فیلم حمایت شده از سوی جناح روشنفکر مآبانه و بادیگارد را نسل سوم سینمای دفاع مقدس نشان دهد، حساسیت‌ها برای تماشای این فیلم را افزایش داد. مصاحبه‌های تند و تیز حاتمی کیا و گلایه‌های بی پایانش از باقی اهالی سینما و البته جشنواره‌ای سازها، بر حاشیه‌های این فیلم افزود. بادیگارد تبلیغات برون‌مرزی نداشت اما فروش ارگانی و بلیت نیم بها داشت. حدود هفت میلیارد تومان برای فیلمی که هزینه‌های تولیدش از استفاده از هلی کوپتر و صحنه‌های میدانی بسیار انفجار، کمتر از این رقم‌ها نبوده، شاید توانسته سر به سر شود!
5- فروشنده 
کارگردان: اصغر فرهادی
بازیگران: شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، فرید سجادی حسینی
جنجالی‌ترین فیلم این روزهای سینمای ایران بدون شک جدیدترین اثر اصغر فرهادی است.
پروژه ساخت این فیلم به طور رسمی از 18مهر94 کلید خورد و قبل از اینکه در ایران به نمایش دربیاید، برای اکران راهی جشنواره فیلم کن در فرانسه شد. در این جشنواره تازه‌ترین اثر اصغر فرهادی موفق شد جایزه بهترین فیلم نامه را از آن خود کند. همچنین شهاب حسینی، بازیگر نقش اول مرد این فیلم موفق شد نخل طلای بهترین بازیگر مرد این جشنواره معتبر سینمایی را از آن خود کند. بلافاصله از همان موقع عطش دیدن این فیلم بین سینمادوستان ایرانی بالا گرفت و همزمان شدیدترین حملات به فرهادی و فیلمش توسط منتقدان مخالف در حالی که هیچ کس فیلم را در ایران ندیده بود، سازماندهی می‌شد. در نهایت و با وجود همه چالش‌ها آخرین اثر کارگردان فیلم «جدایی» (برنده جایزه اسکار 2012) در تاریخ 10شهریور و از ساعت 6.45 صبح در سینماهای تهران و شهرستان‌ها اکران شد. این فیلم در نخستین روز 250میلیون تومان فروخت تا رکورد روز اول اکران را از چنگ لانتوری دربیاورد و به نام خود ثبت کند. بعد از سه روز، فروش خیره کننده فروشنده به عدد یک میلیارد رسید که این نشان از استقبال بالای مخاطبان در داخل کشور است.
این فیلم در شش ماه نخست با 9میلیارد فروش در جایگاه پنجم جدول فروش قرار گرفت، اما در مهر فروش مناسبش را ادامه داد و حالا به مرز 12میلیارد تومان رسیده است. آن هم در شرایطی که تعطیلات و عزاداری‌های محرم، روند فروش سینماها را به شدت کند کرده است. این روند فروش تقریباً هفته‌ای یک میلیارد تومان اگر تا مدتی دیگر ادامه پیدا می‌کرد، شاید فروشنده پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران هم می‌شد.
اصغر فرهادی خودش درباره دلایل فروش فیلمش گفته: «فکر می‌کنم فارغ از این حاشیه‌ها که در فروش اولیه مؤثر بود، هر کسی از سالن سینما بیرون آمد، دیدن فیلم را به نفر بعدی توصیه کرد.»
4- بارکد 
کارگردان: مصطفی کیایی
بازیگران: بهرام رادان، سحر دولتشاهی، محسن کیایی
مصطفی کیایی پس از فیلم طنز «ضدگلوله» به سراغ ساخت فیلم طنز دیگری رفت. این فیلم که در جشنواره فجر به موفقیت خوبی دست یافت و در زمان اکران هم با استقبال گسترده مردم مواجه شد، با یک چالش بزرگ بر سر تیتراژ پایانی اش رو به رو شد. در ابتدا یک خواننده پرحاشیه زیرزمینی ترانه تیتراژ پایانی این فیلم را خوانده بود اما در نهایت و قبل از اکران عمومی آن به دستور وزارت ارشاد و به دلیل زیرزمینی بودن وی، صدای این خواننده از انتهای فیلم حذف شد.
3- ابد و یک روز 
کارگردان: سعید روستایی
بازیگران: پیمان معادی، نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار
چرا ابد و یک روز این همه فروخته است؟ شاید دلیلی بیشتر از اینکه یک نابغه فیلم را ساخته، کافی نباشد. فیلم در جشنواره فیلم فجر توفانی به پا کرد و طوری جوایز را درو کرد که دیگر هیچ تردیدی باقی نمی‌گذاشت که حتماً باید یک بار آن را به تماشا نشست. فیلم، اکران اول نوروز بود و از روزی که روی پرده رفت، به رغم تم تلخی که داشت، سینماها را 24ساعته کرد. همه می‌خواستند قصه پردرد زندگی پریناز ایزدیار در این فیلم را که برایش سیمرغ بلورین برده بود، ببینند. فیلمی که با قصه‌ای متفاوت از زندگی مردمان کوچه بازار درصدد جلب نظر منتقدان و تماشاگران بود.
2- پنجاه کیلو آلبالو 
کارگردان: مانی حقیقی
بازیگران: ساعد سهیلی، هستی مهدوی، پژمان جمشیدی
مانی حقیقی قبل از ساخت پنجاه کیلو آلبالو گفته بود این بار می‌خواهد فیلمی برای فروش بسازد. فیلمی با تم طنز، با کلی هنجارشکنی و البته فیلمی بی پروا. فیلمی که هم هنرپیشه زیاد داشت، هم آهنگ‌های غیرمجاز سخیف. موضوعش هم کمی وقیحانه بود. البته تبلیغات برون مرزی هم زیاد به کمکش آمده بود! فیلمی که خوب فروخت اما برای علی جنتی گران تمام شد و او در قم مجبور شد از مراجع تقلید برای اکرانش عذر بخواهد و بگوید اکران فیلم از دستش در رفته است!
1- من سالوادور نیستم 
کارگردان: منوچهر هادی
بازیگران: رضا عطاران، یکتا ناصر، ریوالدو 
پرفروش‌ترین فیلم سال تا اینجا، یک فیلم جنجالی دیگر است. من سالوادور نیستم با بازی رضا عطاران و یکتا ناصر در سواحل ریو فیلمبرداری شد. هم بازیگر پرفروشی مثل عطاران داشت هم هنرپیشه خارجی که از پس نقشش خوب برمی‌آمد. تازه به این اضافه کنید که در بهترین زمان اکران شد. چرا سالوادور این همه فروخته، آیا خیلی فیلم اثرگذار یا ماندنی است؟ آیا کسی حاضر است آن را دو بار ببیند؟ پاسخ تماش قطعاً منفی است اما حالا این فیلم پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است!
بازنده بزرگ فصل اکران!
مسعود ده نمکی بعد از اکران موفق فیلم‌های قبلی اش (اخراجی‌ها و رسوایی) هرگز نتوانست موفقیت آنها را در آخرین فیلمش تکرار کند. رسوایی2 که در اوایل سال 95 اکران شده تا الان نتوانسته حتی به رقم سه میلیارد فروش برسد. شکستی بزرگ برای ده نمکی که شاید دیگر باید این سبک فیلم سازی را ترک کند. چون ظاهراً اقبالی بین مردم ندارد. اما نکته قابل بحث دیگر نقش صدا و سیما در میزان فروش فیلم‌های سینمایی است. نگاهی به لیست بالا نشان می‌دهد که اکثر فیلم‌های پرفروش، تیزرشان خیلی جایی در کنداکتور کانال‌های رسانه ملی نداشته است و صدا و سیما مطابق با معیارها و استانداردهای خود به پخش برنامه می‌پردازد. استانداردی که در سال‌های اخیر دچار بازبینی و رفع عیب شده و چنانچه مسئله کمبود امکانات مالی آن حل شود، می‌تواند در جذب مخاطب مؤثرتر باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی