[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

چهره، روزنامه شیراز نوین

به بهانه سالروز تولد بابک بیات موسیقی‌دان معاصر ایرانی
مرد نت‌ها

 

علی‌حسین بیات زرندی‌مطلق معروف به بابک بیات (زادهٔ ۲۳خرداد ۱۳۲۵ در تهران- درگذشته ۵آذر ۱۳۸۵ در تهران)، آهنگساز، نوازنده، تنظیم‌کننده و آهنگساز فیلم ایرانی بود.
بابک بیات فعالیت موسیقی را در شرکت ابتکار، همراه با دوستش ابراهیم زال‌زاده و با کاست قاصدک، زندگی‌نامه صمد بهرنگی و بصورت ترانه‌های کودکانه خانم سیمین قدیری آغاز کرد. پس از آن کاست خروس‌زری پیرهن‌پری را به همراه احمد شاملو و کاست‌های سکوت سرشار از ناگفته‌هاست و چیدن سپیده‌دم را با صدای احمد شاملو موسیقی ساخت.
بابک بیات موسیقی فیلم را در بعد از انقلاب با فیلم مرگ یزدگرد ساخته بهرام بیضایی ادامه داد و در سال ۱۳۶۲ موسیقی فیلم‌های نقطه ضعف و ریشه در خون را ساخت و در سال‌های بعد برای فیلم‌های شاید وقتی دیگر و مسافران ساخته‌های بهرام بیضایی، سریال سلطان و شبان، کشتی آنجلیکا، عروس، پرده آخر، طلسم، مرسدس، جهان‌پهلوان تختی، دست‌های آلوده، اتوبوس، قرمز، دو زن، شیدا و در حدود ۹۰فیلم سینمایی موسیقی نوشته است و آخرین سریالی که وی برای آن موسیقی ساخت سریال ولایت عشق است. بابک بیات در سال ۱۳۶۹ پس از چند بار کاندیدا شدن برای موسیقی فیلم بالاخره این سال وقتی که از پنج کاندیدای موسیقی فیلم سه بار نام او را اعلام کردند جایزه سیمرغ بلورین فجر را برای فیلم عروس دریافت کرد.همچنین در سال ۱۳۷۵ وقتی که از بین چهار کاندیدا دو بار نامش اعلام شد، مجدداً سیمرغ بلورین را دریافت کرد. در خانه سینما نیز برای فیلم ساحره جایزه اول موسیقی فیلم را دریافت کرد. همچنین در جشن گزارش فیلم جایزه بهترین آهنگسازی را برای صدسالگی سینما از آن خود کرد.
در سال ۱۳۸۱ در مراسمی ‌که در شیراز برگزار شد از بابک بیات و چهار هنرمند بزرگ دیگر ایران تقدیر به عمل آمد. همچنین در همین سال و در مراسمی ‌دیگر از بابک بیات به خاطر یک عمر تلاش درزمینه ترانه ایران تقدیر شد که در این مراسم پیام‌هایی از ایرج جنتی‌عطایی، بهرام بیضایی و… قرائت شد.
از دیگر فعالیت‌های بابک بیات در این سال‌ها ساخت قطعه کرال و ارکسترال 
«سرزمین خورشید» بود که در سال ۱۳۷۶ توسط ارکستر سمفونیک تهران و به رهبری استاد «فریدون ناصری» اجرا شد. بابک بیات در کنار ساخت موسیقی، حدود هشت سال در دانشگاه‌های تهران مشغول به کار بود و موسیقی فیلم تدریس می‌کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی