[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۱
  • دوره جدید

کتاب سرگذشت تیمور لنگ در تصرف جعفر پاشا، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

سرگذشت تیمور لنگ به قلم خود او عنوان کتابی خواندنی است. انسان وقتی این کتاب را می‌خواند نمی‌تواند راجع به روحیه تیمور لنگ نظریه‌ای مشخص پیدا کند، مگر اینکه اعتراف نماید اراده و پشتکار داشته است و صفتی که بیش از همه در این شرح حال به نظر می‌رسد، عزم و پشتکار او است. مارسل بریون قبل از نوشتن این کتاب، تمام تواریخ قدیم را که راجع به تیمور لنگ نوشته شده خواند و آنچه به زبان عربی نوشته‌اند در متن اصلی قرائت کرد و تواریخ فارسی را در ترجمه‌های انگلیسی و فرانسوی و آلمانی مطالعه نمود و شروع به گردآوری و نوشتن این کتاب کرد.
کتابی که اینک به خوانندگان معرفی می‌گردد و مارسل بریون فرانسوی زحمت گردآوردن آن را بر عهد گرفته است، خاطرات تیمور لنگ به قلم خود اوست که نسخه منحصر به فرد آن به زبان فارسی در تصرف جعفر پاشا، حکمران یمن بوده است (البته در دوره‌ای که یمن در تصرف عثمانی بود) و بعد از فوت جعفر پاشا، نسخه مزبور نزد بازماندگان متوفی ماند تا اینکه کاتبی یک نسخه از روی آن کتاب نوشت و به هندوستان برد. کتاب سرگذشت تیمور به زبان فارسی بعد از اینکه به هندوستان رفت، مدتی در آن اقلیم بود تا اینکه یک افسر انگلیسی کتاب مزبور را از هندوستان به انگلستان برد و ما نمی‌دانیم نسخه منحصر به فرد آن که وارد هندوستان شده به دست آن افسر افتاد یا وی کاتبی را وادار به رونویسی از آن نموده است. در هر حال، کتاب مزبور را به انگلستان برد و در آن جا مردی به اسم دیوی با کمک پروفسور وایت استاد دانشگاه اوکسفورد این کتاب را به انگلیسی ترجمه کرد و متن انگلیسی آن در سال ۱۷۸۳ میلادی منتشر گردید. 
مارسل بریون فرانسوی می‌گوید: نسخه منحصر به فرد این کتاب که در تصرف جعفر پاشا حاکم یمن بوده و در تاریخ 1610میلادی فوت کرده معلوم نیست که هست یا نیست. در این کتاب با سرگذشت مردی بی‌رحم آشنا می‌شویم که بسیاری از ناگفته‌های تاریخ را به روشنی بیان می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی