[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

آب زلال سهم روستاهای شیراز، روزنامه شیراز نوین

به همت شرکت آب‌وفاضلاب شیراز هم‌زمان با چهلمین روز شهادت خادم‌الرضا تعداد 8 روستا با اعتباری بالغ‌بر 99میلیارد تومان از نعمت آب شرب پایدار برخوردار شدند. آیین بهره‌برداری از طرح‌های آب‌رسانی شرکت آبفای شیراز صبح پنجشنبه 7 تیرماه هم‌زمان با برنامه افتتاح طرح‌های آب‌رسانی به روستاهای سراسر کشور با حضور سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری دولت سیزدهم و وزیر نیرو به‌صورت ویدئو کنفرانس و با حضور استاندار فارس، مدیرعامل آبفای شیراز، فرماندار شهرستان شیراز و جمعی از مسئولان ارشد حوزه انرژی استان با حضور اصحاب‌رسانه در روستای کفری شهرستان شیراز برگزار شد.

 مهار تنش‌های آبی در پهنه فارس
استاندار فارس در این مراسم از اقدامات ارزنده دولت سیزدهم برای مدیریت ناترازی انرژی خبر داد. محمدهادی ایمانیه ضمن گرامیداشت یاد آیت‌‌الله سیدابراهیم رئیسی و همراهان ایشان، بر توجه رئیس‌جمهور فقید در هر دو سفر خود به استان فارس مبنی‌بر رفع مشکلات آبی سخن گفت و افزود: با هدایت رئیس‌جمهوری و معاون اول ایشان و درایت وزیر باکفایت نیرو تنش‌های آب‌وبرق در حوزه‌های خانگی به حداقل رسید.استاندار فارس افزود: در دولت سیزدهم در حوزه آب استان فارس، پنج‌هزار میلیارد تومان شرکت آب‌وفاضلاب استان، 
پنج‌هزار میلیارد تومان شرکت آب‌وفاضلاب شهر شیراز و ۱۸هزار میلیارد تومان شرکت آب منطقه‌ای استان طرح و پروژه به سرانجام رسانده‌اند. وی با اشاره بر اینکه در آغاز دولت سیزدهم هزار روستای استان فارس دچار تنش یا بحران آبی بوده‌اند، خاطرنشان کرد: تنش و بحران آبی ۳۷۲ روستای استان در دولت سیزدهم رفع شد و در فاز دوم رفع تنش و بحران از ۴۱۲ روستای دیگر استان درحال انجام است. ایمانیه از انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس هم سخن گفت و از رسیدن خط انتقال سوم به شهرستان نی‌ریز خبر داد و افزود: اجرای خط پنجم انتقال آب از خلیج فارس که تا شمال فارس و جنوب استان اصفهان امتداد خواهد یافت که با جدیت و تلاش شبانه‌روزی درحال اجرا است.
 
 تدوین طرح جامع آب با مشارکت دانشگاه شیراز
نماینده عالی دولت در فارس از تدوین طرح جامع آب استان فارس با همکاری دانشگاه شیراز خبر داد و تصریح کرد: تهیه این طرح برای حفظ منابع آبی استان بسیار ضروری است که در آینده‌ای نزدیک تدوین به اتمام خواهد رسید و مسائل مختلف آب را در آن مطرح کرده است. وی ضمن اینکه از سرپرست ریاست‌جمهوری خواست تا برای حل سه موضوع مهم مرتبط با حوزه آب‌وفاضلاب استان دستورات لازم را صادر کند، افزود: شش شهرستان استان فارس از بانک توسعه اسلامی تسهیلات دریافت کرده‌اند که بخشی از مسائل آن مرتفع شده است، درصورت دستور برای حل سایر موانع می‌توانیم پنج شهرستان دیگر را شامل این طرح کنیم. استاندار فارس در ادامه خواست برای اتمام پروژه‌های کلان، اختیار استان را در حوزه مولدسازی افزایش دهند و در پایان سخنان خود به سفر رئیس‌جمهور فقید به شهرستان رستم اشاره کرد و گفت: شهید رئیسی در سفر به شهرستان رستم به مردم این شهرستان قول دادند که فرایند احداث سد پارسیان که متوقف شده است ادامه یابد تا مردم فارس و کهگیلویه و بویراحمد از این منبع آبی بهره‌مند شوند؛ همچنین تقاضا داریم حسب دستور شهیدِجمهور فرآیند اجرای خط سوم انتقال آب به شهر شیراز از این سد آغاز شود.

 گسترش عدالت‌محور خدمات در روستاهای شیراز
رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب شیراز در این مراسم از گام‌های پرتوان در راستای برخورداری روستاها از آب شرب پایدار خبر داد. بهمن بهروزی حضور در انتخابات را مسئولیت اجتماعی و رسالت دینی همه اقشار جامعه برشمرد و اظهار داشت: هم‌زمان با آیین چهلم «شهیدجمهور» تعداد 48 روستا با 288 کیلومتر خط انتقال و 12 حلقه چاه از آب شرب بهره‌مند شدند. وی جمعیت تحت‌پوشش این طرح‌های  آب‌رسانی را 93هزار نفر اعلام کرد و افزود: با اجرای این طرح تعداد 40 روستا در شهرستان‌های استان فارس و 8 روستا در شهرستان شیراز از نعمت شبکه آب‌رسانی برخوردار شدند.به گفته مدیرعامل آبفا شیراز، پیش‌از این بخشی از روستاها با تانکر آب‌رسانی می‌شدند که با اجرای پروژه‌های آب‌رسانی و احداث چاه‌های جدید این نیاز برطرف شده است. بهروزی با تأکید بر این موضوع که جهاد آب‌رسانی آبفای شیراز با اولویت رسیدگی به مناطق محروم تداوم خواهد یافت، اظهار داشت: طرح‌های متعدد آب‌رسانی و گسترش شبکه فاضلاب در دست اجرا است که در آینده به بهره‌بردرای خواهند رسید. او خاطرنشان کرد: در سال 1399 برای آب‌رسانی به بخش روستایی شهرستان شیراز به 165 تانکر نیاز داشتیم و امروز این آمار در شهر شیراز به صفر رسیده و تعداد انگشت‌شماری از روستاها با تانکر آب‌رسانی می‌شود که در صدد رفع آن هستیم. این مقام مسئول با بیان اینکه هدف گذاری آبفای شیراز بر مینای پایان بخشی به آب‌رسانی سیار استوار است، اظهار داشت: طرح آب‌رسانی با تانکر صرفاً برای مناطقی که دچار حادثه و پیشامدی شوند اجرا خواهد شد.
 برخورداری روستاهای شیراز از آب زلال و بهداشتی
مهندس بهروزی با ارائه آمار و ارقامی افزود: شهرستان شیراز دارای 153 روستا است که 138 روستا تحت‌پوشش شبکه آب‌رسانی درآمده است و مابقی با جذب اعتبارات لازم از آب شرب پایدار بهر‌مند می‌گردند. به گفته وی، پروژه شاخص آبفای شیراز پیگیری گسترش شبکه فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه‌های جدید در کلان‌شهر شیراز و صدرا است که عملیات اجرایی آن آغاز شده است. رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب شیراز با بیان اینکه احداث تصفیه‌خانه فرایندی پیچیده و گران‌قیمت است، اظهار داشت: قیمت روز مدول 3 و 4 تصفیه‌خانه شماره دو شیراز
بیش‌از دوهزار میلیارد تومان است که منابع تأمین اعتبار آن را از فروش پساب، ماده 56 و اعتبارت عمرانی تأمین می‌شود.مهندس بهروزی افزود: با تأمین اعتبار پروژه‌های آب‌وفاضلاب می‌توان در مدت‌زمان سه‌ساله آن‌ها را به بهره‌برداری برسانیم.او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقداماتی که در حوزه تأمین آب پایدار انجام شده افزود: حجم مخازن در مدار شهرستان شیراز ۴۴۸هزار متر مکعب است. 
رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب شیراز گفت: هم‌اکنون در شهرستان شیراز ۴۴۸هزار متر مکعب مخزن در مدار بهره‌برداری قرار دارد. بهروزی بیان داشت: ۴۲۶هزار متر مکعب مخزن در بخش شهری و ۲۲هزار متر مکعب در بخش روستایی وجود دارد.

 هزار مترمکعب مخزن وارد مدار بهره‌برداری شد
این مقام مسئول تصریح کرد: در دولت سیزدهم حدود ۳۵هزار متر مکعب مخزن وارد مدار بهره‌برداری شده و ۳۰هزار متر مکعب مخزن نیز درحال ساخت می‌باشد. رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب شیراز در ادامه گفت: آب شرب کلان‌شهر شیراز به میزان ۲۰۷میلیون متر مکعب از منابع سطحی و زیرزمینی آب تأمین می‌شود. به گفته مهندس بهروزی در بخش شهری آب موردنیاز از منابع سطحی به میزان ۷۲میلیون متر مکعب و در بخش زیرزمینی به میزان ۱۱۶میلیون متر مکعب از ۱۸۳ حلقه چاه بهره‌برداری می‌شود. این مقام مسئول ابراز داشت: در بخش روستایی نیز ۱۹میلیون متر مکعب آب از ۶۳ حلقه چاه برداشت می‌شود. مدیرعامل آبفا شیراز تصریح کرد: هم‌اکنون در شهرستان شیراز ۲۴۶ حلقه چاه در مدار بهره‌برداری قرار دارد.

 انتخابات لیلة‌القدر کشور است
در ادامه این مراسم سرپرست ریاست‌جمهوری با بیان اینکه از مشکلات متعددی که دولت مردمی در شروع فعالیت خود در بخش آب‌وبرق با آن‌ها مواجه بود، عبور کرده‌ایم، گفت: شهید رئیسی همه راهکارهای ممکن برای رفع مشکلات در این زمینه را دنبال کرد. محمد مخبر صبح پنجشنبه در آیین افتتاح ۴۲ طرح صنعت آب‌وبرق وزارت نیرو در استان‌های مختلف کشور ضمن قدردانی از استانداران و همه دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات، این رویداد را همچون یک لیلة‌القدر برای کشور توصیف و اظهار امیدواری کرد، امور انتخابات همان‌گونه که تا امروز به‌خوبی پیش رفته، تا پایان انتخابات هم با موفقیت و به‌خوبی به پیش برود. سرپرست ریاست‌جمهوری در ادامه به تقارن اربعین شهدای خدمت با هفتم تیر سالروز شهادت ۷۲ تن اشاره کرد و گفت:
امام‌راحل، شهید بهشتی و شهید رئیسی وجوه اشتراکی داشتند که اولین آن‌ها مظلومیت آنان بود. ما عمدتاً دوران رهبری امام‌خمینی(ره) در انقلاب و جمهوری اسلامی را در نظر داریم، اما ایشان قبل‌از پیروزی انقلاب اسلامی و به‌خصوص در دوران تبعید سختی‌های زیادی را در عین مظلومیت متحمل شدند و شهید بهشتی و شهید رئیسی نیز از مظلومان بزرگ انقلاب و جمهوری اسلامی بودند و هستند. مخبر با بیان اینکه این سه بزرگوار علاوه‌بر مظلومیت در زمینه پایبندی به معنویت و برخورداری از تقوای درونی نیز وجوه مشترک زیادی داشتند، افزود: هر سه بزرگوار در زمینه عمل به تکلیف نیز بسیار احساس مسئولیت می‌کردند. شهید رئیسی در این زمینه که هیچ تدبیر و خواسته رهبر معظم انقلاب بر زمین نماند دغدغه جدی داشت و آن‌ها را با صداقت تمام دنبال می‌کرد و علاوه‌بر این در زمینه اجرای مسئولیت‌های خود در قبال مردم و به‌ویژه مستضعفین نیز به همین اندازه دغدغه‌مند بود و احساس مسئولیت می‌کرد.

 تکیه شهید جمهور بر ظرفیت‌های داخلی
سرپرست ریاست‌جمهوری با بیان اینکه انصافاً شهید رئیسی بابت فشارهایی که روی مردم بود بسیار ناراحت بود و زجر می‌کشید و این ناراحتی در تمام رفتارها و افکار او قابل مشاهده بود، اظهار داشت: آنچه به شهید رئیسی قدرت می‌داد که باوجود انبوه مشکلات، فشارها و سختی‌های فراوان به‌شکلی خستگی‌ناپذیر کار کند، عشق به مردم و شوق خدمت به آن‌ها بود. در طول حدود دو سال و ۱۰ ماهی که ایشان رئیس‌جمهور بود هیچ‌گاه نشد یأس و ناامیدی در ایشان ببینیم. همچنین ایشان به‌طور جدی بر تکیه به ظرفیت‌های داخلی باور داشت و همین نگاه کمک بسیاری به پیشرفت امور کرد. مخبر همچنین یاد وزیر امورخارجه، امام‌جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی، سرتیم حفاظت و کادر پرواز اردیبهشت را گرامی داشت.سرپرست ریاست‌جمهوری در بخش بعدی سخنانش با بیان اینکه در روزهای آغاز به کار دولت مردمی حدود ۱۵ استان کشور با تنش آبی شدید مواجه بودند، تصریح کرد: ناترازی برق نیز همه استان‌ها و به‌طور کلی روند توسعه و اداره امور کشور را با مشکل مواجه کرده بود، اما با تلاش‌های وزیر نیرو و پشتیبانی و حمایت‌های شهید رئیسی امروز شاهدیم که با به ثمر رسیدن طرح‌های کوتاه‌مدت، وضعیت تا حدود زیادی بهبود یافته و با به ثمر رسیدن طرح‌های میان و بلندمدت وضعیت باز هم بهتر خواهد شد.

 مدیریت حوزه انرژی در دولت سیزدهم
مخبر با بیان اینکه از مشکلات متعددی که دولت مردمی در شروع فعالیت خود در بخش آب‌وبرق با آن‌ها مواجه بود، عبور کرده‌ایم و دیگر با بحران در این زمینه‌ها مواجه نیستیم، خاطرنشان کرد: شهید رئیسی همه راهکارهای ممکن برای رفع مشکلات در زمینه تأمین آب‌وبرق پایدار را دنبال کرد و امروز طرح‌های متعددی در زمینه ساخت و توسعه نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر، تلاش برای ارتقای راندمان نیروگاه‌های موجود، آب‌رسانی از دریا، بازچرخانی آب، تصفیه پساب‌ها، استفاده از منابع آب ژرف و تنظیم‌گری منابع موجود درحال اجراست. در پایان این مراسم محمد مخبر سرپرست دولت سیزدهم ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران اجرای این پروژه‌ها، فرمان بهره‌برداری از آن‌ها را صادر کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی