[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۲
  • دوره جدید

فوتسال جام رمضان شیراز، جذاب مثل همیشه، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین‌: فوتسال ورزشی به مراتب جذاب‌تر از فوتبال است. در حقیقت فوتسال همواره جذاب است، حتی اگر در سطح پایینی برگزار شود. اما هر فوتبالی جذاب نیست، حتی اگر در بالاترین سطح برگزار شود! در یک مسابقه فوتسال، تقریباً هر لحظه‌ای را که از دست بدهید، یک صحنه مهم را از دست داده‌اید. اما در بعضی مسابقات فوتبال ایران و به‌خصوص در لیگ‌هایی به‌جز لیگ برتر، گاهی در طول 90 و اندی دقیقه حتی یک صحنه که ارزش دیدن داشته باشد به چشم نمی‌خورد! و البته به همین دلیل است که داوری در فوتسال به مراتب سخت‌تر و سخت‌تر از فوتبال است.
دوشنبه شبی که گذشت، دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی فوتسال جام رمضان شیراز در سالن شهید ابوالفتحی برگزار شد. در اولین و مهم‌ترین دیدار این شب تیم‌های نگین فارس و ناحیه احمدبن موسی به مصاف هم رفتند که گزارشی از این مسابقه را در زیر می‌خوانید‌: 
قرار است دقایقی پس از افطار، دیدار حساس و تعیین کننده‌ای در سالن شهید ابوالفتحی برگزار شود و تیم پرستاره نگین فارس به مصاف تیم یک‌دست و چقر سپاه ناحیه احمدبن موسی برود. دقایقی از بازی گذشته که به محل برگزاری مسابقات می‌رسیم. در سمت راست تیم قرمزپوش نگین فارس با چند بازیکن ارژن، یک بازیکن سابق صدرا و یک بازیکن بالان صنعت حضور دارد و در سمت چپ، تیم آبی وسرمه‌ای‌پوش «سپاه ناحیه احمدبن موسی» قرار دارد که برخی از بهترین بازیکنان لیگ برتر فوتسال استان فارس در آن به چشم می‌خورند. داور مسابقه هم حسین امیری است، کسی که در لیگ برتر فوتسال ایران قضاوت می‌کند.
از ثبت زمان باقیمانده و نتیجه بازی روی اسکوربورد سالن خبری نیست و با پرس وجو متوجه می‌شویم که تیم قرمز پوش با یک گل(توسط میلاد قنبرزاده) از حریف خود پیش افتاده و حدود هفت یا هشت دقیقه از شروع مسابقه گذشته. در فاصله حدود ده دقیقه تا پایان نیمه نخست، گل تساوی آبی‌ها توسط محسن روستا به ثمر می‌رسد. یکی دو دقیقه بعد، حمید شجاعی ستاره سابق صدرا که سابقه دعوت به تیم ملی را هم دارد برای نگین به میدان می‌آید. او بلافاصله با یک پاس عالی، اسحاق سورغالی را با دروازه‌بان تک به تک می‌کند اما او خیلی راحت این توپ را به کنار دروازه می‌فرستد. 
محمد بیضایی‌نژاد، رأسِ ارژنی نگین به نحوه قضاوت بازی اعتراض دارد و درحالیکه بیرون از زمین است، یک کارت زرد از حسین امیری دریافت می‌کند. داور وقت نگه‌دار بازی از طریق بلندگوی سالن، زمان باقی مانده را اعلام می‌کند‌: سه دقیقه. در همان لحظه گل دوم تیم آبی‌پوش توسط قاسم غضنفری به ثمر می‌رسد و نگین پرستاره، خطر حذف را پیش از به پایان رسیدن نیمه اول حس می‌کند. خبازبان‌پور، مربی نگین خیلی زود درخواست وقت استراحت فنی می‌کند. پس از یک‌دقیقه دو‌تیم به زمین برمی‌گردند و اسحاق سورغالی با خطا و اعتراضی که انجام می‌دهد، دومین کارت زرد بازی را به خود اختصاص می‌دهد. در نهایت نیمه نخست مسابقه با همان نتیجه دو بر یک به سود سپاه ناحیه احمدبن موسی به پایان می‌رسد. با سوت پایان نیمه، دوباره موجی از اعتراضات از سوی نگین به تیم داوری مسابقه روانه می‌شود.
پس از ختم غائله و اعتراضات، سرهنگ خسروانی فرمانده سپاه ناحیه احمدبن موسی وارد سالن می‌شود و به خوش‌و‌بش با بازیکنان تیم خود و حریف می‌پردازند. سرهنگ خسروانی یک عکس یادگاری هم با هر دو تیم می‌گیرد و می‌رود.
اعتراضات و تنش‌ها در نیمه دوم از همان ثانیه‌های ابتدایی آغاز می‌شود! هنوز سی‌ثانیه از شروع نیمه دوم نگذشته که یک خطای معمولی روی سورغالی انجام می‌شود. با وجود اعلام این خطا توسط حسین امیری، مرتضی کشاورز (دیگر ارژنی نگین) با داد و فریاد اعتراض می‌کند. این حرکت عجیب او با واکنش تند داور مسابقه مواجه می‌شود. امیری سعی می‌کند بازی را کاملاً اداره کند اما تنش‌های بازی لحظه به لحظه بیشتر می‌شود. اعتراضات بی‌دلیل بازیکنان، احتمال درگیری در این مسابقه حساس را افزایش می‌دهد. در همان یک‌دقیقه ابتدایی نیمه دوم، نگین دو فرصت پیاپی گلزنی را از دست می‌دهد. همین فرصت‌های از دست رفته باعث بیشتر عصبی شدن بازیکنان نگین می‌شود. محمد بیضایی‌نژاد که در نیمه اول یک اخطار گرفته، از سایر بازیکنان عصبی‌تر به نظر می‌رسد و با جمله «همش داره هل میده به امام حسین» به بازیکن حریف و تیم داوری اعتراض می‌کند. 
یک‌دقیقه بعد، مهاجم آبی‌پوش بهترین فرصت ممکن برای زدن گل سوم را از دست می‌دهد و بازیکن این تیم در شرایط تک به تک، دو ضربه متوالی به بدن دربازه‌بان نگین می‌کوبد. ثانیه‌هایی بعد، گل سوم ناحیه به ثمر می‌رسد. حسن هنرور بازیکن ریزنقش و شماره هشت آبی‌ها، ظاهراً بدون اجازه داور به زمین آمده. داور مسابقه او را فرا می‌خواند اما هنرور از صحنه دور می‌شود. بالاخره امیری به او تفهیم می‌کند که نزد او بیاید. یک کارت زرد به هنرور نشان می‌دهد و او را مجبور می‌کند که برود و از پشت خط طولی، دوباره به زمین برگردد. هنرور این کار را انجام می‌دهد و به زمین بر می‌گردد. کمتر از 5 ثانیه از این اتفاق گذشته که همین بازیکن با یک حرکت زیبا، یک لاییِ کف پا به مرتضی کشاورز می‌زند و در شرایطی نامتعادل با یک ضربه نوک‌پا توپ را وارد دروازه نگین می‌کند. این گل بسیار زیبا تماشاگران را به‌وجد می‌آورد. مرتضی کشاورز که از با تجربه‌های ارژن در لیگ برتر به شمار می‌رود، نمی‌تواند تأسف خود را از ضعفی که روی این گل نشان داد، پنهان کند. 
حالا نگین سه بر یک از حریف خود عقب افتاده و در خطر جدی حذف قرار گرفته. این مسأله برای بازیکنان بزرگ این تیم قابل هضم نیست. حالا در صدد جبران می‌آیند.
کارت بعدی که از جیب حسین امیری خارج می‌شود، به سیروس مغیثی دیگر بازیکن آبی‌پوش تیم ناحیه می‌رسد. در فاصله کمتر از یک دقیقه، دو ضربه بازیکنان نگین به مدافعان تیم آبی برخورد می‌کند و روی هر دو صحنه نگینی‌ها می‌خواهند به هر ترتیبی شده داوران مسابقه را متقاعد به رخ دادن «هند پنالتی» کنند. اما هیچ یک از دو صحنه «هند» تشخیص داده نمی‌شود و کار دنبال می‌شود. بلافاصله سعید زارعی با ضربه‌ای که به بدن گلر برخورد می‌کند و به سقف دروازه می‌چسبد، حساب کار را سه بر دو می‌کند. بازی به مراتب حساس‌تر از قبل می‌شود. در همین لحظه زمان باقی مانده هم اعلام می‌شود‌: 10‌دقیقه.
بیضایی‌نژاد در تلاش برای عبور از مدافع حریف، توسط او سرنگون می‌شود. داور چهارم تعداد خطاهای تیم آبی را اعلام می‌کند‌: 4‌خطا
قنبرزاده ضربه را می‌زند اما گلر حریف بیش از حد جلو آمده. دستور تکرار ضربه از سوی داور مسابقه داده می‌شود و یک کارت زرد هم به دروازه‌بان و این بار اعتراض آبی‌ها. ضربه مجدداً نواخته می‌شود. این بار قنبرزاده همه را فریب می‌دهد و با یک پاس مناسب، مرتضی کشاورز را در موقعیت گلزنی قرار می‌دهد. کشاورز اشتباه قبلی خود را جبران و حساب کار را سه بر سه مساوی می‌کند. 
حالا تیم آبی، به هم ریخته و عصبی نشان می‌دهد. در یکی از صحنه‌ها گلر که برای مشت کردن توپ از دروازه خارج شده، آن را محکم به سر دفاع خودی می‌کوبد و توپ به کرنر می‌رود. واکنش هر دو بازیکن نشان می‌دهد که بازگشت نگین به بازی، تأثیر خود را از نظر روحی و روانی هم بر تیم حریف گذاشته. 
یک دقیقه بعد گل چهارم نگین هم به ثمر می‌رسد. سورغالی ضربه کرنر را کوتاه می‌فرستد و بیضایی‌نژاد به یک بغل پا توپ را به سقف دروازه می‌چسباند. حالا نگین تیم صعود‌کننده به نیمه‌نهایی است. بازیکنان تیم ناحیه که تغییر نتیجه را در این زمان کوتاه را باور ندارند، حالا داوری را بهانه شکست خود قرار می‌دهند. محسن روستا به داوری اعتراض می‌کند و کارت زرد می‌گیرد. چند ثانیه بعد حمله گلر تیم ناحیه به داور مسابقه، صحنه‌های زشتی را به وجود می‌آورد. همین حرکت دروازه‌بان که علت آن هم مشخص نیست، باعث به‌وجود آمدن وقفه‌ای ده دقیقه‌ای در مسابقه می‌شود. تنش‌های به وجود آمده باعث ورود نیروی انتظامی ‌می‌شود. گلر تیم ناحیه از زمین مسابقه اخراج می‌شود و حالا با بیان الفاظ رکیک، سعی در تخلیه خود دارد! بازی کاملاً سرد می‌شود.
دو تیم پس از حدود ده‌دقیقه به بازی برمی‌گردند. تیم ناحیه گلر ذخیره‌ای هم ندارد و یکی از بازیکنان با پیراهنی مشکی در دروازه می‌ایستد و اتفاقاً خیلی زود با یک واکنش روی ضربه بیضایی‌نژاد، تیمش را در بازی نگه می‌دارد. گلر اخراجی اما دست بردار نیست. او حالا به میان تماشاگران آمده و از بالای نرده‌های کنار زمین، به داور دوم مسابقه فحاشی می‌کند!
سه دقیقه زمان باقیمانده اعلام می‌شود. چند ثانیه بعد محمد بیضایی‌نژاد به دلیل اعتراض به داور، کارت دوم را دریافت می‌کند و از بازی اخراج می‌شود. دوباره تنش به وجود می‌آید. حالا هر دو تیم 4‌نفر در زمین دارند و احتمالاً با همین 4‌نفر باید بازی را به پایان برسانند. ثانیه‌هایی پس از اینکه بازی دوباره از سر گرفته می‌شود، اعلام زمان «یک دقیقه» تا پایان مسابقه موجب تعجب حضار می‌شود! فشار نهایی آبی‌ها نتیجه‌ای در بر ندارد و بازی با همان نتیجه 4-3‌به سود نگین به پایان می‌رسد. حالا دروازه‌بان اخراجی تیم ناحیه، دوباره به زمین می‌پرد و به داوران مسابقه حمله‌ور می‌شود اما بازیکنان دو تیم وارد عمل می‌شوند و او را از صحنه دور می‌کنند. 
بنابراین تیم ناحیه احمدبن موسی نمی‌تواند شگفتی‌سازی خود را تکمیل کند و از دور مسابقات حذف می‌شود تا نگین همچنان به عنوان مدعی درجه یک قهرمانی باقی بماند.
پس از این بازی، سه بازی دیگر هم برگزار می‌شود. تیم منتظران مهدی که سجاد بندی سعدی دیگر بازیکن ارژن و یکی دو بازیکن از بالان صنعت و صدرا را در اختیار دارد، سه بر دو تیم قشقایی زرقان را شکست می‌دهد که در ترکیب خود از محمد زارعی یکی دیگر از بازیکنان ارژن سود می‌برد. سلمان عزیزی دو بار و ساجد عزیزی یک بار برای منتظران مهدی گلزنی می‌کنند و دو گل قشقایی توسط میثم کرمی‌ و یاسر رشیدی به ثمر می‌رسد. تیم پوشاک ژاکت هم که مدعی جدی قهرمانی است، با گل‌های دو بازیکن فعلی و سابق ارژن یعنی رضا جوانبخت و میثم برمشوری، مهرکوش فارس را شکست می‌دهد. تک‌گل مهرکوش را میلاد فلامرزی به ثمر می‌رساند.
و بالاخره در آخرین بازی، تیم بهمن شیراز که چند بازیکن تیم دسته اولی شاهد را در اختیار دارد، سه بر یک پسماند شهرداری را مغلوب می‌کند و به نیمه نهایی می‌رسد. ایمان فلاحی، محمد زارع و ابراهیم فلامرزی گلزنان بهمن هستند و تک‌گل پسماند را اکبر خسروی به ثمر می‌رساند.
مسابقات مرحله نیمه نهایی امشب(چهارشنبه) برگزار خواهد شد. از ساعت9 تیم پوشاک ژاکت به مصاف بهمن می‌روند و ساعت‌10 نیز تیم‌های منتظران مهدی و نگین فارس با یکدیگر دیدار می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی