[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۲
  • دوره جدید

ماراتن اضمحلال طبیعت در فارس، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 فارس این روزها با گرمای عجیبی دست و پنجه نرم می‌کند.گرمایی که تا آخرین لحظات حضور خورشید بر پهنه آسمان تا عمق وجود اهالی مهد تمدن ایران نفوذ می‌کند و کار به‌جایی رسیده است که مدیرکل هواشناسی فارس هم بااعلام اخطار به کشاورزان، باغداران و دامداران از آنها خواست تا برای بروز موج جدید گرما آمادگی لازم را داشته باشند.
عبدالکریم جامع، مدیرکل هواشناسی فارس در گفت‌وگویی با باشگاه خبرنگاران به افزایش نسبی دما و وزش باد از 
۲۲تا ۲۶خردادماه اشاره کرده و در این خصوص به کشاورزان، باغداران و دامداران هشدار داده است. این مقام مسئول از باغداران خواسته است به خاطر بروز موج جدید گرما در روزهای گقته شده عملیات سم‌پاشی و کودپاشی باغ‌ها را در ساعات خنک انجام دهند و در ساعات گرم روز، تنظیم دمای گلخانه‌ها و کارگاه‌های پرورش قارچ، تنظیم و سرویس تأسیسات خنک‌کننده گلخانه‌ها، آبیاری باغ‌ها، پرهیز از آبیاری باغ‌ها و مزارع درنظر گرفته شود. مدیرکل هواشناسی فارس استفاده از مالچ‌های معدنی مانند ماسه نرم و مالچ‌های صنعتی مثل پلاستیک و همچنین مالچ‌های گیاهی مانند شاخ و برگ را برای جلوگیری از تبخیر در سطح کرت‌ها خواستار شده و به کشاورزان هم توصیه کرده که از آتش زدن بقایای گیاهی (کلش) برای حفظ میکروارگانسیم‌های خاک در مزارع برداشت شده، پرهیز کنند.
جامع از صاحبان مرغداری‌ها هم خواسته تا در مرغداری‌ها به شرایط تهویه توجه و دما تنظیم شود. این مقام مسئول در این گفت‌وگو بااشاره‌به اینکه در گاوداری‌ها پشم دام‌ها چیده نشود،گفت: باتوجه‌به افزایش دما آب آشامیدنی پایدار برای دام‌ها فراهم شود. مدیرکل هواشناسی فارس همچنین توصیه کرد: زنبورداران اقدام به ایجاد سایبان کرده و کندوها را به مناطق خنک انتقال دهند و خروجی زنبورها را در قسمت بادپناه کندو قرار دهند.
این که مدیرکل سازمان هواشناسی به کشاورزان، باغداران و دامداران در زمینه بروز موج جدید گرما هشدار داده امر مثبتی است اما بدون شک باید برای این مشکل که اندک‌اندک در حال دائمی‌شدن است چاره‌ای دیگر اندیشیده شود. با ظهور گرما و افزایش دما به طور قطع حریق در منابع طبیعی هم در آستانه وقوع است و حوادثی همچون خودسوزی پریشان که سال گذشته داغی دیگر بر دل دوستداران محیط زیست نهاد، در پیش روی فضای محیط زیستی فارس خواهد بود. در یک دهه گذشته تنوع دغدغه‌های جوامع انسانی به طرز عجیبی افزایش یافته است که همگی ناشی از گسترش صنعت و در نقطه مقابل عقب‌نشستن محیط زیست بوده است. در این بین منطقه خاورمیانه و صدالبته کشور گرانقدر ما با معضل دیگری در این زمینه به نام گسترش بی‌محابای صنعت بدون درنظر گرفتن تکنولوژی‌های حافظ محیط زیست روبرو بوده‌اند. 
گویی این ماراتن اضمحلال طبیعت تا نقطه شوم نابودی کامل محیط زیست بی‌وقفه ادامه خواهد شد و اگرچه در گوشه و کنار هم مخالفتی و یا فعالیتی هرچند کوچک برای مبارزه با این پدیده انجام می‌شود اما کماکان پیروزی ثروت بر علم بر خلاف رؤیای دوران کودکی ما درحال وقوع است. کشور ایران که درحال حاضر در سکوتی غریب در سوگ دریاچه‌ها و تالاب‌های خود نشسته به پیاده گمراه در بیابانی می‌ماند که هر از چندی سرابی از آبادی دورادور او را دلخوش به ادامه مسیری می‌کند که پوچی نقطه پایانش بارها گفته شده و معلوم است. این روزها هم اگرچه باید از قید زمانی آینده برای وقوع گرما استفاده می‌کردیم اما به لطف فعالیت شبانه‌روزی‌مان در راه بیرون کشیدن ثروت از لایه‌های طبیعت و تولید دی‌اکسیدکربن بیشتر در فصل بهار هم گرمایی تابستانی را تجربه می‌کنیم. درحال حاضر صنعتی شدن جهان و افزایش بی‌سابقه‌ی 
دی‌اکسید کربن در جو باعث افزایش روزافزون دمای کره‌ی زمین شده است. تحقیقاتی قبلاً منتشر شد که بنابه گفته این تحقیق تا سال ۲۱۰۰ میلادی گرما و رطوبت در خاورمیانه و به‌خصوص مناطق حاشیه‌ی خلیج فارس به حدی شدید می‌شود که انسان قادر به تحمل آن نخواهد بود. تولید گازهای گلخانه‌ای و دی‌اکسید کربن، عمق کم خلیج فارس و میزان آلاینده‌های نفتی در این منطقه از جمله عوامل تأثیرگذار بر شدت این گرما خواهند بود و نکته جالب رتبه چشمگیر ایران در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان است که براساس گزارش‌های ایران رتبه دهم تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای با منشأ دی‌اکسید کربن و رتبه هشتم آلودگی هوا در جهان را دارا است. افزایش گرما اگرچه تأثیرات مخربی بر محیط زیست و سلامت انسان دارد اما این افزایش با توسعه صنعت و به ویژه صنایع آلاینده سرعت بیشتری هم گرفته است که اوج این سرعت در دهه 80 میلادی بوده است.
سال گذشته انیمیشنی از سوی مؤسسه هواشناسی فنلاند منتشر شد که روند گرم شدن زمین در ۱۰۰سال گذشته در ۱۹۱ کشور دنیا را به تفکیک قاره‌ها نشان می‌دهد. در این ویدیو یک رشد ناگهانی دما در دهه ۸۰میلادی دیده می‌شود که با افزایش شدید و روبه‌رشد سطوح گرما در سال‌های بعد تاکنون همراه می‌شود و درواقع این ویدیو به خوبی نشان می‌دهد که روند گرمایش زمین در دهه‌های اخیر به‌وجودآمده و رشد پیدا کرده است. اما محققان و پژوهشگران عرصه هواشناسی تحقیق جالب دیگری ارائه دادند که در این تحقیق به بررسی میزان گرمای تولیدشده به دست انسان در ۱۵۰سال اخیر که از طریق اقیانوس‌ها جذب شده پرداختند. نتیجه این تحقیق فوق‌العاده شگفت‌آور بود. اقیانوس‌های زمین انرژی گرمایی غیر قابل تصوری معادل انفجار دو میلیارد و ۳۶۵میلیون و ۲۰۰ هزار بمب اتم منفجر شده در هیروشیما را در این دوره زمانی جذب کرده‌اند.حال با این مقایسه می‌توان میزان فاجعه‌ای که توسط بشر بر کره زمین خلق شده و مقدار مسئولیت این اشرف مخلوقات را درک کرد. امروز ما به‌عنوان مسببان این فاجعه عظیم مسئولیت بزرگی را به دوش می‌کشیم. بار مسئولیت حل مشکلاتی که اگر برای رفع آنها چاره‌ای نیندیشیم بیش‌از همه گریبان خودمان را می‌گیرد. کشورهای توسعه‌یافته و به قولی جهان اول که تکلیف خود رانسبت به آلاینده‌ها و مسائل زیست‌محیطی تعیین کردند و تا جایی که توانسته‌اند صنایع آلاینده را به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه واگذار کرده و تمام بار حقوقی و زیست‌محیطی آنها را به دوش همین کشورها انداخته‌اند. اما ما نیز می‌بایست برای این معضل هرچه سریعتر چاره‌ای بیندیشیم. دیر نیست روزی که همین هشدارها هم دیگر عادی شده و شدت گرما توان زندگی را در این سرزمین از اهالی آن می‌گیرد. تعامل با جامعه دانشگاهی و استفاده از علم روز در زمینه حفظ محیط زیست اگرچه هزینه‌بر بوده و بدون شک استفاده از فیلترهای نوین و به‌روز دنیای امروزی در صنایع آلاینده هزینه‌های گزافی بر دوش صنایع خواهد گذاشت اما صاحبان صنایع باید به این نکته واقف باشند که وجود آنها و سودآوری صنایع در گروی وجود محیط زیست و انسان سالم و بانشاط است. بایستی قبول کنیم که استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته و آنانی که این راه را سال‌ها پیش پیمودند می‌تواند در عرصه مشکلات محیط زیستی امروز ما گره‌گشا باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی