[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۱
  • دوره جدید

شیطنت سعودی‌ها مانع عضویت ایران در پیمان‌های منطقه‌ای، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: شیطنت سعودی‌ها مانع عضویت ایران در سازمان‌ها و پیمان‌های منطقه‌ای می‌شود. 
محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در‌خصوص عضویت ایران در پیمان‌های منطقه‌ای و تأثیر خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: پس از خروج آمریکا از برجام نیز باید توجه داشته باشیم که آمریکایی‌ها هیچ نفعی در برجام به ایران نرساندند، اخیراً نیز جان کری اذعان کرد که ایران به حق خود در برجام نرسیده است. 
عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آمریکایی‌ها هیچ کاری برای انتفاع ایران از برجام انجام ندادند، تنها در زمینه فروش نفت، کشتیرانی و بیمه گشایش‌هایی صورت گرفت و چند هواپیما نیز که بیشتر آن‌ها ATR بودند، را خریداری کردیم. 
وی افزود: آمریکا با چوب تحریم‌های ثانویه اجازه نداد سایر کشورهای جهان در ایران سرمایه‌گذاری کنند و از تعامل بانک‌های بزرگ جهان با ایران نیز جلوگیری کرد. 
جمالی نوبندگانی با بیان اینکه در رابطه با پیمان شانگهای باید توجه داشت که ایران در گذشته تحریم بود و همین موضوع مانع بزرگی در مسیر عضویت ایران بود ادامه داد: کشورهای حاضر در این پیمان می‌خواهند با دیگر اعضا روابط اقتصادی داشته باشند، وقتی کشوری عضو این سازمان‌های اقتصادی و منطقه‌ای می‌شود و از سوی سازمان ملل تحت تحریم است، نمی‌توانند با آن کشور رابطه داشته باشند و به همین جهت با عضویت ایران در این پیمان مخالفت می‌شد. 
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از برجام توقع داشتیم که این مشکل رفع شود ولی متأسفانه با شارژ مالی عربستان و امارات، تاجیکستان مانع از عضویت ایران در پیمان شانگهای شد و از آنجایی که عضویت دیگر کشورها در پیمان شانگهای باید با اجماع انجام شود، مخالفت تاجیکستان مانع از عضویت ایران به عنوان عضو اصلی در اجلاس قبلی شد در حالیکه پاکستان عضو دائم شد و ایران همچنان عضو ناظر باقی ماند. 
وی در خصوص عضویت ایران در آ. سه. آن نیز افزود: قرار نبود که ایران عضو آ. سه. آن شود و بیشتر موضوع همکاری‌های ایران و کشورهای شرق آسیا مطرح است، البته هنوز شورای نگهبان مصوبه مجلس را تصویب نکرده است. 
عضو فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علت مخالفت شورای نگهبان نیز حضور میانمار در جمع کشورهای آ. سه. آن است بیان کرد: مجلس نیز بر مصوبه خود اصرار کرد و در مجمع تشخیص مصلحت نظام این موضوع بررسی می‌شود که ممکن است ماه‌ها به طول انجامد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی