[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۲
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

معتادان تنها

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

در بحث ابتلا به مواد مخدر چون آمارهای مشخص و مستدلی وجود ندارد با عدم ارائه برنامه‌های مؤثر مواجه هستیم و این است که آمار کشفیات و اعتیاد برابر آنچه اعلام می‌شود هر روز بیشتر می‌شود و سن ابتلا به اعتیاد کاهش می‌یابد. این روزها و به‌دلیل رونق کسب وکار عمده‌فروشان و خرده‌فروشان، موضوع کشفیات  در استان‌های کشور و همچنین فارس براساس تن محاسبه و اعلام می‌شود و دیگر خبری از کشف چندمثقال تریاک نیست. کار در این حوزه، چه فروشنده باشند و یا مصرف‌کننده پرسود و پویاست و تقریباً همه‌چیز در دسترس است. میزان ترانزیت مواد مخدر چه صنعتی و چه سنتی از محورهای فارس به اندازه‌ای است که می‌توان از کشفیات چندین برابر نسبت به سال‌های گذشته خبر داد. این درحالی است که به هرمیزان بر توان پلیس برای ممانعت از تجارت مواد مخدر افزوده‌ایم در میدان فرهنگی دچار کم‌کاری و عدم تخصیص اعتبارات مؤثر بوده‌ایم درواقع در حوزه فرهنگی هیچ‌کاری انجام نشده است چراکه مواد مخدر صنعتی با میل واشتیاق‌، خود را به درب مدارس رسانده است و حالا نوبت دانش‌آموزان کم سن و سال است تا این بلا را تجربه کنند‌. 
عدم آگاهی دادن به دانش‌آموزان به بحران بزرگی در حوزه اجتماعی تبدیل شده است‌. وزارت آموزش و پرورش کشورمان در خط مقدم توجیه فرهنگی دانش‌آموزان قراردارد. توجیهی که چندان مؤثر نبوده و حالا نگرانی‌ها دراین باب تشدید می‌شود‌. ما به اندازه طول مرزهای کشورمان در شرق، مؤسسات و انجمن‌ها و تشکل‌های مردمی ‌و شبه‌دولتی برای مقابله در جبهه فرهنگی با مقوله اعتیاد درست کردیم، اما انگار این تلاش‌ها در قالب تعارفات روز‌مره بی‌تأثیر مانده است‌. سخنرانی‌ها بیش از اقدامات عملی است و تهاجم با شتاب در حال گسترش در سطوح اجتماعی است‌. 
 سازمان بهزیستی کشورمان که همیشه از حداقل اعتبارات ملی و استانی برخوردار بوده است دراین وادی مشغول فعالیت و ارایه تئوری‌های اجتماعی است‌، تئوری‌هایی که برای تأثیر در حوزه‌های میدانی نیازمند اعتبار و زمان زیادی است‌. حال آنکه فرصت‌های بسیاری را از دست داده‌ایم و زمان آزمون و خطا به‌سر آمده است‌. 
دستگاه قضایی نیز دراین وادی قدم گذاشته اما سعی در ارایه راهکاری غیر از اعدام و یا زندان بلند مدت برای افراد معتاد و یا قاچاقچی دارد‌. موضوع به مجلس کشانده شد و سال گذشته به‌صورت ویژه مورد رسیدگی قرار گرفت که آیا معتاد و فروشنده مواد مخدر «در گرم‌های تعیین شده»صنعتی و سنتی مجرم است یا بیمار و آیا این فرد باید اعدام و یا به مراکز ترک و نگهداری سپرده شود‌. هنوز و به‌طور کامل مشخص نیست این افراد بیمارند و یا مجرم‌. برای نگهداری افراد بیمار در مراکز ترک باید اعتبارات بسیاری هزینه شود که به‌طور قطع از عهده دولت خارج است‌. در مراکز استان‌ها کار به شهرداری‌ها محول شده تا از محل درآمدهای خود!!! به مقوله ترک اعتیاد پرداخته شود‌. اما واقعیت این است شهرداری‌ها از درآمدهای سرشار مطابق گذشته برخوردار نیستند و موج رکود اقتصادی پیکره مدیریت شهر را آشفته کرده است‌. 
برای برخورد با موضوع اعتیاد نیازمند ایجاد یک کنسرسیوم ملی و بین‌المللی هستیم‌. باید از تجربیات سایر کشورها استفاده کرد چرا‌که زمانی برای آزمون و خطا نداریم‌. صنعتی شدن و ایجاد اشتغال از دیگر مؤلفه‌های برخورد منطقی با اعتیاد است‌. چراکه بیکاری بی‌هویتی می‌آورد و باعث تشدید ابتلا به اعتیاد است‌. متأسفانه امروز در کشور ما بیکاری عاملی اصلی برای گرایش به اعتیاد خصوصاً مواد مخدر صنعتی است‌. بیکاری و اعتیاد عاملی ویژه برای فروپاشی بنیان خانواده محسوب می‌شوند‌. برابر آنچه در اخبار توسط خبرگزاری‌های رسمی ‌منتشر شده است هر فرد معتاد روزانه تا 30هزار تومان هزینه مصرف شخصی دارد‌. یادآوری این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که به فاصله درآمد افراد با مصرف مواد مخدر و تأمین مایحتاج اولیه زندگی مشترک زوجین با یک فرزند توجه کنیم‌. 
مصرف‌کنندگان مواد مخدر چه صنعتی و چه سنتی به دلیل نیاز مالی به فروشند مواد تبدیل می‌شوند‌. اقتصاد در این بخش پویا و سودآوری لازم را برای فرد معتاد دارد‌. از طرفی توزیع‌کنندگان مواد مخدر در سودای گسترش بازار مصرف هستند تا سود‌آوری بالاتری داشته باشند‌. از این جهت دانش‌آموزان را مورد هدف قرار می‌دهند‌. پلیس اما این روزها نگران مصرف مواد مخدر صنعتی بین دانش‌آموزان است‌. مخدری بنام(‌ریتالین‌) ، این مخدر به‌صورت قرص در دسترس نوجوانان وجوانان قرار می‌گیرد و تنها راه برخورد جدی و مؤثر با این پدیده دادن آگاهی فردی و افزایش پلکانی آن است‌. دانش‌آموزان و دانشجویان باید به تدریج و پیوسته در معرض اطلاعات و آگاهی قرار داشته باشند‌. چراکه به اندازه کافی سازمان‌های فرهنگی در شهر و روستا تأسیس شده است تا درکنار نهاد آموزش‌وپرورش به کنترل اوضاع بپردازند‌. بهتر است با نگاهی به اعتبارات دستگاه‌ها‌ی فرهنگی دولتی وشبه‌دولتی‌، آن‌هم از طریق مجلس شورای اسلامی‌، راهبردی مؤثردراین راه بجوییم‌. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی