[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

نیازمند تحول در حوزه تجارت صنایع‌دستی فارس هستیم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

هم‌زمان با روز جهانی صنایع، باحضور مسئولانی از استانداری فارس، میراث فرهنگی و... از فعالان صنایع‌دستی استان فارس در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی شیراز تجلیل شد. رونمایی از پیکان آینه‌کاری شده و چند اثر برتر صنایع دستی نیز در این برنامه انجام شد. در آیین یادشده که اصحاب خبر و رسانه و خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی نیز حضور داشتند، ابتدا حیدرعلی زاهدیان‌نژاد معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی فارس در سخنانی اظهار داشت: سال گذشته زمینه آموزش 850نفر در 11رشته صنایع‌دستی در استان فراهم آمد.برای 479نفر گواهی پایان دوره و برای 576نفر نیز مجوز صادر شد و هزار و 148پروانه انفرادی کارگاهی و 716پروانه مشاغل خانگی در 31رشته صادر شد. وی از فعال بودن 70شرکت تعاونی در این حوزه‌ها خبر داده و گفت: 800کارگاه تولیدی فعال صنایع‌دستی در استان داریم که البته ظرفیت استان از این رقم بسیار بالاتر است.
برپایی ده‌ها نمایشگاه دایمی، 65بازارچه موقت و 26نمایشگاه در استان‌ و 2نمایشگاه بین‌المللی از دستاوردهای تلاش استان در حوزه صنایع‌دستی در سال ۹۶ است. زاهدیان‌نژاد یادآور شد: در ابتدای سال یک میلیارد و 600میلیون تومان از فروش صنایع‌دستی در بازارچه‌های نوروزی حاصل شده است که حاصل تلاش هنرمندان 26شهرستان فارس است.
رقم به دست آمده از صادرات صنایع‌دستی نیز یک میلیون و 761هزار دلار بوده است و لازم است هنرمندان را بیش از پیش به سمت صادرات هدایت کنیم. این مقام مسئول در حوزه صنایع‌دستی فارس حوزه صنایع دستی را در اشتغال‌زایی پویا و حائز اهمیت دانست و ابراز کرد: بالغ بر 614طرح در خصوص توسعه اشتغال پایداری روستایی داشتیم که حدود 17میلیارد تومان معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات در پی آن به انجام رسیده است. اما لازم است علاوه بر توسعه صنایع‌دستی در روستاها در حوزه شهری نیز توسعه صنایع دستی را مورد توجه قرار دهیم که باید برای تحقق این هدف، بحث خانه محله‌های صنایع‌دستی در اولویت قرار گیرد. معاون صنایع‌دستی فارس در پایان تصریح کرد: با ایجاد و تقویت این حوزه، گردشگر با لمس و تجربه، علاقه خود را به این آثار افزایش می‌دهد.
نگاه ویژه به صنایع‌دستی به عنوان یک جاذبه گردشگری به همت هنرمندان استان نیاز دارد تا به عنوان یک حرکت و ایده از فارس آغاز شود. در ادامه این همایش، حسین همتی معاون اتحادیه‌های صنایع‌دستی استان فارس نیز با تأکید بر لزوم تعامل دائمی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس با این اتحادیه گفت: استانداری که حامی صنایع‌‌دستی و گردشگری است باید زمینه حذف ارزش افزوده را از صنایع‌دستی در فارس فراهم کند؛ زیرا در سایر استان‌ها، پرداخت مالیات از صنایع‌دستی حذف شده است. وی افزود: در حوزه حمایت از کالای ایرانی نیز لازم است دستگاه‌های دولتی خود را به خرید تولیدات صنایع‌دستی بومی استان به عنوان هدایا و سوغات کنند تا از اتحادیه تعاونی صنایع‌دستی فارس که 7سال مداوم اتحادیه برتر کشور شده است، حمایت کنند. اما محمدابراهیم فروزانی معاون استاندار فارس نیز در سخنانی متفاوت از بقیه، با مظلوم خواندن حوزه کاری  میراث فرهنگی و صنایع‌دستی در کشور و فارس اظهار داشت: حل نشدن مسائل پرداخت بیمه‌ای هنرمندان صنایع‌دستی، نشانی از مظلومیت این حوزه است؛ با وجود اینکه صنایع‌دستی بخشی از فرهنگ و هنر ماست و شخصیت ایرانی است که می‌تواند به دنیا معرفی شود و باید برای فعال کردن بخش تجاری و بازرگانی صنایع‌دستی جدی‌تر و مطالبانه‌‌گرانه عمل کرد. 
وی گفت: بر این اساس لازم است زمینه لمس صنایع‌دستی توسط مردم فراهم شود و این هنر ارزشمند با تفریح مردم درآمیزد که شهرداری‌ها در تأمین بازارچه‌های فروش این صنایع می‌توانند نقش کلیدی ایفا کنند. باید ضعف خود در بازرگانی را اصلاح کنیم و از تکنولوژی برای جذب کشورهای حوزه خلیج فارس برای خرید محصولات صنایع‌دستی حداکثر استفاده را ببریم. فروزانی افزود: برای تحقق این اهداف لازم است قواعد تجارت مدرن را بیاموزیم تا مظلومیت صنایع‌دستی از میان برداشته شود و با استفاده از پتانسیل اشتغال‌زایی این حوزه کارگاه‌های روستایی و شهری این صنایع را توسعه بخشیم. معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس در پایان تأکید کرد: اگر در حوزه تجارت صنایع‌دستی تحول ایجاد کنیم، رقیبی برای فارس وجود نخواهد داشت و در ایجاد این تحول لازم است از توان بانوان و خلاقیت آنها در توسعه اقتصادی کشور بهره‌گیری شود. مجتبی محلاتی سخنران پایانی این برنامه بود. دبیر اتاق تعاون فارس با تأکید بر پتانسیل مطلوب استان در حوزه صنایع‌دستی گفت: اتحادیه صنایع‌دستی یک خانواده هزار و 200نفری است که از70تعاونی تشکیل شده است. وی افزود: در مباحث اتاق تعاون کشور، قرار شد فارس به عنوان استان معین فرش قلمداد شود و از ظرفیت اتحادیه تعاونی‌های صنایع‌دستی که چندین سال اتحادیه برتر کشور شده است باید نهایت استفاده را کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی