[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۵
  • دوره جدید

تجلیل از ۲۵۰ کاسب امین در استان فارس، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- شیرازنوین
هیچ نهاد و تشکلی به حد فراگیری و عمق اثرگذاری اصناف در اقتصاد جامعه نمی‌رسد و اصناف و بازاریان همواره در تاریخ و پیروزی انقلاب نقش داشتند و حتی در طول دفاع مقدس پشتیبان کشور بوده‌اند. همچنین کسبه همواره از دیرباز معتمدان محله بوده‌اند و امین مردم به شمار می‌رفته‌اند و در کمک به رفع مشکلات هم‌محله‌ای‌ها و همشهریان خود همواره پیشگام هستند. به‌منظور تجلیل از کسبه در استان فارس، طرحی با عنوان «کاسب امین» برای دومین بار با هدف هویت‌بخشی به محلات قدیمی و حاشیه‌ای استان فارس با نام محلات امید اجرا شده است. در همین خصوص با مسئول بسیج اصناف و بازاریان سپاه فجر فارس و رئیس اتاق اصناف مرکز استان فارس به گفت‌وگو نشسته‌ایم:
هر واحد صنفی، یک پایگاه فرهنگی‌اجتماعی
سرهنگ پاسدار مهدی دوکوهکی، مسئول بسیج اصناف و بازاریان سپاه فجر فارس ضمن تجلیل از کاسبانی که همواره دغدغه رفع مشکلات مردم را دارند و در عرصه‌های مختلف حضور دارند، به خبرنگار ما می‌گوید:
طرح «کاسب امین» در استان با یاری معتمدان محلات اجرا شده و کاسبان برتر انتخاب شدند. وی ادامه می‌دهد: انصاف، امانت‌داری، عدالت، خوش‌اخلاقی و کمک به مردم محل در کار‌های خیر و دستگیری از نیازمندان، معیار‌های انتخاب کاسبان امین بود و در قالب این طرح از ۲۵۰ کاسب منصف تجلیل شد. به گفته دوکوهکی، طرح کاسب امین در همه شهر‌های استان اجرا خواهد شد تا علاوه بر مشخص کردن کاسبان برتر، با کمک آنها به نیاز‌های مردم محلات رسیدگی و مشکلات آنها برطرف شود. وی ادامه داد: در این طرح از کاسبان امینی که در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و عام‌المنفعه مشارکت فعال داشته‌اند، تقدیر و تجلیل به عمل می‌آید.
دوکوهکی تصریح می‌کند: در طرح کاسب امین که با ابتکار سازمان بسیج اصناف و بازاریان سپاه فجر استان فارس و معاونت اجتماعی سپاه فجر فارس و با مشارکت و همراهی اتاق اصناف مرکز استان فارس برگزار شد، هر واحد صنفی، یک پایگاه فرهنگی‌اجتماعی جهت ارائه خدمات و حل مشکلات همشهریان می‌باشد. وی در توضیح بیشتر این طرح اظهار می‌کند: طرح کاسبان امین بدین صورت است که در محلات کمتر برخوردار استان فارس، شهر شیراز و مناطق حاشیه‌ای شهر، کاسبان امینی که در فعالیت‌های عام‌المنفعه، بشردوستانه و فعالیت‌هایی که علاوه بر فروشندگی و متصدیگری واحد صنفی به حل مسائل و مشکلات همشهریان و هم‌محله‌ای‌ها تا حد امکان و توان خود کمک می‌کردند، شناسایی و تجلیل می‌شوند.
مسئول بسیج اصناف و بازاریان سپاه فجر فارس می‌افزاید: در این طرح، کاسبان امین افراد بی‌بضاعت در محله‌ها یا افرادی که مشکلاتی دارند را شناسایی کرده و به آنها کمک می‌کنند؛ مثلاً نانوایی به آنها نان صلواتی می‌دهد، سوپرمارکت به طور قسطی اقدام به فروش اجناس به همشهریان خود می‌کند و به صورت‌های مختلف هر واحد صنفی هرآنچه از دستش برآید برای هم‌محله‌ای‌ها و همشهریان خود در راستای گره‌گشایی از مشکلات آنها به انجام می‌رساند که 250 کسبه امین را شناسایی کرده و مورد تجلیل قرار داده‌ایم. وی اضافه می‌کند: در قالب طرح کاسب امین و به مناسبت روز ملی اصناف و هفته صنعت، معدن و تجارت از این کاسبان تجلیل شده است. درواقع هدف طرح کاسبان امین، الگوسازی مشارکت افراد صنفی در گره‌گشایی و حل مشکلات محله‌ای بوده است.
 اجرای کاسب امین در 77 محله
حجت جوانمردی نیز درباره اجرای طرح کاسب امین در استان به خبرنگار ما می‌گوید: به منظور تجلیل از کسبه در استان فارس، طرحی با عنوان «کاسب امین» برای دومین بار با هدف هویت‌بخشی به محلات قدیمی و حاشیه‌ای استان فارس با نام محلات امید اجرا شده است که امسال این طرح به ۷۷ محله رسید. رئیس اتاق اصناف مرکز استان فارس ادامه می‌دهد: در منابع قرآنی از کاسب به عنوان حبیب‌الله یاد می‌شود و یکی از مصادیقی که یک کاسب می‌تواند حبیب خدا شود، این است که دست سخاوتمند و بخشنده‌ای داشته باشد تا بتواند گره‌ای از مشکلات مردم باز کند. وی تأکید می‌کند: از ملاک‌ها و شاخصه‌های شناسایی کاسبان امین در اجرای این طرح، کاسبان بااخلاق‌تر و خداشناس‌تری بوده که در خرید و فروش و معاملات خود، فقه اسلامی را رعایت کرده‌اند. جوانمردی در پایان با تقدیر از اصناف و کسبه استان فارس اظهار می‌کند: اصناف ما همواره در رفع مشکلات پای کار بوده و کمک کرده‌اند؛ همچنان که در رزمایش‌های کمک مؤمنانه همواره به همشهریان خود کمک کردند و در بحران شیوع کرونا سلامت مردم را بر منافع خود ترجیح دادند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی