[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

انتقام در «نیوجرسی»، روزنامه شیراز نوین

سعید دشتی که این روزها نمایش «نیوجرسی» را روی صحنه می‌برد، گفت که ایده این کار را از یک ماجرای واقعی گرفته است.
او در گفت‌وگو با ایسنا ادامه داد: قصه این نمایش را از سال‌ها پیش در ذهن داشتم و بعداز گفت‌وگو با صالح علوی‌زاده (نویسنده نمایشنامه)، طرح داستان را برای او فرستادم. او این متن را نوشت که بخشی از آن برگرفته از یک ماجرای واقعی است که البته دراماتیزه شده و نسخه‌ای هم در قالب فیلم‌نامه از آن داریم.
دشتی که با این پروژه چهارمین همکاری خود را با صالح علوی‌زاده انجام می‌دهد، با تأکید بر ضرورت کار گروهی در تئاتر افزود: با کار گروهی در تئاتر خیلی موافقم و این کار گروهی صرفاً به حضور عوامل روی صحنه محدود نمی‌شود بلکه از پشت‌صحنه آغاز می‌شود. چند سال پیش با صالح علوی زاده آشنا شدم و دریافتم که فضای ذهنی‌مان خیلی به هم نزدیک است. هر دو ما به تِم انتقام خیلی علاقه‌مندیم و دوست دارم با کسی همکاری کنم که با هم تفاهم داشته باشیم. ازسوی‌دیگر تیم پشت‌صحنه هم دیگر اعضای گروه ثابت ما هستند به‌طوری که حدود ۷۰ درصد اعضای تیم ثابت هستند.
او با اشاره به تفاوت ذات تئاتر و سینما ادامه داد: ذات تئاتر، کار گروهی است درحالی‌که در سینما چنین نیست. به همین دلیل فضای تئاتر و سینما خیلی با هم تفاوت دارد. در کار گروهی، تعامل حرف اول را می‌زند و فردیت در تئاتر معنا ندارد.
دشتی که نیوجرسی را با بازی مهتاب ثروتی، امیرحسین فتحی، میثم میرزایی و... اجرا می‌کند، با تقدیر از همراهی گروه بازیگران این نمایش گفت: تیم درجه یک و بسیار منضبطی هستند و در جهان این نمایش که روی صحنه ساخته‌ام، بسیار همراهند.
او درباره وضعیت تبلیغات این نمایش به‌دلیل محدودیت‌های موجود و فیلترینگ فضای مجازی توضیح داد: تبلیغات دو مرحله دارد؛ پیش‌از شروع اجرا بیشتر تبلیغات در فضای مجازی انجام می‌شود چراکه بسیاری از گروه‌های نمایشی شرایط اقتصادی و امکان استفاده از بیلبوردهای شهری را ندارند. با شروع اجرا هم، بیشتر بار تبلیغ و اطلاع‌رسانی بر دوش تماشاگرانی است که کار را می‌بینند و دیدن آن را به اطرافیان خود توصیه می‌کنند. یعنی در اینجا تبلیغات دهن‌به‌دهن مؤثرتر است.
دشتی که هم‌زمان با این نمایش، نمایش دیگری را با دو نام
«برش نهایی» و «برش» اجرا می‌کند، درباره این تغییر عنوان توضیح داد: اسم اصلی نمایش «فاینال کات» بود که مجوز ندادند و گفتند نمی‌توان نامی انگلیسی برای آثار نمایشی انتخاب کرد. درحالی‌که این عنوان یک اصطلاح در تدوین است و طبیعتاً به همان زبان انگلیسی به کار می‌رود.  
وی افزود: به‌هرحال ورسیون اول نمایش با عنوان «برش نهایی» مجوز گرفت و ورسیون دوم با عنوان «برش». اما هر دو کار، یکی است که در دو سالن گوناگون روی صحنه می‌رود.
دشتی درباره کارگردانی هم‌زمان دو نمایش و چالش‌هایی که پیش‌ روی کارگردان می‌گذارد، توضیح داد: البته پیش‌از این هم برخی از همکاران دیگر به‌صورت هم‌زمان دو نمایش کار کرده‌اند که البته بیشتر کارگردانان علاقه‌ای به این موضوع ندارند ولی گاهی به‌دلیل جابه‌جایی در اجرای یک پروژه یا تعهدات دیگری که گروه اجرایی دارد، اجرای دو پروژه از یک کارگردان هم‌زمان با هم رقم می‌خورد اما مهم این است که تماشاگر بعداز دیدن هریک از این آثار احساس نکند که چیزی از کیفیت کارها کم شده است متوجه بشود که گروه اجرایی نهایت تلاش خود را به کار گرفته است.
او ادامه داد: ما برای هریک از این پروژه‌ها چندین ماه زمان گذاشته‌ایم و هریک از این آثار از ابتدا تا رسیدن به مرحله اجرا، پروسه‌ای سه چهار ساله را طی کرده است. معتقدم دهه ۳۰ تا ۴۰ زندگی دوره‌ای است که می‌توان بیشترین تعداد کار را به انجام رساند و بعداز آن شاید دیگر انرژی و حوصله آدمی کم شود. ضمن اینکه من در دوران کرونا کار نکرده بودم و حالا همه تلاشم را به کار بستم تا از کیفیت هیچ‌یک از این دو نمایش کم نشود و خوشبختانه بازخوردی هم که تا به امروز از تماشاگران گرفته‌ایم، راضی‌کننده بوده است.
این کارگردان در ادامه درباره تأثیر اتفاقات اجتماعی بر استقبال تماشاگران از تئاتر گفت: متأسفانه هر اتفاقی که می‌افتد، اولین جایی که آسیب می‌بیند، سینما و تئاتر و کنسرت‌های موسیقی است و این روند از دوره کرونا به این‌سو در مقاطع گوناگون همواره وجود داشته است.
دشتی اضافه کرد: همین که مخاطب به تماشای تئاتر عادت می‌کند، یک اتفاق اجتماعی رخ می‌دهد و تئاتر تعطیل می‌شود یا شرایطی پیش می‌آید که تبلیغات تئاتر در دل رویدادهای اجتماعی گم می‌شود.
به‌هرحال این شرایط به کارگروه‌های نمایشی آسیب می‌زند ولی در این چندساله آنچنان با اتفاقات گوناگون روبه‌رو بوده‌ایم که دیگر از چیزی غافل‌گیر نمی‌شویم اما به‌هرحال اتفاقات اجتماعی بر استقبال تماشاگران و فضای کار هنری سایه می‌اندازد.
نمایش «نیوجرسی» هر شب ساعت ۲۱ و سی دقیقه به تهیه‌کنندگی آریان امیرخان در سالن ملک روی صحنه می‌رود و اجرای آن تا ۲۲ تیر ادامه خواهد داشت. امیرحسین فتحی، مهتاب ثروتی، محمد لاریان، میثم میرزایی، فاطمه مسعودی‌فر بازیگران آن هستند.
همچنین نمایش دیگر این کارگردان، «برش» روزهای ۱۴، ۱۵، ۲۱ و ۲۲ تیرماه رأس ساعت ۱۸ و به مدت ۵۵ دقیقه در سالن ایران مال اجرا می‌شود. آرش عدل‌پرور، صحرا اسداللهی و نفس جافری بازیگران این نمایش هستند و همچنین این نمایش تا ۱۲ تیرماه در سالن «هیلاج» روی صحنه است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی