[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

محورهای شانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) اعلام شد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

هم‌زمان با دهه کرامت، جشنواره ملی خوشنویسی رضوی در سراسر کشور برگزار و این جشنواره امسال به طور ویژه در خرم‌آباد لرستان برپا خواهد شد. دبیرخانه و روابط عمومی این جشنواره با درج خبری در سایت‌های خبری و از جمله خبرگزاری رضوی، برنامه‌های شانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا علیه السلام را چنین اعلام داشته است: به مناسبت سالروز میلاد باسعادت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام و حضرت فاطمه معصومه(س) و بزرگداشت حضرت احمد بن موسی (شاهچراغ) علیه السلام و هم‌زمان با دهه کرامت، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان جشنواره ملی و بین‌المللی خوشنویسی را برگزار می‌نماید.
اهداف جشنواره: الف: اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی؛ ب: گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره اهل بیت (علیهم السلام)، امام رضا(ع) و پدر بزرگوارشان حضرت امام موسی کاظم(ع)؛ ج: گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه فرهنگ رضوی و کمک به انتشار گسترده‌تر این عرصه معنوی.
محورهای فراخوان: ۱- سبک زندگی اسلامی ایرانی با الهام از آموزه‌های سیره علمی و عملی زندگی امام رضا(ع) ۲- احادیث و روایات امام رضا علیه السلام و امام موسی کاظم(ع) ۳- اشعار و دل‌نوشته‌های شاعران و هنرمندان در حوزه فرهنگ رضوی ۴- روایات منقول از معصومین علیه السلام در مورد امام رضا علیه السلام و امام موسی کاظم(ع).
قالب‌های جشنواره: نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث و نسخ.
مقررات شرکت در جشنواره: ۱) اطلاع‌رسانی و فرآیند ثبت‌نام و ارسال اثر از طریق تارنمای شمس توس به نشانی lorestan.shamstoos.ir و portal. shamstoos.ir انجام می‌شود. ۲) شرکت در جشنواره با ارسال حداکثر ۳اثر در ۴بخش یا برای هر بخش به آدرس portal.shamstoos.ir و lorestan.shamstoos.ir، فایل آثار باید با فرمت jpg با حجم تقریبی ۱مگابایت باشد. ۳) فایل‌های دیجیتالی که فاقد کیفیت باشند در مرحله انتخاب بررسی نخواهند شد. ۴) به صاحبان آثار منتخب مرحله نخست داوری برای ارسال اصل آثار و  گزینش نهایی آثار برای حضور در نمایشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد. ۵) در صورت راه‌یابی اثر به بخش مسابقه، اصل اثر بدون قاب به همراه فرم تکمیل شده به نشانی دبیرخانه ارسال گردد. ۶) آثار قاب شده به هیچ عنوان پذیرفته نخواهند شد. ۷) آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره نباید دارای امضای صاحب اثر (روی اثر) باشند. ۸) در شرایط مساوی، آثاری در اولویت داوری قرار می‌گیرند که  ارائه بهتری شامل کاغذ دست‌ساز، تذهیب و پاسپارتوی بهتر داشته باشند. ۹) دبیرخانه از پذیرش و دریافت آثار به صورت لوله شده معذور است. ۱۰) حداکثر اندازه و ضلع بزرگ آثار (طول) با پاسپارتو (حاشیه) بیش از 100سانتی متر نباشد. ۱۱) دبیرخانه جشنواره در قبال خسارات وارده به آثار از ناحیه پست مسئولیتی ندارد و مسئولیت آثار صرفاً و موکداً پس از دریافت و ثبت، بر عهده دبیرخانه است. ۱۲) تاریخ خلق آثار باید سال ۹۶ و ۹۷ باشد. ۱۳) آثاری که پیش از این در جشنواره‌های خوشنویسی رضوی شرکت کرده باشند پذیرفته نخواهند شد. ۱۴) دبیرخانه مجاز است از آثار ارسالی در امور فرهنگی و تبلیغی و سایر بخش‌های جشنواره، حسب مورد، استفاده نماید. ۱۵) اعلام وصول تصویر و همچنین اصل آثار راه یافته به بخش نهایی، از طریق پایگاه اینترنتی جشنواره portal.shamstoos.ir و lorestan.shamstoos.ir است. ۱۶) آثار رسیده به دبیرخانه پس از پایان مهلت اعلام شده، در جلسه داوری بررسی نخواهند شد. ۱۷) آثار در دو مرحله انتخاب اولیه آثار و داوری نهایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ۱۸) تصمیم‌گیری در خصوص هر رویداد، موضوع و مسئله پیش‌بینی نشده جشنواره، برای دبیرخانه جشنواره محفوظ است.
جوایز: در هریک از رشته‌های نستعلیق، شکسته، نسخ، ثلث جوایز به این شرح خواهد بود: نفر اول: تندیس جشنواره + لوح تقدیر و جایزه نقدی  مبلغ 000/000/40ریال؛  نفر دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی  مبلغ 000/000/30 ریال؛ نفر سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی مبلغ 000/000/20 ریال.
تبصره: نفرات برگزیده با هزینه دبیرخانه جشنواره از سوی استان دعوت و در مراسم اختتامیه شرکت خواهند نمود.
نکات مهم: ۱) به کلیه هنرمندانی که آثارشان به مرحله نهایی راه یافته است گواهی شرکت تعلق خواهد گرفت. ۲) آثار راه یافته به بخش نمایشگاهی در قالب کتابی چاپ خواهد شد. بدیهی است دبیرخانه در انتخاب و چاپ آثار رسیده مختار خواهد بود. ۳) اسکان و پذیرایی میهمانان جشنواره برعهده دبیرخانه جشنواره بوده و به شرکت کنندگان در مرحله پایانی متناسب با موقعیت مکانی استان هزینه ایاب ذهاب ریلی یا زمینی پرداخت خواهد شد. 
تقویم برگزاری: آخرین مهلت ثبت‌نام و ارسال تصویر آثار تا تاریخ 31/3/97؛ اعلام نتیجه مرحله اولیه و انتخاب آثار و اعلام اسامی راه‌یافتگان به مرحله دوم مورخ 5/4/97؛ آخرین مهلت تحویل اصل آثار راه یافته به مرحله داوری نهایی 10/4/97؛ اختتامیه وتجلیل از برگزیدگان 27/4/97؛ گشایش نمایشگاه 27/4/97؛ پایان نمایشگاه 7/5/97.
نشانی پستی دبیرخانه: خرم‌آباد، میدان 22بهمن، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، تلفن: 33201794-066، نشانی الکترونیکی:  www.lorestan.farhang.gov.ir Email:info@lorestan.farhang. gov.ir  
برگزارکنندگان: استانداری لرستان، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (اداره کل هنرهای تجسمی) بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه السلام، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، شهرداری خرم‌آباد، مؤسسه فرهنگی هنری سرزمین کاسیت، انجمن خوشنویسان استان لرستان، حوزه هنری لرستان.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی