[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

جبران عقب‌ماندگی بودجه با فروش نفت ، روزنامه شیراز نوین

وزیر نفت گفت: به ۱۷ کشور دنیا نفت صادر می‌کنیم، می‌گویند تخفیف می‌دهند؛ میزان تخفیف‌ها از انگشتان دست من کمتر است. به گزارش ایسنا، جواد اوجی در مراسم رونمایی از بازار بهینه‌سازی و محیط‌زیست در بورس انرژی ایران و آغاز معاملات گواهی صرفه‌جویی گاز، با بیان اینکه در چند روز گذشته رسانه‌های خارجی خبر صادرات نفت ایران به اروپا را اعلام کردند و اکنون به ۱۷ کشور نفت می‌فروشیم، اظهار کرد: ما در جنگ اقتصادی هستیم، نباید اعداد را اعلام کنیم و دولت‌های قبل هم همین‌گونه بودند. وی افزود: دست‌اندرکاران صنعت نفت به صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند. ۸۰۰ تحریم جدید وضع شده است. می‌گویند تخفیف می‌دهند؛ والله تخفیفی که می‌گویند از انگشتان دست من کمتر است.
به گفته وی هر دولتی در آمریکا سر کار بیاید، تغییری در فروش نفت ایجاد نخواهد شد.
وزیر نفت با بیان اینکه اگر در صنعت نفت در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌ صورت نمی‌گرفت، به ونزوئلایی تبدیل می‌شدیم که تولید نفت ۴میلیون و ۸۰۰هزار بشکه‌ای آن به ۳۰۰هزار بشکه می‌رسید، گفت: در آغاز به‌ کار دولت سیزدهم تولید نفت ایران روزانه ۲میلیون و ۱۰۷هزار بشکه بود؛ به همت کارکنان صنعت نفت، این حجم تولید امسال به روزانه ۳میلیون و ۵۷۰هزار بشکه رسیده است.
اوجی با بیان اینکه تولید نفت در سه سال اخیر ۶۰ درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: صادرات نفت از روزانه ۱۸۲میلیون بشکه در سال ۱۳۹۸ به ۵۶۵میلیون بشکه در سال ۱۴۰۲ رسید. همچنین ارزش صادرات نفت و میعانات گازی و دیگر فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران نیز از ۱۰میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار در سال ۱۳۹۸ به ۳۶میلیارد دلار در سال ۱۴۰۲ رسید. به عبارت دیگر، در این زمینه رشد ۳.۵برابری داشته است.
وزیر نفت در پاسخ به برخی مدعیان که می‌گویند اگر دولت سیزدهم نفت می‌فروشد، پس پول آن کجا می‌رود، گفت: دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰ با کسری بودجه ۴۰۰هزار میلیارد تومانی روبه‌رو بود و در هفته‌ها و ماه‌های نخست، دیگر وزرا از وزارت نفت می‌خواستند فروش نفت با سرعت افزایش یابد تا کسری بودجه جبران شود. خزانه کشور نیز خالی بود. حرکت را برای افزایش تولید و صادرات نفت آغاز کردیم و خدا نیز به این حرکت برکت داد و نفت ۱۴۰ دلار شد. اوجی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در دو محور افزایش تولید نفت و گاز و بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور برنامه‌ریزی شد، تأکید کرد: اولویت سرمایه‌گذاری افزایش تولید نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی است. بهینه‌سازی مصرف انرژی دیگر اولویتی بود که همسو با این موضوع دنبال شد. زیرا قرار نیست هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود و تولید به‌دنبال مصرف بدود. وزیر نفت همچنین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایران و روسیه در مجموع ۶۰ درصد ذخایر گازی منطقه را در اختیار دارند، اظهار کرد: با توجه به دیپلماسی قوی انرژی در دولت سیزدهم، مذاکرات از یک سال و نیم گذشته میان ایران و روسیه برای انتقال گاز به ایران آغاز شد و هفته گذشته توافق‌نامه بر سر این موضوع مهم بین شرکت ملی گاز ایران و شرکت گازپروم روسیه امضا شد.
وی امضای توافق‌نامه انتقال گاز روسیه به ایران را بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماسی انرژی دولت سیزدهم اعلام کرد و گفت: تحقق این موضوع انقلابی در صنعت و اقتصاد ایران است و شاهد افزایش امنیت انرژی در کشورهای منطقه خواهیم بود. وزیر نفت با اشاره به ظرفیت‌های بالای زیرساخت‌های گازی ایران برای انتقال گاز روسیه از خاک ایران به سایر کشورهای همسایه گفت: همان‌طور که رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این نیز اعلام کرد، با توجه به زیرساخت‌های ایران می‌توانیم هر مقدار گازی را که روسیه بخواهد، از سرزمین خود انتقال دهیم.
اوجی با اشاره به وجود ناترازی گاز و مجموعه اقدام‌های انجام‌شده برای تولید گاز و اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی انرژی در دولت سیزدهم تصریح کرد: در مدت یادشده بیش از ۳۶میلیارد دلار پروژه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور مصوب شده و در حال اجراست.
وی به راه‌اندازی بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس انرژی ایران اشاره کرد و افزود: هر سرمایه‌گذاری که پروژه‌های بهینه‌سازی انرژی را در حوزه‌های حمل‌ونقل، نیروگاهی، صنایع و حتی مجتمع‌های خانگی و تجاری اجرا کند، می‌تواند با گرفتن گواهی صرفه‌جویی گاز از شرکت ملی گاز ایران و فروش آن در بورس انرژی، هزینه‌های خود را برداشت کند. صاحبان صنایعی که در فصل سرد سال به گاز بیشتری نیاز دارند، می‌توانند این گواهی‌ها را از بورس خریداری کنند و شرکت ملی گاز ایران مکلف است حتی در پیک مصرف به تعهدات خود عمل کند و میزان گاز صرفه‌جویی‌شده را به واحد صنعتی سرمایه‌گذار تحویل دهد.
وزیر نفت با اشاره به عرضه گواهی بهینه‌سازی ۵۰میلیون مترمکعب گاز طبیعی از روز سه‌شنبه در بورس انرژی گفت: مجوزهای لازم برای عرضه گواهی ۱۵۰میلیون مترمکعب گاز، از مراجع صاحب صلاحیت اخذ شده است. بر اساس پیش‌بینی‌ها، سالانه تا ۱۰میلیارد مترمکعب گاز گواهی بهینه‌سازی گاز در بورس در آینده عرضه خواهد شد. هم‌زمان با این موضوع، از امروز پرداخت پاداش ۳هزار و ۸۰۰میلیارد تومانی صرفه‌جویی به آن دسته از مشترکان گاز کشور که سال ۱۴۰۲ مصرف خود را مدیریت کرده‌اند به‌صورت نقد، کالا و ایجاد بستان‌کاری روی قبض گاز آن‌ها آغاز خواهد شد. اوجی با بیان اینکه صادرات نفت ایران از روزانه ۱۸۲میلیون بشکه در سال ۱۳۹۸ به روزانه ۵۶۵میلیون بشکه نفت خام در سال گذشته (۱۴۰۲) رسید؛ همچنین رشد گروه نفت و گاز که سال ۱۳۹۸ منفی ۳۵ درصد بود، سال ۱۴۰۲ به مثبت ۲۰ درصد رسیده است. همچنین در زمینه تولید گاز مایع جهش عمده‌ای رخ داده است؛ به‌طوری که این تولید از ۳میلیون و ۲۰۰هزار تن به ۶میلیون و ۵۰۰هزار تن در سال رسیده است، گفت: ایران به هرجایی از دنیا که اراده کرده نفت خام فروخته است، هم‌اکنون صادرات نفت خام به ۱۷ کشور دنیا انجام می‌شود؛ رسانه‌های خارجی به‌تازگی اعلام کردند که نفت خام ایران به اروپا هم صادر شده است و باید بگویم بله، خبر درستی است. بارها گفته‌ایم با توجه به ریل‌گذاری انجام‌شده، هر دولتی هم در آینده در آمریکا سر کار بیاید نمی‌تواند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد. وی درباره تخفیف‌های اعمال‌شده در زمینه صادرات نفت خام بیان کرد: آمارهایی که به‌تازگی در این زمینه اعلام شده، غلط است. این تخفیف‌ها از انگشتان یک دست کمتر است و اینکه ما نفت را به کدام شرکت و کشور می‌فروشیم، باید بگویم هیچ فرمانده جنگی، اطلاعات مهم خود را برای دشمن رو نمی‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی