[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۱
  • دوره جدید

تعدیل نیروی انسانی در شهرداری بهترین راهکار نیست، روزنامه شیراز نوین

یک عضو شورای شهر شیراز با تصریح بر این نکته که تعدیل نیروی انسانی مازاد شهرداری، بهترین راهکار نیست، گفت: از زمان طرح موضوع و رسانه‌ای شدن آن مشکلات عدیده روحی و روانی بین کارکنان و خانواده‌های آنها به وجود آمده است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، سیروس پاک‌فطرت دوشنبه 21خرداد در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی شورای شهر شیراز بیان کرد: هر چند که شهرداری این کلانشهر امروز در شرایط سخت و بحرانی برای جذب و تأمین اعتبار مورد نیاز قرار گرفته و در تکالیف بودجه سال جاری موضوع لایحه تعدیل نیروی انسانی مطرح شده اما پرداختن به این مهم راهکار مناسبی به نظر نمی‌سد.
وی پیشنهاد داد که شهردار به جای  لایحه طرح تعدیل نیرو، لایحه ساماندهی و مناسب‌سازی و بهره‌مندی از نیروهای موجود را ارائه و به جای پاک کردن صورت مسئله همچون سنوات گذشته، به فکر درآمدهای پایدار و استفاده بهینه از نیروهای موجود و خروجی مطلوب کار باشد. 
این عضو شورای شهر شیراز در بخش دیگری از نطق خود خاطرنشان کرد: یکی از ارکان بسیار مهم مدیریت شهری در کلان‌شهرها، ساماندهی سیمای شهری و فضای سبز آن است. 
وی افزود: با توجه به محوریت گردشگری در اقتصاد استان فارس و شهر شیراز، اهمیت و جایگاه سازمان متولی این امر بیشتر آشکار می‌شود.
این عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه ایجاد و نگه‌داری فضای سبز و بالا بردن سرانه‌ی پوشش سبز، به‌عنوان یکی از وظایف این سازمان، نقش بی‌بدیلی در ارتقای سلامت، نشاط و آرامش روانی ساکنان دارد، گفت: این حقیقت را اگر در کنار بحران بسیار جدی کمبود آب بگذاریم، اهمیت تغییر نگرش مدیریت در این عرصه و توجه به راه‌کارهای علمی ‌و هوش‌مندانه در فضاسازی سبز مشهود خواهد شد.
پاک‌فطرت ادامه داد: مطالعات موجود نشان می‌دهد بیش از ۱۷۰ گونه گیاهی در نقاط مختلف (از ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۷۰۰ متر از سطح دریا با نیمرخ ارتفاعی ۱۰۰۰ متری)، سیمای گیاهی متنوعی را در طبیعت اطراف شیراز بوجود آورده است. استقرار گونه‌های گیاهی متنوع از لحاظ ترکیب، نوع کاربرد (زینتی، حفاظتی، دارویی، علوفه‌ای و...) و شکل رویشی (درختی، درختچه‌ای، بوته‌ای، غیرچوبی‌های یکساله و چندساله، پهن‌بر‌گان و باریک‌برگان) در ناحیه‌ای با وسعت اندک، گنجینه‌ای ارزشمند در پیرامون شیراز است.
وی با تصریح بر این نکته که باید بپذیریم که منابع آب در جلگه شیراز به شدت درحال کاهش است و دیری نخواهد پایید که آب شرب نیز در خطر قرار خواهد گرفت، گفت: بنابراین تا فرصت اندکی وجود دارد باید  استفاده از گیاهان بومی‌ که حداقل نیاز آبی را دارند و منابع آن در طبیعت پیرامون شیراز در دسترس است در اولویت قرار گیرد.
به گفته این عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهری شیراز، کاشت یا اصرار بر حفظ چمن در محیطی مانند شیراز یک خطای راهبردی و آشکار است. چمن گیاهی بومی ‌اروپا با بارش بیش از ۸۰۰ میلیمتر در سال است. در کشورهایی همچون استرالیا با آنکه بارشی بیش از دو برابر مناطق ما دارد بطور کلی چمن از چرخه فضای سبز در حال حذف است و در عوض، از راهکارهای زیباسازی مانند سنگ‌فرش‌های نفوذپذیر با رنگ‌های آرامش‌بخش استفاده می‌شود. بایستی در این نگرش تغییر بنیادین صورت گرفته و تصمیمات بر مبنای اکولوژی (بوم‌شناسی) هر محیط و توان‌های خدادای آن گرفته شود.
پاک‌فطرت اظهار کرد: با نهایت تأسف نه تنها در سطح شهر چنین نگاهی حاکم نیست بلکه برای ساماندهی کوهستان‌های اطراف شیراز نظیر بام شیراز و پارک ۵۸۰ هکتاری دراک، مدیریت پوشش گیاهی عمدتاً مبتنی بر کاشت گونه‌هایی است که با توجه به خشکسالی فعلی تطابقی با تغییر اقلیم موجود ندارد. به ویژه در ارتفاعات که سبب اتلاف هزینه‌ها و شکست برنامه‌ها خواهد شد.
وی خواستار ارائه‌ی برنامه‌های مورد تأیید نهادهای علمی‌ در مدیریت فضای سبز و زیباسازی به شورای شهر، مشارکت نهادینه با مراکز و نهادهای علمی‌ نظیر دانشگاه‌ها و مرکز تحقیقاتی در برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی عملیاتی دوره‌ای در فضای سبز، تدوین برنامه پدافند غیر عامل در بحران‌های بلندمدت اقلیمی‌ ویژه فضای سبز، ایجاد و ارتقای نقش راهبردی و سیاست‌گذاری سازمان در بین مناطق شهرداری و تدوین برنامه اجرایی فوری برای نجات فوری فضای سبز بافت‌های مرکزی و کمربندی به ویژه در ارتفاعات شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی