[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۱
  • دوره جدید

۱۷شهر فارس در محاصره خشکسالی، روزنامه شیراز نوین

به گفته معاون بهره‌برداری شرکت آبفا استان فارس حدود 14تا 17شهر در این استان در شمار شهرهایی قرار دارند که وضعیت منابع آبی در آنها حاد است که در واقع این وضعیت شامل 14درصد از شهرهای فارس می‌شود.
ایوب ملکوتی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، گفت: باتوجه‌به وضعیتی که در عرصه بارندگی در استان حادث شده، فارس یکی از چهار استان خشک و نیمه‌خشک کشور محسوب می‌شود که دارای تنش آبی است.
وی با بیان اینکه وضعیت بارندگی نسبت به سنوات گذشته نشان می‌دهد  که سال 96 سالی پرمخاطره و کم‌بارش بوده، خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی در سال زراعی 97 تاکنون حدود 136میلی‌متر گزارش شده در حالی‌که در سال 96 و نسبت به مدت مشابه حدود 385.6 میلی‌متر و نسبت به بلندمدت 272.9 میلی‌متر بارندگی داشتیم.
معاون بهره‌برداری شرکت آبفا استان فارس با اشاره به کاهش 65درصدی بارش‌ها نسبت به میانگین سال زراعی گذشته، خاطرنشان کرد: نسبت به مدت مشابه نیز با کاهش 50درصد بارندگی مواجه هستیم.
ملکوتی با تصریح بر این نکته که این روند کاهش بارندگی نسبت به سنوات گذشته و درازمدت سال گذشته نشان می‌دهد دچار یک خشکسالی عدیده شده‌ایم، گفت: تابستان پیش رو تابستان سختی خواهد بود که بدون شک بسیاری از نقاط استان دچار کم‌آبی خواهند شد.
وی به برنامه‌ریزی شرکت آب و فاضلاب استان فارس برای نقاط بحرانی در تابستان امسال اشاره و در این باره عنوان کرد: با مطالعات انجام‌شده، شناسایی شهرستان‌های بحرانی استان در دستور کار قرار گرفت و اقدامات لازم برای مقابله با این بحران انجام شده است.
مدیر بهره‌برداری از تأسیسات آب شرکت آبفا استان فارس اضافه کرد: در حال حاضر  بحران آب در کشور به واژه جدیدی تحت عنوان سازگاری با کم‌آبی براساس کمیته‌ایی که به دستور رئیس‌جمهور تشکیل شده با محوریت وزارت نیرو تبدیل شده است. در این راستا شهرهای استان فارس براساس شرایطی که بحرانی محسوب می‌شوند به سه دسته تقسیم شده‌اند.
به گفته ملکوتی دسته اول در شمار شهرهایی هستند که وضعیت منابع آبی در آنها حاد است که 14تا 17شهر و درواقع 14درصد از شهرهای استان را تشکیل می‌دهند.
وی شهرهای ریسک‌پذیر را در شمار دسته دوم خواند که 21 درصد از شهرهای استان را شامل می‌شوند که البته ممکن است هر لحظه به شهرهای بحرانی تبدیل شوند.
معاون بهره‌برداری شرکت آبفا استان فارس ادامه داد:‌ شهرهای سربه‌سر دسته سوم به شمار می‌روند که به یک نقطه پایداری بهتری رسیده‌اند و حدود 65 درصد را شامل می‌شوند.
ملکوتی افزود: سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه آب در استان انجام شد که براساس آنها توانستیم تعدادی از شهرهای بزرگ مانند کازرون، جهرم، فسا، گله‌دار و فیروزآباد را از بحران کم‌آبی نجات دهیم که امروز نیز شاهد کاهش این آمار بوده‌ایم.
وی با بیان اینکه برنامه سال جاری برای مقابله با بحران کم‌آبی استان نیز در پنج محور شامل در عرصه عملیاتی، فرهنگ‌سازی، خدمات‌‌رسانی و... تدوین شده است، گفت: این محورها شامل مدیریت تقاضا و مصرف، افزایش ظرفیت تأمین و انتقال و ذخیره‌سازی، بهبود کیفیت آب شرب، تداوم خدمات‌رسانی و فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب است. به گفته مدیر بهره‌برداری از تأسیسات آب شرکت آبفا استان فارس دنبال کردن طرح‌هایی مانند مدیریت تقاضا و مصرف پروژه‌ها در زمینه اصلاح و بازسازی شبکه توزیع، مدیریت فشار شبکه،‌ شناسایی انشعابات پرمصرف به منظور اعمال مدیریت مصرف، شناسایی و جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز، توزیع و نصب وسایل‌ کاهنده مصرف و جمع‌آوری انشعابات فضای سبز شهرداری در اولویت اول قرار دارند.
ملکوتی با تصریح بر اینکه پروژه‌های فوق هرساله انجام می‌شوند اما امسال با شدت بیشتری دنبال خواهند شد، گفت: برداشت‌های ما در استان فارس به دو شکل 80 درصد تأمین آب از سفره‌های زیرزمینی و 20 درصد از آب‌های سطحی است.
وی با ابراز تأسف از افت چاه‌های آب استان به بیش از 300متر، گفت: متأسفانه در برخی از نقاط به حدود 500 متر نیز رسیده است. این در حالی‌است که در گذشته حداکثر 250 متر بوده است.
معاون بهره‌برداری شرکت آبفا استان فارس همچنین یکی از محورهای مقابله با کم‌آبی در شهرستان‌ها را حفر و تجهیز چاه‌های جدید در شهرستان‌های بحرانی عنوان کرد.
ملکوتی سیستم‌‎های دمینگ گندزدایی، سیستم‌های منتی‌اکسیدان و سیستم‌های الکترونیز نمک طعام را از روش‌هایی ذکر کرد که هم‌اینک برای بهبود کیفیت آب در استان فارس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
وی با بیان این نکته که حدود 40 درصد از تولیدات استان از طریق سیستم‌های الکترونیز نمک طعام انجام می‌شود، گفت: برای شرایط بحرانی نیز آب شیرین‌کن سیار فراهم شده است.
مدیر بهره‌برداری از تأسیسات آب شرکت آبفا استان فارس همچنین برنامه‌ریزی برای شیرین‌سازی آب شور چاه‌ها، آمادگی تانکرهای ثابت و سیار در نقاطی که افت فشار یا کمبود آب دارند، برگزاری جشنواره‌های دانش‌آموزی، نصب شیرهای کاهنده و پدالی در مدارس و... از اقدامات در حال اجرای این شرکت برشمرد.
ملکوتی با بیان اینکه حدود 14شهر در استان  فارس در شمار شهرهای تنشی قرار دارند که از این 14 شهر حدود 6 شهر با مشکل جدی کم‌آبی مواجهند، گفت: شهرهای داراب، زرین‌دشت، فراشبند، سپیدان، کازرون، قادرآباد، سیدان و فاروق، کوهنجان، بیضا و... از جمله آنها هستند. وی ادامه داد:‌ در شهرهای بحرانی 5حلقه چاه انتخاب شده که به شکل پایلوت طرح بهسازی و احیا در آنها انجام می‌شود. طی اقدامات انجام شده در یکی از چاه‌های بالاده نیز حدود 9 لیتر در ثانیه آب تزریق شده و به حجم چاه اضافه شده است.
معاون بهره‌برداری شرکت آبفا استان فارس همچنین درخصوص احتمال قطعی و نوبت‌بندی آب در استان گفت: دست ما در جیب مردم است اگر مردم بهینه مصرف کنند قطعا کار به نوبت‌بندی نمی‌رسد.
  ملکوتی با بیان اینکه در شهرهای بحرانی در خصوص نوبت‌بندی و قطعی آب از قبل به شهروندان اطلاع‌رسانی خواهد شد، گفت: در مراکز حساس مانند بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و ادارات هماهنگی اولیه انجام می‌شود که حداقل تا 24 ساعت ذخیره داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی