[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۸
  • دوره جدید

برای تأمین نیازهای اقتصاد کشورنمی‌توان تنها بر معادن و صنایع معدنی تمرکز کرد، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تجربه بشر در دنیا نشان می‌دهد که منابع طبیعی عامل اصلی برای رشد اقتصادی پایدار در کشور نیست، این منابع درآمد ایجاد می‌کند؛ اما نمی‌تواند مولد باشد.
رضا انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اقتصاد بدون نفت و نقش درآمدهای معدنی در این زمینه اظهار داشت: یکی از جایگزیین‌های مهم درآمدهای نفتی در اقتصاد کشور می‌تواند معادن و توسعه معادن و صنایع معدنی باشد، به این معنا که هم معادن و هم صنایع معدنی توسعه پیدا کنند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید بر روی بحث اکتشاف به لحاظ ساختاری و منابع مالی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای داشته باشیم گفت: باید ساختاری به‌عنوان هماهنگ‌کننده در برنامه‌ریزی‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و فعالیت‌های حوزه اکتشاف در درون وزارتخانه ایجاد کنیم، در حال حاضر مقداری پراکندگی وجود دارد که باید انسجام پیدا کند.
نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از پیشنهادهایی که ما در کمیته معدنی کمیسیون صنایع و معادن داریم و در بحث نقشه راه توسعه راه معادن و معدنی آن را دنبال می‌کنیم این است که شورایی برای هماهنگی و برنامه‌ریزی در بحث اکتشاف تهیه کنیم ادامه داد: همین‌گونه باید منابع مالی به بخش اکتشاف تزریق شود.
دولت منابع متمرکز بر بخش اکتشاف را تأمین کند
وی با تأکید بر اینکه دولت و به‌صورت خاص سازمان برنامه و بودجه باید بر اساس برنامه ششم توسعه کشور که در آن به سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف توجه شده عمل کنند عنوان کرد: دولت باید منابعی که در قانون برنامه ششم توسعه برای توسعه بخش معدن با تمرکز بر بخش اکتشاف دیده شده را تأمین کند.
منابع طبیعی عامل اصلی برای رشد اقتصادی پایدار در کشور نیست
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید توجه داشته باشیم که در بلند مدت نمی‌توان تنها به معادن و صنایع معدنی برای تأمین نیازهای اقتصادی کشور تمرکز کنیم تصریح کرد: تجربه بشر در دنیا نشان می‌دهد که منابع طبیعی عامل اصلی برای رشد اقتصادی پایدار در کشور نیست، این منابع درآمد ایجاد می‌کند؛ اما نمی‌تواند مولد باشد.
انصاری با اشاره به اینکه باید در کشور علاوه‌بر توسعه معدن و صنایع معدنی به سراغ راهکارهای جدیدی برای خلق ثروت حرکت کنیم اضافه کرد: به‌صورت مثال کره‌جنوبی در دهه 60‌میلادی به فکر توسعه صنعت فولاد افتاد، صنعت فولاد این کشور اگر‌چه رشد پیدا کرده اما آنچه که باعث رشد این کشور و کشورهای مشابه شده این است که به دنبال ایجاد بنگاه‌ها توسط بخش خصوصی برای خلق ثروت حرکت کردند.
عصر حاضر به‌عنوان اقتصاد مبتنی بر دانش نام‌گذاری شده است 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دنیا در‌حال حاضر شرکت‌هایی مانند آمازون وجود دارند که ارزش آن 10‌برابر درآمد ارزی صادرات نفت ایران است تصریح کرد: در عصری به‌سر می‌بریم که از سال‌1995 به بعد به‌عنوان اقتصاد مبتنی بر دانش نام‌گذاری شده، از اقتصاد مبتنی بر منبع به سمت اقتصاد مبتنی بر دانش حرکت شده است.
نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید به دنبال تکنولوژی و خلق بنگاه‌هایی که توانایی تولید محصول یا ارائه خدمات مبتنی بر تکنولوژی و رقابت‌پذیر در سطح بین‌الملل حرکت کنیم ادامه داد: بنگاهی مانند سامسونگ سالانه بالغ بر 200‌میلیارد دلار فروش، ارز حاصل از صادرات نفت به کشور حدود 40‌میلیاد دلار است که به قیمت نفت بستگی دارد که می‌تواند به 50‌میلیارد دلار برسد.
عدم خصوصی‌سازی بزرگترین آسیب صنعت خودرو کشور
وی با تأکید بر‌اینکه اگر در زمینه اقتصاد بدون نفت قصد داریم گام برداریم باید زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کنیم تا بنگاه ایجاد و مدیریت کنند عنوان کرد: در حال حاضر بزرگ‌ترین آسیب صنعت خودرو کشور ما این است که در اختیار بخش خصوصی نیست و هر لحظه وزیر صنعت اراده کند مدیرعامل ایران خودرو تغیر پیدا می‌کند زیرا از 5عضو هیئت مدیره این شرکت 4‌عضو در اختیار دولت است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم شرکت‌های خودروساز موفق باشند باید کاری کنیم سهام دولت در این مجموعه‌ها زیر 20درصد باشد ادامه داد: در حال حاضر برروی کاغذ سهم دولت زیر 20‌درصد است اما در عمل اینگونه نیست؛ زیرا شرکت‌هایی در دل ایران‌خودرو ایجاد کرده‌اند که آنها سهام ایران‌خودرو را تصاحب ساخته‌اند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: باید برای دست یافتن به اقتصاد بدون نفت از مزیت‌های نسبی مانند معادن و صنایع معدنی در کنار نفت استفاده بهینه کنیم و همچنین از طریق بنگاه‌های توانمند با توان رقابتی بالا توسط بخش خصوصی زیت رقابتی ایجاد نماییم و دولت حمایت کننده و سیاست‌مدار باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی