[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

سگ رباتیک چینی به کمک افراد نابینا می‌آید، روزنامه شیراز نوین

این سگ رباتیک راهنما می‌تواند روزی به افراد دارای اختلال بینایی کمک کند تا مستقل‌تر زندگی کنند.
به گزارش ایسنا، این سگ رباتیک که درحال‌حاضر آزمایش‌های میدانی آن درحال انجام است، می‌تواند ازطریق دوربین‌ها و حسگرهای خود در محیط فیزیکی حرکت کند و سیگنال‌های چراغ‌راهنمایی را نیز تشخیص دهد.
به نقل از رویترز، این سگ تقریباً‌ ابعادی مشابه یک بولداگ انگلیسی دارد و با فناوری هوش مصنوعی که در تشخیص صدا، قابلیت‌های برنامه‌ریزی مسیر و شناسایی چراغ‌راهنمایی تجهیز شده است، کار می‌کند و می‌تواند با گوش دادن و صحبت کردن با یک اپراتور کم‌بینا با فرد ارتباط برقرار کند. همچنین دارای شش‌پا است که به گفته محققان به آن کمک می‌کند تا نرم و با حداکثر ثبات راه برود.
پروفسور گائو فنگ (Gao Feng)، سرپرست گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه جیائو تونگ در شانگهای می‌گوید: وقتی سه‌پای ربات بلند می‌شوند، هنوز سه‌پای دیگر وجود دارد. این شکل پایدارترین شکل است.
زوج متاهل لی فی ۴۱ ساله و ژو سیبین ۴۲ ساله ازجمله افراد کم‌بینایی هستند که به تیم دانشگاه جیائو تانگ کمک می‌کنند تا این ربات را با استفاده از دستورات به زبان چینی آزمایش کنند.
لی کاملاً نابینا است و ژو فقط کمی می‌بیند و معمولاً از عصا برای رفت‌وآمد استفاده می‌کند.
لی می‌گوید: اگر این سگ راهنمای رباتیک وارد بازار شود و من بتوانم از آن استفاده کنم، حداقل می‌تواند برخی از مشکلات من را در سفر به تنهایی حل کند. به‌عنوان مثال، درحال‌حاضر اگر من بخواهم به محل کار، بیمارستان یا سوپرمارکت بروم نمی‌توانم به‌تنهایی بیرون بروم و باید با خانواده یا داوطلبانم همراه شوم.
سگ‌های رباتیک راهنما در کشورهای دیگر ازجمله استرالیا و بریتانیا درحال توسعه هستند، اما چین کمبود شدید سگ‌های راهنمای سنتی را دارد.
گائو می‌گوید: در چین بیش‌از ۴۰۰ سگ راهنما برای تقریباً ۲۰میلیون فرد نابینا وجود دارد. تولید سگ‌های رباتیک راهنما می‌تواند به‌طور ویژه در یک مرکز تولیدی بزرگ مانند چین افزایش یابد.
او افزود: این کمی شبیه خودروها است. من می‌توانم آن‌ها را مانند خودروها به تولید انبوه برسانم، بنابراین مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهند شد. فکر می‌کنم این بازار می‌تواند بسیار بزرگ باشد، زیرا ممکن است ده‌ها‌ میلیون نفر در جهان وجود داشته باشند که به سگ‌های راهنما نیاز دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی