[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۲
  • دوره جدید

سایه شوم اعتیاد بر تاروپود بافت قدیم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

اشاره
آثار تاریخی شیراز دستخوش حوادث بسیار است. این مسئله، یعنی وجود برخی مشکلات و آسیب‌هایی که در بافت تاریخی شیراز است، باعث شده بهانه و مستمسکی باشد برای تخریب آثار موجود در بافت تاریخی شیراز. جاذبه‌های تاریخی شیراز بسیار دیدنی و معروف است، اما گاه کافی است به جز ورودی اصلی آنها کمی اطراف این بناها قدم بزنید تا روی دیگری از شیراز را ببینید. محله سنگ سیاه شیراز که محله‌ای تاریخی در بافت تاریخی شیراز است، پر از گردشگران خارجی است که محو تماشای کاشی‌های هفت‌رنگ و معماری زیبای دوره‌های زندیه و قاجاریه و پهلوی شده و می‌شوند. اما این محله و محله‌هایی نظیر آن، گاه با مناظری زشت و تأسف‌بار روبرو هستندکه اعتیاد و کارتن‌خوابی ازجمله آن است.
وجود همین تعداد اندک کارتن‌خواب‌ها و معتادان باعث شده عده‌ای به بهانه‌هایی، تنها راه نجات بافت قدیم را تخریب خانه‌های قدیمی بدانند.
کارتن‌خوابی، اعتیاد و ناامنی
کارتن‌خوابی، ناامنی و اعتیاد موضوع کل بافت تاریخ شهر شیراز است و پشت بیشتر بناهای تاریخی مهم و دیدنی این شهر، مملو از معتادانی است که روزانه برای مصرف مواد در آنجا اتراق می‌کنند. در بین برخی جاذبه‌ها مانند شاهچراغ مجبور به استخدام نیروهای انتظامی شده تا معتادان را شبانه‌روز از حوزه شاهچراغ دور کنند. معتادانی که به کوچه پس کوچه‌های بافت تاریخی شهر شیراز پناه می‌برند و پشت جاذبه‌های تاریخی آن مشغول به مصرف مواد مخدر می‌شوند؛ اتفاقی که  تبلیغی منفی برای شهر شیراز شده است.
«شیرازنوین» در گفتگو با یکی از همین فعالان حوزه گردشگری که سابقه دبیری انجمن میراث فرهنگی فارس را در کارنامه فعالیت‌های خود داشته، با طرح پرسشی از وی درباره حضور معتادان در بافت تاریخی شیراز چنین پاسخ می‌گیرد: «... بافت تاریخی، کوچه‌های پیچ در پیچ زیادی دارد و تأمین امنیت آن سخت است. به همین دلیل مهاجران، کارتن‌خواب‌ها و دلالان مواد مخدر به این منطقه کوچ کردند. مسعود منیعاتی اظهار داشت: از چند سال پیش ۵مرکز وی ای سی برای معتادان در بافت تاریخی ایجاد شده و اکنون فعال است. این مراکز که برای اسکان، درمان و ساماندهی معتادان ایجاد شد، باعث کوچ معتادان از مناطق دیگر و حاشیه شهر شیراز به داخل بافت تاریخی شده است.
تبلیغات منفی درباره بافت تاریخی
این فعال میراث فرهنگی با اشاره به همکاری با ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: اتفاق بدتر این است که اعتیاد به خانواده‌هایی که در بافت تاریخی زندگی می‌کنند وارد شده است و این موضوع بیشتر نگران کننده است. حالا در بافت تاریخی هم مواد، هم مشتری مواد و هم شبکه توزیع آن فعال است. مهم‌ترین مسئله تبلیغات منفی است که این آسیب در بافت تاریخی ایجاد می‌کند. گردشگران خارجی اگر احساس ناامنی کنند این موضوع را منعکس می‌کنند. متأسفانه شاهد دزدی از گردشگران خارجی و ایجاد ناامنی برای آنها هستیم. از سوی دیگر، ده‌ها خانه تاریخی در این بافت رها شده که می‌تواند محل تجمع معتادان شود و بناها آسیب ببیند. منیعاتی با اشاره به ۱۸نهادی که در بافت تاریخی دخیل هستند، درباره راه‌حل این اتفاق می‌گوید: شهرداری، میراث فرهنگی، مدیریت شهری و نیروهای انتظامی همه باید با هماهنگی هم و به شکل ستادی برنامه‌ریزی کنند تا این موضوع حل شود. فعالیت‌های مقطعی نهادها به صورت تکی نمی‌تواند این مشکل را حل کند. تنها برنامه‌ریزی کلی و مشخص کردن نقش و وظیفه هر نهاد برای تعیین تکلیف این وضعیت می‌تواند بافت تاریخی را نجات دهد.
سخن پایانی
درست است که معتادان به عنوان مزاحمان در بافت تاریخی شیراز مشکلاتی را برای توسعه گردشگری تاریخی و فرهنگی مذهبی به وجود آورده و می‌آورند، اما نباید به این بهانه تمام همت عده‌ای مسئول و غیرمسئول، اظهار ناتوانی در کنترل معتادانی باشدکه در این منطقه پرسه می‌زنند. باید کارهای فرهنگی کوتاه، میان و بلندمدت در این بافت صورت گیرد و اطلاع‌رسانی درست از وضعیت آثار صورت پذیرد تا مردم و به ویژه دوست‌داران میراث فرهنگی به خوبی بدانند در این زمینه اقداماتی صورت گرفته و فضای همدلی و همراهی سایر اقشار و نهادها را در حفظ و حراست از میراث ملی شهر، استان و کشورمان فراهم آوریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی