[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۲
  • دوره جدید

امیری خبر داد: محوطه ورودی تنگه رغز داراب سنگ‌فرش می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی فارس اعلام کرد: محوطه ورودی جاذبه طبیعی تنگه رغز شهرستان داراب در استان فارس، با اعتباری بالغ بر 3میلیارد و 900میلیون برای رفاه حال گردشگران سنگ فرش می‌شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با بیان خبر فوق اظهار داشت: تنگه رغز نام دره‌ای در منطقه فسارود واقع در 30کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس است که سالانه پذیرای تعداد قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی است. وی با اشاره به عملیات‌های اجرایی در سال گذشته و امسال در منطقه افزود: در سال 96 این اداره کل با مشارکت اداره برق شهرستان اقدام به برق‌رسانی محوطه ورودی تنگه رغز با اعتباری بالغی بر 1میلیارد ریال نموده است. همچنین با مشارکت دهیاری و هیئت امنای این جاذبه طبیعی، پروژه سکوسازی و درخت‌کاری در محوطه انجام شد. این مقام مسئول ادامه داد: در سال جاری نیز بر اساس اعتبارات مصوب و تخصیص یافته، طرح سنگ‌فرش کردن 2هزار مترمربع محوطه ورودی تنگه و همچنین احداث و استقرار سرویس بهداشتی 10چشمه با رقمی بالغ بر 3میلیارد و 900میلیون ریال عملیاتی می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در پایان اضافه کرد: پروژه سنگ‌فرش کردن طرح مذکور از ابتدای خردادماه جاری آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود تا 3ماه دیگر پایان یابد. گفتنی است تنگه رغز در ۳۰کیلومتری شهرستان داراب و در جنوب استان فارس قرار دارد. این تنگه از دو طرف با دیواره‌هایی بلند محصور شده ‌است. به دلیل وجود چشمه‌های فراوان در این دره، ۶۴آبشار جاری شده که از این تعداد ۱۲آبشار نیازمند فرود با طناب است. ارتفاع فرودها حداقل ۶ تا حداکثر ۶۵متر و مابقی آبشارها با پرش در آب قابل گذر است. حوضچه‌های زیر آبشارها نیز حداقل ۶ و حداکثر ۲۰متر عمق دارند. دره رغز به طول تقریبی ۴کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که فقط ۱۴آبشار و آبگیر دره جنوبی موردتوجه عموم مردم و کوهنوردان بوده و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵متر، دره جنوبی به بن‌بست می‌رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است. رسیدن به این منطقه نیز با ۳ساعت کوهپیمایی امکان‌پذیر است. آب رغز که از این منطقه آغاز می‌گردد با ایجاد حوضچه‌ها و آبشارهای طبیعی تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین بازمی‌گردد.
از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول ۲۳متر کوهپیمایان متوقف می‌شوند. در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده‌ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر فقط با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می‌یابد. از جمله آبشارهای این تنگه: آبشار نگین به ارتفاع ۱۶متر، عمق آب ۸۸متر و طول حوضچه ۴۱متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع ۷متر، عمق آب ۸متر و طول حوضچه ۳۱متر، آبشار مسعود به ارتفاع ۸متر، عمق آب ۱۲متر و طول حوضچه ۱۵متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱متر، عمق آب ۷متر و طول حوضچه ۱۲متر، آبشار فتح به ارتفاع ۸متر، عمق آب ۱/۵متر و طول حوضچه ۶متر، آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱متر، عمق آب ۱۵متر و طول حوضچه ۳۲متر، آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵متر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی