[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۱
  • دوره جدید

یک سنگ‌نورد و یک داور اسکواش از فارس به جاکارتا می‌روند، روزنامه شیراز نوین

بررسی احتمال حضور نمایندگان فارس در بازی‌های آسیایی 2018  (قسمت سوم)
یک سنگ‌نورد و یک داور اسکواش از فارس به جاکارتا می‌روند
بدمینتون؛ شاید وقتی دیگر!

 

شیرازنوین: در سومین قسمت گفت‌وگو با رؤسای هیئت‌های ورزشی استان در خصوص احتمال حضور ورزشکاران، مربیان یا داورانی فارسی در مسابقات آسیایی جاکارتا، به سراغ سه رشته جذاب دیگر رفتیم.
در دو هفته گذشته با متولیان ورزش‌های وزنه‌برداری، ژیمناستیک، شنا، جودو، دو و میدانی و دوچرخه‌سواری گفت‌وگوهایی انجام دادیم و امروز صحبت‌های رؤسای هیئت‌های کوهنوردی، بدمینتون و اسکواش را از نظر خواهید گذراند.
ایزدی: احتمال حضور حسین عبدالهی زیاد است
حمیدرضا ایزدی رئیس هیئت کوهنوردی استان فارس، به حضور یک ورزشکار فارسی در بازی‌های آسیایی خوش‌بین است. هرچند اعتقاد دارد هنوز چیزی مشخص نیست: ورزشکار ما هم‌اکنون در اردوهای تیم ملی حضور دارد و امیدواریم انتخاب شود. اردو همین حالا در کرمان در حال برگزاری‌ست و حسین عبدالهی از فارس در این اردو حضور دارد. او در رشته سنگ‌نوردی و در بخش «سرپناه» حضور دارد. هرچند هنوز انتخاب نهایی نشده اما به انتخاب او امیدواریم. عبدالهی در آخرین مسابقات که در دهه فجر برگزار شد، به مقام چهارم کشور دست یافت که برای همه اتفاق جالبی بود. او قبلاً در رده جوانان بود اما یک دفعه در مسابقات بزرگسالان چهارم شد؛ بین نفراتی که خیلی وقت است کار می‌کنند و تجربه خوبی دارند. بنابراین احتمال زیادی می‌دهم که به مسابقات آسیایی اعزام شود.
ایزدی در این خصوص که آیا در دوره قبلی بازی‌های آسیایی، ورزشکاری از فارس حضور داشت یا خیر اظهار بی‌اطلاعی کرد و در خصوص احتمال داور یا مربی از فارس در این مسابقات گفت: ما در دوره قبلی اردوها که در همدان برگزار شد، یک مربی از فارس داشتیم به نام حسام موسوی. اما احتمال اینکه او به بازی‌های آسیایی اعزام شود کم است. خود فدراسیون در نهایت یک نفر را به همراه بچه‌ها می‌فرستد. واقعیت این است که این رشته‌ها مثل رشته‌های دیگر نیست که حضور مربی به آن شکل، آن‌قدر واجب باشد. اما یک نفر به عنوان همراه می‌فرستند که آن هم به انتخاب خود فدراسیون خواهد بود.
رئیس هیئت کوهنوردی استان در پاسخ به این سوال که «در صورت اعزام عبدالهی، چقدر به او امید مدال دارید» گفت: ما داریم تمام تلاشمان را می‌کنیم که به او کمک کنیم و خودش هم سخت تمرین می‌کند. بله بین نفراتی که از ایران اعزام می‌شوند، او یکی از نفراتی است که فدراسیون هم رویش نظر دارد و اگر اعزام شود امید مدال دارد و در حال حاضر از کیفیت حضور او در اردوها راضی هستند.
ایزدی در پایان در خصوص برنامه‌های هیئت در آینده نزدیک گفت: ما مسابقات قهرمانی سنگ‌نوردی کشور در رده‌های سنی نونهالان و نوجوانان را در تیرماه خواهیم داشت که بیست و هشتم و بیست و نهم در هر دو بخش پسران و دختران شیراز برگزار می‌شود. دلیل اینکه میزبانی را هم قبول کردیم این بود که داریم روی بحث نونهالان و نوجوانان سرمایه‌گذاری می‌کنیم و خواستیم این مسابقات در شهر خودمان باشد و بچه‌هایمان یک مقدار راحت‌تر باشند. این مسابقه را ترتیب داده‌ایم و در حال حاضر در حال بررسی محل مورد نظر برای انجام مسابقات هستیم. ما یک سالن اختصاصی بسیار باکیفیت داریم؛ اما با توجه به گنجایش کم آن و بحث حضور تماشاگر، احتمالاً مجبور خواهیم شد این مسابقات را در سالنی دیگر برگزار کنیم.
حاجی‌زاده: شاید المپیک 2024!
عباس حاجی‌زاده رئیس هیئت بدمینتون استان فارس، هرگونه احتمال حضور یک نفر از بدمینتون فارس در بازی‌های آسیایی را رد می‌کند و می‌گوید برای آینده برنامه دارد: نه در دوره قبل و نه در این دوره، ورزشکاری در این بازی‌ها نداشته و نخواهیم داشت. اما داریم برنامه‌ریزی می کنیم برای المپیک 2024! الان آقای چهارمحالی را داریم که عضو تیم ملی جوانان است، ولی بعید می‌دانم به بازی‌های آسیایی برسد. 
حاجی‌زاده در خصوص احتمال حضور یک مربی  یا داور از فارس در این بازی‌های مهم گفت: داور که نداریم اما در تیم ملی گاهی از آقای راضی استفاده می‌کنند. البته او خیلی وقت نمی‌کند در اردوها حضور داشته باشد. 
رئیس هیئت بدمینتون استان در خصوص برنامه‌های هیئت در آینده نزدیک گفت: ما مسابقه‌های استانی را در تیرماه داریم. اعزام نونهالان را به مسابقات کشوری خواهیم داشت. اعزام تیم دسته 2 بانوان را به مسابقات کشوری داریم که تیرماه در بجنورد برگزار می‌شود. در بخش آقایان در تیرماه اعزامی نداریم، اما مسابقات استانی‌اش را خواهیم داشت که در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار می‌شود. مسابقات لیگ را هم معمولاً در نیمه دوم سال داریم. سال گذشته اولین دوره را برگزار کردیم که در بخش آقایان 14تیم و در بانوان 17تیم حضور داشتند. امسال قصد داریم مسابقات را در دو دسته برگزار کنیم: دسته برتر و دسته اول. 8تیم برتر دسته اول به لیگ برتر می آیند و بقیه در دسته اول می مانند.
حاجی‌زاده در خصوص میزان رضایتش از وضعیت این مسابقات گفت: مسابقات سال گذشته خیلی خوب بود و همه راضی بودند. قهرمان آقایان و بانوان هم به مسابقات دسته دو کشور اعزام می‌شوند. ما در دسته اول آقایان کشور هم تیم داریم و تلاش می‌کنیم اگر اسپانسری پیدا کنیم، در لیگ برتر هم تیم داشته باشیم!
طباطبایی: در بازی‌های آسیایی یک «داور» خواهیم داشت!
علی طباطبایی رئیس هیئت اسکواش استان فارس نیز احتمال حضور ورزشکاری از فارس در بازی‌های آسیایی را رد می‌کند: در حال حاضر بازیکنی در تیم ملی نداریم. در تیم ملی جوانان نماینده داریم که موضوع بحث نیست. بچه‌های ما در تیم ملی جوانان زیر 18سال هستند اما در بزرگسالان نماینده ای نداریم. 
رئیس هیئت اسکواش اما از حضور یک داور فارسی در این مسابقات مهم بین‌المللی خبر می‌‌دهد: ما برای اولین بار یک داور از اسکواش فارس در این مسابقات خواهیم داشت. مهدی مختاری داور بین‌المللی فارس در بازی‌های آسیایی جاکارتا است که اولین داور ایرانی تاریخ است که در این مسابقات حضور خواهد داشت. 
طباطبایی در خصوص برنامه‌های هیئت اسکواش فارس گفت: تابستان در راه است و مسابقات را خواهیم داشت. مسابقات ایران جونیورز را در تهران داریم که در هر دو بخش پسران و دختران برگزار می‌شود و ما هم تیممان را اعزام می‌کنیم. ما سال گذشته در همین مسابقات 7مدال کسب کردیم و امسال هم تلاش می‌کنیم مدال‌ها و قهرمانی‌ها را بیشتر کنیم.
وی در پایان در خصوص جایگاه اسکواش فارس در ایران گفت: ما سال گذشته هیئت برتر کل کشور شدیم. در مجموعِ دو بخش قهرمانی و همگانی اول شدیم و در بخش قهرمانی الان مقام سوم کشور را داریم. ما به خصوص در رده‌های سنی پایین و به خصوص در بخش دختران، حرف اول را در ایران می‌زنیم. ما در سه سال اخیر برای دختران اسکواش‌باز شیرازی، یک سرمربی خارجی استخدام کردیم. مقدس اشرف سرمربی تیم ملی دختران پاکستان بوده و قبلاً سرمربی تیم ملی ایران هم بوده و حالا مربی دختران شیرازی است. در استان فارس تنها هیئتی هستیم که مربی خارجی داریم و از این کارمان نتیجه هم گرفتیم. حالا در کشور حرف‌های زیادی برای گفتن داریم. او از نظر اخلاقی هم بسیار خوب است و چه از نظر فنی و چه اخلاقی، تأثیر بسیار خوبی روی بچه‌ها گذاشته است.
بازی‌های آسیایی 2018 که مهم‌ترین مسابقات قاره‌ای در تمام رشته‌ها (به جز فوتبال) محسوب می‌شود، از 27مرداد تا 11شهریور در شهر جاکارتا، پایتخت اندونزی برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی