[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

برخی بقاع متبرکه فارس فاقد سند هستند ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس در مورد ملاک اوقاف برای سندیت بقاع متبرکه اعلام کرد: اعتقاد نسل به نسل مردم ملاک است و از نظر علمای دینی، حرمت مرقد هر امامزاده‌ای که عموم افراد محلی به آن اعتقاد دارند باید حفظ شود. به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، حجت الاسلام سید عباس موسوی افزود: 
در بعضی موارد در مکاتبات قدیمی‌ دیده شده که مردم نسل به نسل، محلی را به‌عنوان امامزاده قبول داشته‌اند و شأن آن مکان را حفظ می‌کرده‌اند که براساس مباحث فقهی نیز نباید درباره سندیت محل‌هایی که مردم از گذشته به آن اعتقاد دارند، کاوش کرد. وی ادامه داد: یک هزار و 408بقعه متبرکه در فارس وجود دارد که فقط برخی از آن‌ها دارای سند تاریخی مستند هستند. حجت‌الاسلام موسوی شرایط سیاسی و اجتماعی را در طول تاریخ دلیلی بر بروز برخی پنهان‌کاری‌ها در مورد اسناد امامزاده‌ها عنوان کرد و گفت: به همین دلیل درحال حاضر اسناد موثق و شجره‌نامه مکتوبی درخصوص تاریخچه بسیاری از حرم‌ها و امامزاده‌های استان فارس وجود ندارد. مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به اینکه در بافت قدیمی ‌شیراز نزدیک به صد امامزاده وجود دارد گفت: یکی از این مرقدها که بعد از ساخت پارکینگی در مجاورت آن اسمش بر سر زبان‌ها افتاد حرم ام احمد (مادر شاهچراغ) بود. موسوی با اشاره به اینکه به دلیل بی‌توجهی در گذشته، این مکان به حریمی ‌امن برای افراد خلافکار تبدیل شده بود افزود: بامراجعه به کتب تاریخی و علمای قم، پژوهشی درباره 
ام احمد صورت گرفت که نتیجه آن بر موثق بودن این مکان به‌عنوان مرقد مطهر مادر شاهچراغ (ع) گواهی داشت که بعد از آن خرید املاک حاشیه‌ای برای ساماندهی این محل در دستور کار قرار گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی