[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

موضوع آب را برنامه‌محور دنبال می‌کنیم ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - سمیرا مولودی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس اظهار داشت: برنامه‌محوری سرلوحه فعالیت‌های سازمان جهاد کشاورزی است.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین دکتر محمدمهدی قاسمی ‌در نشست خبری سازمان جهاد کشاورزی فارس با اصحاب رسانه با بیان اینکه وظیفه سازمان هدایت و نظارت بر امور است گفت: در شرایط خشکسالی اقدامات و افتخارات بسیاری در این بخش کسب شده است که همگی با همت و تلاش بهره‌برداران و کشاورزان صورت گرفته است.
او برنامه‌محوری را سرلوحه فعالیت‌های سازمان برشمرد و ادامه داد: در این بخش به دلیل خشکسالی مبحث آب در درجه اول اهمیت قرار دارد و پس از آن توانمندسازی کارکنان و کشاورزان برای رسیدن به بهره‌وری بالاتر دارای اهمیت است.
قاسمی ‌ابراز داشت: بازار، تعیین‌کننده تولید است و در بخش کشاورزی از سال ۹۲ تاکنون توفیقات خوبی حاصل شده است که شاخص‌ها خود بیانگر این موضوع هستند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی تولید محصولات زراعی استان را سالانه ۷ونیم میلیون تن خواند و گفت: در بخش محصولات باغی نیز سالانه ۳ونیم میلیون تن تولید داریم که این میزان تولید در مقایسه با سال‌های پرآب استان کاهش پیدا کرده است اما خوشبختانه اکنون در حالت پایدار قرار داریم.
صادقی با اعلام اینکه زمانی در تولید گندم با رقم 2میلیون و 180هزار تن رکورددار بودیم تصریح کرد: امروز تولید سالانه این محصول به یک میلیون تن رسیده است که  سطح زیر کشت کمتر از نصف است.
او در ادامه افزود: در تولید محصول ذرت از تولید سالانه 800هزار تن محصول به ۲۴۰هزار تن و در تولید برنج نیز از تولید سالانه ۶۰هزار تن به ۲۷هزار تن رسیده‌ایم.که همین میزان تولید هم تنها برای معاش مردم است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی با بیان اینکه بار اشتغال استان را بخش کشاورزی به دوش می‌کشد گفت: کشاورزی استان در مقایسه با متوسط جهانی ۱۰درصد بیشتر است.
صادقی با بیان اینکه نگاه سازمان به تغییر الگوی کشت و معیشت مردم است تصریح کرد: نگاه به الگوی کشت، نگاهی انتزاعی نیست؛ بلکه نگاهی بررسی شده و مطالعاتی است که الگوی کشت متناسب با نوع نگاه می‌تواند متفاوت باشد.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی نیز در این نشست بیان کرد: در بخش اعتبارات مصوب در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، شاهد رشد چشمگیری بودیم که میزان این اعتبار از ۵۵میلیارد تومان در سال ۹۵ به ۱۵۵میلیارد تومان در سال ۹۶ رسیده است.
جعفر صبوری‌پور در ادامه افزود: در بخش عمرانی نیز شاهد افزایش اعتبار بودیم که این میزان در سال ۹۵، هفده میلیارد تومان بود که در سال ۹۶ به ۵۵میلیارد تومان رسیده است.
او با بیان اینکه در بخش اشتغال پایدار روستایی ۱هزار و ۱۲۶طرح با اعتبار ۴۶۱میلیارد تومان به سیستم بانکی معرفی شده است گفت: تاکنون با ۱۳۲طرح و با اعتبار ۶۲میلیارد تومان موافقت و عقد قرارداد صورت گرفته است.همچنین در حوزه فراگیر نیز ۱۴۰طرح با اعتبار ۱۰۴میلیارد تومان به سیستم بانکی معرفی شده است که درحال پیگیری است.
معاون دام و طیور فارس با اشاره به اینکه استان با تولید  587هزار تن شیر خام دارای رتبه چهارم کشوری است اظهار داشت: درسال گذشته فارس با تولید ۴۹هزار تن تخم مرغ در رتبه ۵ کشوری و ۶۲هزار تن گوشت قرمز در رتبه یک کشوری قرار گرفته است.
جزایری تصریح کرد: برای پایداری در دام و طیور سال گذشته ۱میلیون و ۴۰۰هزار تن نهاده‌های ذرت و کنجاله و ۴برابر این میزان علوفه را در استان تولید داشتیم.
او در ادامه افزود: سال گذشته 475رأس تلقیح مصنوعی شده است که تنها در دام سنگین بیش از 9هزار رأس گاو سمینتال تولید شده است. همچنین 700هزار مولد و پنج هزار قطعه پرواری شترمرغ را افتتاح کردیم و شاهد خودکفایی در تخم مرغ استان هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی