[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۱
  • دوره جدید

آب جیره‌بندی نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - محمد شبیری
 به عقیده استاندار فارس علی‌رغم کاهش بارندگی‌های سال زراعی در استان هنوز فارس تا نقطه خشکسالی مطلق فاصله بسیاری دارد. وی گفت: اقتصاد فارس به کشاورزی گره خورده و نمی‌توانیم از این موضوع غافل شویم این در حالی است که امروزه 92درصد آب فارس در امرکشاورزی مصرف می‌شود.
اسماعیل تبادار در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین درخطاب به مسئولان فارس اظهار داشت: ضروروی است تمامی‌ متولیان از تفکرات جزیره‌ای خود خارج و در مصرف بهینه آب برنامه اجرایی ارائه دهند زیرا معتقدیم تنها بتواینم در 10درصد منابع آبی استان در امر کشاورزی صرفه‌جویی کنیم. پیش‌بینی می‌شود در هردوره یک میلیارد مترمکعب آب در فارس ذخیره شده و این امر نیازمند عزم جدی است.
استاندار فارس بهره‌برداری صحیح از آب موجود در فارس را به‌عنوان یک مهم در امر مقابله با خشکسالی مطرح کرد و گفت: از دو سال گذشته مدیریت آب در فارس آغازشد. در این خصوص با حضور مسئولان جلساتی برگزار و از آنان گزارش کار و خواستار ارائه برنامه عملیاتی هستم.
این مقام استان ممنوع کردن کشت‌های پرآب بر مانند برنج، هندوانه، ذرت و جایگزین کردن گیاهان دارویی و کم‌آب‌بر را به‌عنوان یک دستورالعمل جدی در فارس اشاره کرد و گفت: چنانچه اصلاح الگو کشت در استان به‌عنوان یک فرهنگ تبدیل شود با کمبود آب مواجه نخواهیم شد.
استاندار فارس اضافه کرد: علی‌رغم اینکه امسال کاهش بارندگی گزارش‌ شده ولی هنوز در بسیاری از مناطق محصولات کشاورزی کشت و برداشت می‌شود و این بدین منظور است که خشکسالی مطلق در فارس وجود ندارد.
تبادار در پاسخ به اینکه آیا امسال در فارس آب جیره‌بندی خواهد شد یا خیر گفت: تا به امروز این امر اجرایی نشده است و امیدواریم با حمایت کشاورزان و با مصرف بهینه آب برنامه جیره‌بندی آن در فارس اجرا نشود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی