[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۱
  • دوره جدید

دشنه در قلب حیات وحش فارس، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور

  بازارهای فروش غیرقانونی بعضی از گونه‌های حیوانات وحشی در شهرهای مختلف فارس، باعث رونق بخشی به شکار غیرمجاز این حیوانات شده و این گونه‌ها را در معرض آسیب قرار داده است. داستان اینجاست که در کنار انواع پرندگان و لاک‌پشت بعضی از افراد حیواناتی مانند مار را نیز به فروش می‌رسانند و خریدار خود را هم دارند. تا به حال هر اقدام مقابله‌ای که در برابر این فروشندگان متخلف صورت گرفته یا از شدت کافی برخوردار نبوده یا اینکه نتوانسته اثرگذاری جدی داشته باشد تا بتواند این خرید و فروش‌های مخفی را که به ضرر گونه‌های حیوانی است به پایان برساند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس در گفت‌وگو با «شیراز نوین» بیان کرد: در سطح برخی از بازارهای شیراز مانند مشیر و در دیگر شهرستان‌های فارس برخی از حیوانات وحشی به شکل غیرقانونی به فروش می‌رسند.
ممکن است حیوانات وحشی ناقل بیماری باشند
به گفته مجتبی شکرانه، فروش انواع پرندگان مانند کبوتر، کبک، بلدرچین و همچنین حیوانات دیگری اعم از مار، لاکپشت و سمندر در بازارهای غیرقانونی فارس رواج دارد که اکثر این حیوانات به شکل غیرمجاز توسط افراد متخلف شکار می‌شوند. وی تأکید کرد: حیوانات وحشی باید در طبیعت باقی بمانند و شکار و خارج کردن آن‌ها از این چرخه و سپس زندانی کردن آن‌ها به دور از انصاف است. فارغ از این موضوع این امکان وجود دارد که برخی از حیوانات شکار شده حامل بیماری‌هایی باشند که برای انسان نیز خطرناک است و به همین دلیل مردم باید از خرید حیوانات وحشی غیرقانونی خودداری کنند...

صادرات غیرقانونی بازهای شکاری در حال انقراض فارس
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس عنوان کرد: برخی از گروه‌ها بازهای شکاری مانند عقاب و شاهین را نیز از زیستگاه آن‌ها در استان در صید شکار کرده و برای فروش به کشورهای دیگر من جمله کشورهای عربی صادر می‌کنند که برخی از حیوانات این گونه از انواع پرندگان در حال انقراض محسوب می‌شوند. 
شکرانه بیان کرد: محیط زیست استان تا به حال تعداد زیادی از گروه‌های بزرگ شکار اینچنینی را منهدم کرده اما هنوز هستند افرادی که به این فعالیت‌های غیرقانونی ادامه می‌دهند.
شکرانه افزود: همچنین گونه سمندر لرستانی که در چنین بازارهایی به فروش می‌رسد از گونه‌های در حال انقراض محسوب می‌شد؛ با این حال افراد مختلف این نوع از سمندرها را شکار کرده و با توجه به جثه کوچک این گونه به راحتی تعداد زیادی از آن‌ها را حمل کرده و در نقاط مختلف کشور و نه تنها فارس عرضه می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه فروش حیوانات وحشی و به ویژه لاکپشت‌های آبی کوچک و مار در روزهای نزدیک به عید نوروز در فارس افزایش پیدا می‌کند، اظهار داشت: همزمان با ارائه ماهی سفره هفت سین، برخی از افراد به شکل غیرمجاز لاک پشت و مار نیز به فروش می‌رسانند و مردم به واسطه برخی از عقیده‌های خرافی یا صرفاً برای جنبه تزئینی این حیوانات را خریداری می‌کنند.
تقویت گشت‌های محیط زیست در نزدیکی عید
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست فارس همچنین از تقویت گشت‌های محیط زیست برای کنترل و برخورد با فروشندگان متخلف حیوانات وحشی طی 10 روز پایانی سال تا بعد از سیزده‌بدر خبر داد و گفت: مهم است که درباره ارزش گونه‌های جانوری و آسیب هایی که بازارهای غیرقانونی فروش به حیوانات وحشی وارد می‌آورد به مردم اطلاع رسانی شود تا آن‌ها بدانند که با خرید این حیوانات چه آسیب‌های متحمل محیط زیست استان می‌شود.
شکرانه اظهار داشت: شهروندان باید در صورت مشاهده خرید و فروش چنین حیواناتی با تماس به شماره پیغام گیر 1540 به محیط زیست استان اطلاع رسانی کنند تا نسبت به برخورد با افراد متخلف اقدامات لازم انجام شود.  وی همچنین بر لزوم همکاری نیروی انتظامی و شهرداری شیراز برای کشف و برخورد با فروشندگان حیوانات وحشی تأکید کرد. شکرانه افزود: افراد متخلف با ارتکاب به جرم از بین بردن گونه‌های حیوانی به مراجع قضایی استان معرفی و گونه‌های ضبط شده نیز به زیستگاه خود برگردانده می‌شوند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی