[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۲
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

انتظارات سیاسی 
 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

اروپایی‌ها منافع بسیاری در ایران داشته و دارند. اخیراً وزیران دارایی و خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا در نامه‌ای به همتای آمریکایی خود درخواست کرده‌اند  از معافیت‌های تحریمی ‌برخوردار شوند تا کارشان در ایران تعطیل نشود.اما ویلبر راس، وزیر آمریکایی بدون آنکه پاسخ این نامه را بدهد در یک برنامه خبری اعلام داشته این تحریم‌ها معافیت‌پذیر نیستند. مگر درموارد خاص و انسان‌دوستانه که قبلاً پیش‌بینی شده است. خروج شرکت‌های اروپایی از ایران بعد از برجام آغاز شده است. این شرکت‌ها در صورت ماندن در ایران از مزایای تحریم‌های اقتصادی برخوردار خواهند شد و از آنجا که آمریکا سردمدار کل اقتصاد کشورهای جهان است و تمام معاملات با دلار آمریکا و تحت نظر این ابرقدرت اقتصادی انجام می‌شود، شرکت‌های یادشده مجالی برای ماندن و مخالفت با آمریکا را ندارند 23تیرماه‌1394بود که ایران در وین اتریش توافق نامه‌ای را با اتحادیه اروپا و گروه‌1+5 شامل چین‌، فرانسه‌، روسیه‌، پادشاهی متحد بریتانیا‌، آمریکا و آلمان امضا کرد مبنی بر لغو تمامی‌ تحریم‌ها علیه ایران و توقف برنامه هسته‌ای ایران. توافقی که حدود 3‌سال بیشتر دوام نیاورد و امروز دوباره نگرانی‌ها متوجه پرواز هواپیماهای فرسوده و تأمین داروهای ویژه بیماران نیازمند داخلی است‌. غیر از آن باید به تبادلات بانکی توجه کرد که امان صادرکنندگان را بردیده است‌. غیر از این موارد مهم باید به قراردادهای انرژی توجه نمود که بدون حضور خارجی‌ها در وزارت نفت‌، امکان اجرای آنها وجود ندارد‌. 
به‌طور مثال باید به مقوله محیط زیست و تولید بنزین استاندارد در داخل توجه نمود‌. همین چند روز پیش نماینده شیراز علی‌اکبری‌، از وضعیت بسیار بد محیط زیست و منابع طبیعی خبرداد و هشدارهای جدی خطاب به مسئولان امر ارسال کرد. وی یکی از دلایل آلودگی و تخریب محیط زیست را در تولید بنزین غیر‌استاندارد داخلی می‌داند و می‌گوید این بنزین غیراستاندارد زمینه آلودگی هوا و آب را فراهم کرده است‌.
اشاره به این داستان از این جهت دارای اهمیت است که ما برای استاندارد‌سازی تولید باید استاندارهای جهانی را رعایت کنیم و این ضرورت بدون تبادل علمی‌، صنعتی و حضور متخصصان امر در ایران و جهان امکان‌پذیر نیست‌. 
در نامه‌ای که وزیران اروپایی به همتای آمریکایی خود نوشته‌اند به صراحت تأکید شده است که نوع فعالیت ما در بخش‌های مهم دارو‌سازی‌، بهداشت و درمان‌، انرژی‌، خودروسازی‌، هواپیماسازی غیر‌نظامی‌، زیر‌ساخت‌ها و بانکداری در حال انجام است‌. درواقع اقتصاد داخلی ما و آن بخش از تبادلات بین‌المللی ما منوط به ایجاد ارتباط و حفظ آن با دول خارجی است‌.
در سال‌های گذشته سرداران دیپلماسی ما درنهایت دقت و دریافت رهنمودهای لازم از رهبر معظم انقلاب با درایت و نگاه به افق‌های آینده و واقعی کشور دراین مسیر حرکت کردند تا شاید منافع ملی را تأمین کنند‌. هر‌چند از همان روزهای اول، بودند افرادی که پایان تحریم‌ها را به نفع منافع شخصی خود نمی‌دانستند و نمی‌توانند این کج‌سلیقگی را با عملکرد نادرست خود انکار کنند‌. چراکه برداشته شدن تحریم‌ها یعنی مسدود شدن راه قاچاق و آن داستان وقیح دوردزد تحریم‌ها وبازار سیاه مرزی‌. یعنی بسته شدن راه زیرمیزی برای خرید یک داروی سرطانی‌، یعنی خرید قطعات هواپیما از مجرای قانونی و نه قاچاق‌. پایان تحریم‌ها یعنی شکل‌گیری اقتصاد ایران و خروج از رکود و تورم‌، یعنی پایان خروج پول‌های بیت‌المال از کشور و سپردن در بانک‌های کشور ثالث و بازنگرداندن پول‌ها‌، یعنی خلق دوباره بابک زنجانی‌ها‌. 
انکار این داستان به نفع آنانی نیست که درظاهر برطبل جنگ می‌کوبند و در باطن در سودای اقتصاد پنهان و منافع شخصی زمزمه می‌کنند‌. ما باید واقع‌بین باشیم و به آمارهای بیکاری جوانان و سستی قرار‌دادهای کاری توجه کنیم‌. به آمارهای ارائه شده از پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی توجه کنیم‌. به نبود سرمایه‌گذار و بسته بودن دروازه‌های اقتصاد ایران توجه کنیم‌. ما و البته بسیاری از کشورهای جهان بر تعاملات اقتصادی واقفیم که طی آن باید یک چرخش سالم اقتصادی مبتنی بر صادرات و واردات درجریان باشد تا این رگ‌های خشک شده احیا شوند‌. واضح است که بدون تعاملات اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی از رکود خارج نخواهیم شد‌. با تمام این تفاصیل باید دید سیاست حاکم براقتصاد جهان چه آینده‌ای را برایمان رقم خواهد زد‌.
اقتصاد متکی به نفت خام‌فروشی ایران تا چه‌زمانی در مقابل بسته بودن درهای سیاست مقاومت خواهد کرد‌. امواج بیکاری چگونه برساحل انتظار برخورد می‌کند و چه تبعاتی خواهد داشت‌. آیا نخبگان ما دوباره ساز مهاجرت کوک خواهند کرد. آمار مهاجرت نخبگان ما به خارج در چه شرایطی سیر صعودی خواهد داشت‌؟ فراموش نکنیم در دو‌دهه گذشته خصوصاً بر دعوت از همه کسانیکه دلشان برای ایران می‌تپد تأکید داشتیم و در عمل به‌گونه‌ای دیگر رفتار کردیم‌. ایران را باید ساخت‌. در آبادانیش بکوشیم‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی