[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

اقدامات اولیه برای کسی که سکته مغزی کرده است، روزنامه شیراز نوین

یک متخصص مغز و اعصاب، درخصوص کمک به بیمار سکته مغزی، نکاتی را متذکر شد.
به گزارش بهداشت نیوز، آناهیتا ذوقی گفت: با پیشرفت تکنولوژی، دانش بشر، بهداشت و دسترسی آسان‌تر به امکانات طول عمر بشر افزایش یافته و شیوع سکته‌های مغزی در دنیا بیشتر گزارش شده است.
وی افزود: اولین و مهم‌ترین عامل بروز سکته‌های مغزی سن است، یعنی هرچه سن بالاتر رود، شانس بروز سکته‌های مغزی هم به‌مراتب بیشتر می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش جنسیت در بروز سکته‌های مغزی گفت: در مردان سکته مغزی بیش‌از زنان است و این درحالی است که نژاد نیز بر بروز انواع سکته‌ها بی‌تأثیر نیست.
وی با اشاره به اینکه سیاه‌پوستان بیشتر از سفیدپوستان در معرض حمله سکته مغزی قرار دارند، ادامه داد: سبک زندگی اشتباه هم می‌تواند عامل خطر سکته مغزی باشد.
به گفته ذوقی، چنانچه در خانواده یا بستگان نزدیک سابقه سکته مغزی وجود داشته باشد، این افراد نیز در دسته گروه‌های پرریسک ابتلاء به سکته هستند.
این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه با مداخلاتی می‌توان از بروز سکته‌های مغزی پیشگیری کرد ادامه داد: برای مثال ابتلاء به فشارخون ارتباط مستقیم با بروز سکته مغزی دارد، هرچه فشارخون بالاتر باشد شانس سکته نیز بیشتر است.
دیابت قندی یکی دیگر از دلایل بروز سکته‌های مغزی است که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی به آن اشاره کرد و افزود: اگر فردی هم‌زمان فشارخون و دیابت داشته باشد، شانس بروز سکته مغزی در او دوبرابر سایرین است.
وی با بیان اینکه چربی‌خون بالا و سطح کلسترول خون نیز در بروز سکته‌های مغزی اثر گذارند، افزود: به هر میزان که سطح کلسترول خون بالاتر باشد، شانس سکته‌های مغزی بیشتر است.
ذوقی با بیان اینکه مصرف سیگار نیز می‌تواند منجر به سکته مغزی شود، ادامه داد: میزان مصرف سیگار با سکته‌های مغزی، ارتباط دارد به هر میزان که بیشتر از سیگار مصرف شود به همان اندازه احتمال سکته بالاتر می‌رود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: البته اگر پنج‌ سال از ترک سیگار گذشته باشد و فرد دچار حمله سکته شود، علت بروز سکته نمی‌تواند ارتباطی به مصرف سیگار داشته باشد.
وی افزود: مصرف الکل هم می‌تواند باعث بروز انواع سکته‌های مغزی اعم از خون‌ریزی‌دهنده تا سایر موارد باشد.
این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: بیماری‌های قبلی و تنگی عروق گردنی نیز می‌تواند از ریسک فکتورهای بروز سکته‌های مغری باشند، بنابراین مبتلایان به بیماری‌هایی ژنتیکی که شانس لخته‌شدن در آن‌ها بیشتر است برای پیشگیری از بروز سکته باید تحت‌نظر پزشک متخصص باشند.
وی، پیشگیری ثانویه را در افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، امری حیاتی دانست و عنوان کرد: در این روش می‌توان با مداخلاتی احتمال بروز سکته مجدد را کم کرد.
ذوقی با تأکید بر اینکه برای پیشگیری از بروز سکته بررسی عوامل خطر ضرورت دارد، هشدار داد: مبتلایان به بیماری‌های ژنتیکی، فشارخون، قند و چربی باید ضمن درمان زیرنظر پزشک متخصص، اصول صحیح سبک زندگی را مورد توجه قرار دهند.
استفاده از چربی‌های غیرجامد و گیاهی مثل روغن زیتون، گنجاندن سبزیجات سبزبرگ در رژیم غذایی، استفاده از حبوبات، ترک سیگار و الکل و انجام ورزش‌های هوازی از دیگر مواردی بود که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی، ضرورت انجام آن را با هدف کنترل و پیشگیری از سکته‌های مغزی ضروری دانست.
وی به نشانه‌های ظاهری فردی که دچار سکته مغزی شده اشاره کرد و گفت: هوشیار باشید و به‌محض اینکه مشاهده کردید نیمی از صورت یا بدن فرد فلج یا اصطلاحاً کج‌شده باشد، در صحبت کردن دچار مشکل و یا دچار کاهش سطح هوشیاری شده باشد به احتمال بروز سکته مغزی شک کنید.
ذوقی هشدار داد: در مواقعی که فرد دچار حمله سکته شده و یا با دیدن هر نشانه‌ای احتمال می‌دهید این فرد سکته کرده، فوراً با اورژانس تماس بگیرید، بیمار را تکان ندهید و از خوراندن هر ماده آشامیدنی یا غذایی پرهیز کنید. در این مواقع هرگز برای پایین آوردن فشارخون قرص زیرزبانی
به‌صورت خودسرانه به بیمار ندهید.
وی با تأکید بر اینکه در افرادی که دچار حمله سکته مغزی شده‌اند، زمان اهمیت بسیار زیادی دارد گفت: باید هرچه سریع‌تر بیمار تحت‌نظر درمان‌های تخصصی قرار گیرد، زمانی که سکته مغزی رخ می‌دهد بسیاری از سلول‌ها می‌میرند و شانس بازسازی خود را هم ندارند بنابراین زمان را از دست ندهید و فرد را به مراکز درمانی برسانید با این کار شانس آسیب‌های مغزی به حداقل خواهد رسید.
این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: در مواقعی که فرد دچار حمله سکته مغزی شده، اگر بیمار کاهش هوشیاری دارد او را به پهلو بخوابانید تا محتویات دهان او وارد ریه نشده تا از عفونت ریوی پیشگیری شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی