[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

اجرای نمایش بهروز بقایی و پرستو گلستانی، روزنامه شیراز نوین


در گرماگرم نیمه دوم دهه هفتاد که تئاتر، جانی دوباره گرفت، نمایش «نیلوفر آبی» به نویسندگی و کارگردانی حمید امجد ازجمله آثار درخشانی بود که روی صحنه رفت.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، سال ۷۷ که تالار سایه مجموعه تئاتر شهر تازه تأسیس شده بود، حمید امجد به‌عنوان هنرمند جوان و خوش‌ذوقی در تئاتر که همچون استادش بهرام بیضایی به نمایش‌های شرقی علاقه‌مند بود، نمایش «نیلوفر آبی» را روی صحنه برد و با استقبال گرم تماشاگران تئاتر روبه‌رو شد.
در این نمایش بهروز بقایی، پرستو گلستانی، فرهنگ ملک، محمدرضا نور، روح‌الله ایرجی، محمد بنان بازی کردند. رضا کیانیان نیز طراحی صحنه را انجام داد و  فردین خلعتبری ساخت موسیقی را بر عهده گرفت.
نمایش‌نامه «نیلوفر آبی» در پنج بخش (مجلس) نگاشته شده است . در این نمایش‌نامه، تنها دو شخصیت ایفای نقش می‌کنند و در خلاصه داستان آن آمده است: «فوئونگ» جوان در شبی برفی در راه مانده. هیچ امیدی برای زنده ماندن ندارد، تا این که راهبی، او را یافته، به معبد می‌برد و از او پرستاری می‌کند. «فوئونگ» پس‌از بهبود، عاشق راهب می‌شود و راهب که به عقاید خود پای‌بند است، می‌خواهد آخرین مرحله سلوک را بپیماید. «فوئونگ» از راهب می‌خواهد تا برای آخرین مرحله سلوک که همانا پرورش انسان زاهد است، خود وی را تربیت کند. بدین‌ترتیب او یکایک، مراحل را از ابتدا تا انتها از راهب می‌آموزد و در آخرین گام که قربانی کردن بر او واجب می‌شود، عزیزترین فرد زندگی‌اش «راهب» را قربانی می‌کند.
این نمایش بهمن و اسفند سال ۷۷ اجرا شد و حالا بعداز ۲۶ سال و چند روزی بعداز تولد ۷۱ سالگی بهروز بقایی که زاده ۱۷ تیرماه است، فیلم این نمایش خاطره‌انگیز با حضور کارگردان آن در خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید.
بر همین اساس، هجدهمین برنامه از سلسله‌جلسات نمایش فیلم تئاترهای شاخص با همکاری مشترک انجمن صنفی منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر و سینماتک خانه هنرمندان ایران به نمایش فیلم تئاتر «نیلوفر آبی» اختصاص دارد.
این فیلم تئاتر روز چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۷ در سینماتک خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید و پس‌از نمایش آن، نشست نقد و بررسی آن با حضور عباس غفاری (میزبان)، علیرضا نراقی (منتقد تئاتر) و دکتر حمید امجد (نویسنده و کارگردان) برگزار می‌شود.
نمایش‌نامه «نیلوفر آبی» پیش‌تر ازسوی انتشارات «نیلا» منتشر شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی