[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

پیش‌بینی خروج از رکود ، روزنامه شیراز نوین

سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در نخستین نشست خبری خود از بیشترین میزان کاهش تعرفه ریالی  عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری خبر داد.
مهندس ‌هاشم‌پور با پیش‌بینی روزهای پرتراکم در تیرماه، از کاهش 24درصدی تعرفه‌های ریالی عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی باهدف رونق بخشی به صنعت ساختمان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی ‌معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز ، صاحب‌نظران حوزه ساختمان معتقدند، سال جدید درحالی آغاز شده است که نشانه‌های جدیدی از رونق صنعت ساختمان و تحرکات بازار ساخت و ساز از جمله افزایش حجم تقاضاها برای خرید زمین مشاهده می‌شود و این انتظار وجود دارد، که رکود ساختمانی به روزهای پایانی خود نزدیک شده و حداکثر در نیمه دوم سال جاری، تیراژ ساخت‌وساز، شیب مثبت به خود بگیرد. از این رو پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که مدیریت شهری بتواند با اعمال سیاست‌های حمایتی و راهکارهای تشویقی در روند تسریع این پیامد گام برداشته و ضمن تلاش برای برون‌رفت از چالش‌های اقتصادی شهر، زمینه  تحرک و پویایی مجدد بازار ساختمان را فراهم کند.
اینها بخشی از سخنان مقام عالی‌ اقتصادی شهرداری شیراز درخصوص پیش‌بینی شرایط حاکم بر بازار ساختمان در سال پیش رو است. مهندس‌هاشم پور که معتقد است صنعت ساختمان از مهم ترین صنایع مولد و پیش‌ران اقتصادی کشور محسوب می‌شود، افزود: اراده جدی برای بهبود شرایط اقتصادی شهر و عبور از تنگناهای مالی در تیم جدید مدیریت شهری شیراز و اعضای محترم شورای اسلامی ‌شهر وجود دارد تا با اصلاح فرآیندها و اعمال سیاست‌های محرک و تشویفی در جهت بازآفرینی شاخصه‌های اقتصادی شهر و رونق بخشی به سرمایه‌گذاری در حوزه ساختمان گام بردارند.
سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز، راهکار بازگشت بازار ساختمان به مسیر رونق غیر تورمی ‌و پویایی در سرمایه‌گذاری را، بازنگری، تدوین و اصلاح سیاست‌های حمایتی می‌داند و در این خصوص اعتقاد دارد: با اعمال سیاست‌هایی که شهرداری در راستای تحرک‌بخشی به حوزه ساختمان موفق به انجام آن شود، می‌توان امیدوار بود بخش قابل توجهی از نقدینگی انباشته شده در نظام بانکی کشور به‌سمت بازار مسکن هدایت و با افزایش حجم معاملات و سطح تقاضا نیز به مرور زمان، رونق به صنعت ساختمان بازگردد.
وی در این خصوص به تصویب لایحه کاهش تعرفه‌های ریالی عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی (کاهش عوارض ساختمانی) به‌عنوان یک سیاست برانگیزاننده اشاره کرد و گفت: در ماده واحده این لایحه آمده است «به منظور اعمال سیاست‌های حمایتی و تشویقی جهت پویایی ساخت و سازهای شهری و ارائه تسهیلات لازم در این خصوص مقرر گردید چنانچه کلیه مؤدیان نسبت به پرداخت کل بدهی خود تا پایان تیرماه سال جاری اقدام نمایند مشمول کاهش 24 درصدی عوارض ساختمانی خواهند شد».
مهندس‌هاشم پور در پاسخ به این سؤال که با اجرای مصوبه کاهش عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی چه اهدافی را دنبال می‌کنید به گزارش توجیهی این مصوبه که دو هدف «اعمال راهکاری تشویقی در جهت احیای صنعت ساختمان» و همچنین «افزایش حجم خدمت‌رسانی به شهروندان عزیز را مورد توجه قرار می‌دهد» اشاره و بیان کرد: تحقق اهداف کلان این سیاست، به نوعی بهره‌مندی از یک سود مشارکتی برد- برد را برای سازندگان، سرمایه‌گذاران و فعالان صنعت ساختمان از یک سو و رونق اقتصادی شهر شیراز از سوی دیگر به ارمغان خواهد آورد تا از این طریق با افزایش منابع درآمدی پایدار، شهرداری بتواند از طریق تزریق نقدینگی و انجام برنامه‌ریزی‌های بهینه و متناسب با نیاز شهر، ضمن دستیابی به شاخصه‌های رفاه اجتماعی و گسترش مؤلفه‌های توسعه‌یافتگی شیراز، به گسترش زیرساخت‌های عمرانی- خدماتی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای همت گمارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی