[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۲
  • دوره جدید

روند مالی پروژه‌های شهرداری باید مسیر قانونی خود را طی کند، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز گفت: روند مالی پروژه‌های شهرداری باید مسیر قانونی خود را طی کند. حتی اگر مدت‌زمان اجرای آنها کمی ‌طولانی‌تر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور در آیین تکریم و معارفه مدیر پروژه پارک کوهستانی دراک عنوان کرد: مسئولیت شرعی و قانونی هزینه‌های انجام شده در شهرداری به عنوان ذی‌حساب بر عهده شهردار و مدیرکل مالی است و باید پاسخگوی آنها باشیم؛ از این رو با هرگونه ترک تشریفات و استعلام بها برای اجرای پروژه‌ها در شهرداری شیراز مخالفم.
وی افزود: برای اجرای پروژه‌ها باید با برگزاری مناقصه، فرصت را برای حضور همه پیمانکاران صاحب صلاحیت بومی ‌و ملی و سنجش توانمندی افراد مختلف فراهم کرد تا با ایجاد فضای رقابتی علاوه بر حفظ سلامت کاری، زمینه برای اجرای پروژه‌ها با کمترین هزینه فراهم شود.
شهردار شیراز با بیان اینکه تاکنون حدود ۷۰درصد از پروژه بوستان کوهستانی دراک به صورت ترک تشریفات به پیمانکار واگذار شده است، گفت: با رویکرد شفافیت مالی و انجام امور در ویترین شیشه‌ای، هرگونه ترک تشریفات و استعلام بها را در شهرداری ممنوع اعلام می‌کنم.
مهندس اسکندرپور تعامل پروژه با شهر و حفظ اقلیم طبیعی محیط را دو محور مهم در بوستان کوهستانی دراک دانست و گفت: اگر امروز قصد اجرای این پروژه را داشتم، پیش از دستکاری در طبیعت، انجام مطالعات حوزه‌های مختلف همچون شرایط اقلیمی، ویژگی‌های زیست‌محیطی، نوع پوشش گیاهی، فاضلاب و... را به‌عنوان گام نخست عملیات اجرایی این بوستان تعریف می‌کردم تا با دانش کافی و پشتوانه مطالعاتی غنی پروژه به بهترین شکل ممکن اجرا می‌شد.
وی تصمیم مدیران پیشین را برای اجرای بوستان کوهستانی دراک، گامی ‌مؤثر در جلوگیری از دست‌درازی متصرفان به ارتفاعات پیرامونی شیراز دانست و اظهار داشت: از مدیر جدید می‌خواهم در آغاز راه با استفاده از مشاوران متخصص و صاحب‌نام مطالعات زیست‌محیطی این پروژه را تکمیل کند تا اقلیم طبیعی پارک بیش از این دستکاری نشود. علاوه بر این لازم است در روند تکمیل پروژه به سفره‌های آب زیرزمینی دراک و پوشش گیاهی خاص و متناسب با شرایط آب و هوایی محیط نیز توجه کرد؛ به عنوان مثال با توجه به شرایط کم‌آبی نیاز نبود فضایی مشابه مجموعه باغ‌های قصردشت در محدوده پارک ایجاد شود بلکه باید پوشش گیاهی طبیعی محیط حفظ و توسعه یابد و اقداماتی جهت رفع نیاز آبی مجموعه انجام شود. همچنین ایجاد پارکینگ در ورودی مجموعه و استقرار ماشین‌های برقی برای جلوگیری از ورود خودرو شهروندان به بوستان از دیگر ضرورت‌هایی است که باید به آن پرداخت.
شهردار شیراز با اشاره به واگذاری اجرای کامل این پروژه به مجری طرح اظهار داشت: مفهوم مجری در پروژه به معنای استقلال صددرصد نیست بلکه به معنای اجرای طرح براساس اختیارات تعریف شده و کاهش بروکراسی اداری با تکیه بر نظام خودکنترلی مالی است. در این راستا به نظر می‌رسد پروژه بوستان کوهستانی دراک به یک شورای عالی معماری و شورای عالی مدیریتی متشکل از معاون فنی و عمرانی، معاون شهرسازی و معماری و رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری نیاز دارد تا با اخذ تصمیمات کارشناسی، روند کار مجری را تعریف و تعیین کنند.
مهندس اسکندرپور با بیان اینکه ظرفیت فنی و مهندسی شهر شیراز پشتیبان این پروژه برای تبدیل آن به یک فرصت ارزشمند گردشگری است، اظهار کرد: شیراز با داشتن باغ‌های وسیع در محدوده مرکزی، وجود بافت طبیعی کوه دراک در فاصله کمی ‌از شهر و مجموعه باباکوهی در مجاورت آن، شهری با شرایط خاص و منحصر به فرد است. در این شهر فرصت طلایی مجاورت دشت، کوه و باغ وجود دارد که می‌تواند زمینه مناسبی برای توسعه گردشگری طبیعت باشد.
شهردار شیراز در آیین معارفه مدیر جدید بوستان کوهستانی دراک تشریح کرد: مهندس اسدپور با ۱۸سال سابقه خدمت در سمت شهردار شهرهای مختلف استان، دو بار شهردار نمونه فارس و یک بار شهردار نمونه کشور شده‌ است و در حوزه فضای سبز نیز تجارب ارزنده ای دارد.
مهندس اسکندرپور خاطرنشان ساخت: امیدوارم مدیر جدید با بهره‌گیری از نظرات مشاوران، کارشناسان و مدیران مجموعه شهرداری و علاقه‌مندان و منتقدان پروژه بوستان ۵۸۰ هکتاری دراک، این پروژه را با برنامه‌ریزی بهتر پیش برده و اصلاحات و اقدامات لازم را در آن انجام دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی