[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

شهردار شیراز: مدیران شهرداری فسادستیز باشند، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز  در آیین معارفه سرپرست اداره کل کنترل و نظارت ساختمان و سرپرست اداره بازآفرینی محلات شهری گفت: همه مدیران و کارشناسان شهرداری باید در کنار پاک‌دستی، فسادستیز باشند.
حیدر اسکندرپور با بیان این مطلب که فسادستیزی باید در رأس کار مدیران شهرداری قرار گیرد گفت: فسادستیزی تنها با شفافیت وتحقق برنامه سیستمی‌‌در مجموعه شهرداری امکان‌پذیر است. در این راستا تمام فعالیت‌های حوزه‌های مختلف شهرداری باید در ویترینی شفاف قرار گیرد تا دسترسی به گزارش عملکردها برای همه مردم میسر باشد.
شهردار شیراز در آیین معارفه سرپرست اداره کل کنترل و نظارت ساختمان و سرپرست اداره بازآفرینی محلات شهری، خطاب به مدیران جدید گفت: به افرادی که در حوزه‌های مختلف به‌خصوص حوزه شهرسازی منصوب شده‌اند،گوشزد می‌کنم که با هیچ یک از آنها عهد بلندمدت نبسته‌ام؛ مادامی‌که بتوانند انتظارات مردم را برآورده کنند، حامی‌و پشتیبان آنها خواهم بود اما چنانچه شاهد نارضایتی مردم و اشکال در روند شفاف خدمت‌رسانی و قاطعیت در انجام امور طبق قوانینِ مشخص باشم، جدا از هرگونه ملاحظه‌ای، همکاری با مدیر ناتوان یا متخلف را خاتمه می‌دهم.
مهندس اسکندرپور خاطرنشان ساخت: در این مسیر بر قضاوت مردم تکیه می‌کنم و انتظار دارم براساس عملکرد مدیرانم، مردم، شهرداری شیراز را مجموعه‌ای پاسخگو، شفاف، سالم و خدمتگزار قضاوت کنند. وی با اشاره به زحمات مدیران پیشین، عنوان کرد: هرچند قدردان تلاش پیشینیان هستم اما معتقدم تلاش‌ها کافی نبوده است؛ چراکه مردم هنوز رضایت کافی ندارند. در این راستا باور دارم هروقت کارها آنطور که باید، پیش نمی‌رود، حتماً و قطعاً در ارتباط با مردم دچار مشکل هستیم. از این رو باید تلاش کنیم بیشترین تعامل و نزدیکیِ فکری را با شهروندان ایجاد کنیم. امروز مردم در کنار رضایت و قدردانی از کارهای خوبی که انجام می‌گیرد، در برخی موارد از نحوه ارائه خدمات در شهرداری دلخورند و سهم بیشتر این نارضایتی متوجه عملکرد این مجموعه در حوزه شهرسازی و صدور پروانه است. مهندس اسکندرپور در این آیین اذعان داشت: کارکنان مجموعه شهرداری باید بدانند شهروندی که برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداری مراجعه می‌کند، ما به‌ازای خدمتی که به او ارائه می‌دهیم، با پرداخت هزینه در مدیریت شهر مشارکت می‌کند و امید دارد در سریع‌ترین زمان ممکن به امورش پاسخ داده شود. حال آنکه روند طولانیِ رسیدن به نتیجه و برخوردهای ناشایستِ کارشناسان، این مراجعان را خسته و ناامید کرده و فضا را برای حضور دلالان و واسطه‌گرانِ سودجو مهیا می‌کند. این امر نه تنها حیثیت مجموعه خدمتگزار شهرداری را زیر سؤال می‌برد بلکه به عزت نفس کارکنان نیز خدشه وارد می‌کند. وی تأکید کرد: نباید اجازه دهیم کسانی برای منافع شخصی و سودهای زودگذر خودشان عزت نفس سرمایه‌های انسانیِ مجموعه شهرداری را هدف بگیرند.
شهردار شیراز در آیین معارفه سرپرست اداره کل کنترل و نظارت ساختمان و سرپرست اداره بازآفرینی محلات شهری خطاب به مدیران و کارشناسان حوزه شهرسازی شهرداری گفت: اینجا به مدیرانی نیاز دارم که به مردم باور داشته باشند و به تعهداتشان وفادار باشند.
چراکه اعتقاد دارم وقتی کسی از طرف مردم برای انجام کاری وکیل می‌شود، باید به عهدش وفا کند و ما امروز در قالب مجموعه شهرداری، وکیل مردم در مدیریت شهر هستیم که باید به عهد و پیمانی که بسته‌ایم، وفادار بمانیم. مهندس اسکندرپور خاطرنشان ساخت: در سال‌های گذشته به همت مدیران شهرداری کارهای بزرگی در کلانشهرهای کشور انجام شده و قدم‌های مؤثری در دوره‌های مختلف برداشته شده است اما سؤال اصلی این است که چرا با تمام این خدمات، حال مردم خوب نیست؟ حال خوبی که باید به دنبال کارهای ما برای مردم ایجاد شود، کجاست؟ باید دید مشکل از کجاست؟ ساختار شهرداری، نظام پاسخگویی شهرداری یا سیستم پاسخ به استعلامات؟ امروز در حوزه شهرسازی بسیاری از مهندسان نسبت به عملکرد مدیریتی شهرداری‌ها معترضند. وی در این آیین اضافه کرد: اگرچه معتقدیم مدیریت شهری قطعاً رو به پیشرفت بوده است اما در این مدت اتفاقاتی هم رخ داده که موجب نارضایتی برخی از فعالان عرصه مهندسی و شهرسازی است. به نظر می‌رسد سیستم نظارتی ما باید در برخورد قانونی با متخلفان، جدیت بیشتری به خرج دهد؛ تنها در این صورت است که فرصت تخلف، کاهش و اعتماد اجتماعی افزایش می‌یابد. چراکه اعتماد بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی میان حاکمیت و مردم است که اگر آسیب ببیند، هیچ‌چیز نمی‌تواند جبرانش کند. با این رویکرد، از رئیس جدید انتظار دارم قاطع، محکم و بدون توجه به سفارش‌های اطرافیان، پای خدمت به مردم شهر بایستد و تلاش کند اعتماد مردم به شهرداری بازگردد. مهندس اسکندرپور با بیان این مطلب که این قاطعیت را همه مدیران شهرداری به ویژه در حوزه شهرسازی باید الگو و سرلوحه خود قرار دهند گفت: شخصاً به‌عنوان شهردار شیراز تا کنون حتی برای یک پرونده سفارش ویژه‌ای به مدیرانم نکرده‌ام و با قاطعیت اعلام می‌کنم اگر کسی با استفاده از آشنایی با من خواستار رسیدگی ویژه و دستور منافی قانون بود، مدیران شهرداری به هیچ عنوان نپذیرند؛ طبق قانون عمل کنند و پرونده‌های سفارشی را به دیوار بی‌توجهی بکوبند.
وی افزود: اعضای شورای شهر نیز به‌عنوان نهاد مسئول و ناظر بر مدیریت شهر می‌توانند از من نسبت به نحوه عملکرد شهرداری توضیح بخواهند و من در جایگاه شهردار کلانشهر شیراز با سینه‌ای فراخ انتقادها را می‌پذیرم اما این اطمینان را هم به شما می‌دهم که نهایت تلاش و همت خود را برای توسعه این شهر به کار خواهم گرفت.
شهردار شیراز با اشاره به انتصاب سرپرست اداره بازآفرینی محلات شهری نیز گفت: از آنجا که همواره گفته‌ام بافت تاریخی ثروت شهر شیراز و مناطق حاشیه‌ای نیز تهدیدی جدی برای این شهر محسوب می‌شود گفت: معتقدم اداره بازآفرینی محلات شهری باید در چارچوب یک سازمان رسمی‌‌شکل بگیرد تا بتواند فعالیت و اقدام اثربخش داشته باشد. در این راستا امیدوارم مدیر جدید با نگاه تخصصی، دانش‌محور، جوان‌گرایانه و متفاوت، بتواند اتفاقات خوشی را برای این حوزه رقم بزند.
همچنین در این مراسم رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی‌شهر شیراز گفت: قانون‌شکنی و منفعت‌طلبی که امروز یک اپیدمی‌شهریست، در شهرداری جایی ندارد و باید از چرخه مدیریت شهری حذف شود.
نوذر امامی‌گفت: حساس‌ترین نقطه شهرداری، معاونت شهرسازی و معماری و حوزه کنترل و نظارت است که بیشترین ارتباط را با شهروندان دارد. از این رو برخورد مناسب، قانون‌گرایی، رعایت عدالت و در نظر گرفتن منفعت شهر باید مهم‌ترین دستورالعمل‌های کار در این جایگاه باشد.
در این مراسم همچنین نائب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر گفت: معاونت فنی و شهرسازی به دلیل گستردگی ارتباطی که با مردم دارد، می‌تواند نماینده رفتار، گفتار و عملکرد تمام مجموعه شهرداری باشد؛ از این رو مقابله با قانون‌گریزی و عمل با رویکرد قانون‌پذیری در آن بسیار اهمیت دارد.
براساس این گزارش با حکم شهردار شیراز مهندس حسن بهجت حقیقی به‌عنوان سرپرست اداره کل کنترل و نظارت ساختمان منصوب و معرفی شد.
همچنین در این آیین دکتر نسترن نژداغی به‌عنوان سرپرست اداره بازآفرینی محلات شهری شهرداری شیراز معرفی و منصوب شد. نسترن نژداغی دارای مدرک دکترای تخصصی در رشته شهرسازی اسلامی‌‌است و سوابق علمی‌‌و پژوهشی متعددی در زمینه بازآفرینی شهری بافت‌های تاریخی و فرسوده دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی