[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۱
  • دوره جدید

خشکی ۱۱‌تالاب استان فارس، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس دست اندازی به طبیعت را عامل مؤثر خشکی بیش از ۷۰درصدی تالاب‌ها و از بین رفتن ۵۰درصد حیات‌وحش دانست و گفت: دست‌اندازی به طبیعت، محیط زیست را به‌شدت آسیب‌پذیر و شکننده کرده است.
علی اکبری درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری روز جهانی محیط زیست و انتقاد از اینکه شرایط محیط زیست کشور بسیار شکننده است گفت: متأسفانه وضعیت محیط زیست کشور به هیچ وجه مطلوب نبوده و عواملی مانند خشکی تالاب‌ها، روند افزایشی انقراض نسل گونه‌های نادر جانوری و گیاهی، آلودگی دریاها و رودخانه‌ها، شیوع ریزگردها و تشدید آلودگی هوا، بحران آب، پلاستیک و پسماند، کاهش سرانه سبز و پوشش جنگلی، افزایش فرسایش خاک و بیابان‌زایی دال بر این ادعا است؛ این در‌حالی است که درک و فهم درستی نسبت به محیط زیست نیز وجود نداشته و برخی هنوز به ارزش محیط زیست پی نبرده‌اند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه دولت، بخش خصوصی و مردم باید به وظایف خود در قبال حفاظت از محیط زیست عمل کنند افزود: در‌این رابطه باید با اقدام و عمل در جهت حفاظت از محیط زیست به‌گونه‌ای گام برداشت تا با رفع مشکلات زیست محیطی توسعه پایدار کشور محقق شود.
وی برداشت و بهره‌برداری‌های بی‌رویه از محیط زیست، کمبود بودجه و امکانات پیشرفته و حاکم بودن فرهنگ غلط نسبت به محیط زیست در کشور را در وضعیت نامطلوب محیط زیست مؤثر دانست و ادامه داد: هر چند عوامل طبیعی مانند خشکسالی و کم‌بارشی‌ها در تخریب محیط زیست نقش داشته اما چندان تأثیرگذار نبوده و در حقیقت عوامل انسانی مهم‌ترین عامل تخریب محیط زیست کشور بوده و شدت تخریب محیط زیست در کشور بسیار نگران‌کننده است به‌گونه‌ای که در این زمینه از دیگر کشورها پیشی گرفته‌ایم.
این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: متأسفانه با تولید بنزین غیراستاندارد زمینه آلودگی هوا و آب فراهم و از سویی با ورود فاضلاب‌های شهری و صنعتی حیات دریاها و رودخانه و تالاب‌ها در معرض تهدید قرار گرفت و با دست‌اندازی به طبیعت و قطع درختان و ساخت‌وسازها و همچنین سدسازی‌های غیرکارشناسی نیز مشکلات زیادی در حوزه محیط زیست ایجاد شد.
اکبری با انتقاد از اینکه دست‌اندازی به طبیعت باعث خشکی بیش از 70‌درصد تالاب‌ها و از بین رفتن 50‌درصد حیات‌وحش شده است تصریح کرد: متأسفانه وضعیت سایر تالاب‌ها و حیات‌وحش کشور نیز بحرانی است و عوامل انسانی محیط زیست را به شدت آسیب‌پذیر کرده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، بهبود وضعیت محیط زیست را مستلزم همکاری جدی مردم، دولت و سازمان‌های مردم نهاد دانست و گفت: وضعیت تالاب‌های کشور بسیار اسف‌بار است، به‌گونه‌ای که تمامی 11‌تالاب و دریاچه موجود در استان فارس خشک شده‌اند و از سویی وضعیت سایر تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور مانند گاوخونی، هورالعظیم،‌ هامون، جازموریان به هیچ‌وجه مطلوب نیست.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر چند تغییر اقلیم و خشکسالی‌ها در خشکی تالاب‌ها تأثیرگذار است اما نقش عوامل انسانی مانند برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، حفر چاه در بالادست و بی‌توجهی نسبت به عدم تأمین حقابه تالاب‌ها تأثیرگذارتر است.
وی با تأکید بر اینکه با قوانین فعلی می‌توان در حفاظت از محیط زیست گام برداشت و خلاء قانونی وجود ندارد تصریح کرد: اگر اراده جمعی وجود داشته باشد می‌توان وضعیت محیط زیست را بهبود بخشید تا روند تخریبی آن تدوام پیدا نکند.
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: متأسفانه دخالت‌هایی در مسیر قوانین حوزه محیط زیست صورت می‌گیرد که مانع از اجرای قوانین فعلی می‌شود.
اکبری با تأکید بر اینکه برگزاری جلساتی با وزارت نیرو، سازمان جهاد کشاورزی و محیط زیست برای پیگیری مسائل زیست محیطی از اولویت‌های کمیسیون کشاورزی است گفت: سازمان محیط زیست باید تلاش خود را برای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از دست‌اندازی به طبیعت دوچندان کند.
نماینده مردم شیراز در مجلس دهم با تأکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از محیط زیست با کمبود امکانات و بودجه مواجه است ادامه داد: محیط زیست هنوز با کمبود امکانات و نیروی انسانی دست و پنجه نرم می‌کند؛ این در‌حالی است که تمامی کشورها برای حفاظت از محیط زیست به تکنولوژی‌های پیشرفته روی آورده‌اند و نیاز است ایران نیز با تأمین بودجه لازم استفاده از پیشرفته‌ترین امکانات و تجهیزات برای صیانت از محیط زیست را در دستور کار قرار دهد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید در سیاست‌های محیط زیست تجدید نظر کرد، افزود: نیاز است تدابیر ویژه‌ای برای نجات محیط زیست کشور اتخاذ کرد تا محیط زیست از وضعیت بحرانی فعلی خارج شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی