[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

مکرون: ترامپ مانع احترام دیگر اعضا به برجام نشود، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور فرانسه با اشاره به مخالفت ترامپ با برجام به دلیل اینکه این توافق از سوی اوباما امضا شده است گفت: ترامپ نباید مانع احترام دیگر اعضا به توافق هسته‌ای شود.
به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با جاستین ترودو، همتای کانادایی خود در رابطه با برجام گفت: پیام کشورهای عضو گروه جی هفت به ترامپ باید این‌گونه باشد که ترامپ از توافقی که از سوی رئیس‌جمهور پیش از خود به امضا رسیده خرسند نیست، شاید تنها به این دلیل که این توافق توسط رئیس‌جمهور پیشین آمریکا امضا شده است.
وی در ادامه خطاب به ترامپ افزود: اما مانع احترام دیگر طرف‌ها به این توافق نشوید و تلاش زیادی صرف خروج از این توافق انجام ندهید چرا‌که امروز برجام بهترین محافظی است که در اختیار داریم.
مکرون همچنین با تأکید بر اینکه خروج از برجام می‌تواند اعتبار مذاکرات آتی واشنگتن با پیونگ یانگ را تحت‌تأثیر قرار دهد گفت: خروج از توافق هسته‌ای ایران می‌تواند بر مذاکرات برای خلع تسلیحات هسته‌ای شبه جزیره کره تأثیر منفی بگذارد. اگر توافقی که تنها سه‌سال پیش با ایران به امضا رسید لغو شود مذاکرات کره چه اعتباری خواهد داشت.
به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ در اواسط ماه‌ جاری اعلام کرد که آمریکا به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج خواهد شد. این در حالی بود که شرکای اروپایی واشنگتن همه تلاش خود را به کار بستند تا مانع انجام این اقدام از سوی ترامپ شوند.
پس از آن حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، نقض عهدهای مکرر آمریکا از ابتدای توافق مهم برجام را سرشکستگی تاریخی برای دولت این کشور برشمرد و تأکید کرد: اروپا در شرایط کنونی فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام در اختیار دارد و باید هرچه سریع‌تر موضع روشن و قاطع خود را نسبت به تعهداتش در برجام، مشخص و اعلام کند.
پس از آن نیز سید عباس عراقچی که پیشتر گفته بود اروپایی‌ها باید در قبال تأمین منافع ایران در برجام تضمین دهند، پس از مذاکره با اروپایی‌ها در جریان نشست کمیسیون برجام در وین از عزم مناسب دو طرف برای حفظ برجام خبر داد.
در همین راستا کمیسیون اروپا روز چهارشنبه از به‌روزرسانی «قانون مسدود کننده» خبر داد که به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌دهد با دور زدن تحریم‌های احتمالی آمریکا به تجارت خود با ایران ادامه دهند.
همچنین ترزا می نخست وزیر انگلیس نیز در دیدار با نتانیاهو همتای صهیونیست خود با تأکید بر لزوم حفظ برجام گفت: تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، انگلیس به تعهد خود در قبال توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد.
وی افزود: ما به همراه آلمان و فرانسه همچنان معتقد هستیم که برجام بهترین روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی