[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۲
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

حمایت‌های ناملموس
 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

افت صادرات صنایع دستی کشورمان باورکردنی نیست چراکه صنایع دستی نیازی به واردات از خارج برای بهبود و توسعه تولید نداشت و این تولید فقط و فقط نیازمند حمایت بود که از آن دریغ کردیم. وارداتی که در فهرست تحریم‌های خارجی  قرار بگیرد و همچنین با تیرگی روابط سیاسی موجب گرفتاری‌های اقتصادی و معیشتی داخلی شود. ما در تمام این سال‌ها در کنار فهرست تحریم‌های سیاسی‌اقتصادی خارجی، به خودتحریمی کالاهای ایرانی پرداختیم و در مقطع تولید، حمایت‌های مادی و معنوی خودمان را از تولیدکنندگان بومی دریغ کردیم و روح تولید را کشتیم تا بدانجا که اگر به فهرست کالاهای موجود در لیست صنایع دستی نگاهی گذرا داشته باشیم، درخواهیم یافت که بسیاری از آنها منسوخ و به فراموشی سپرده شده است. چراکه تولید در این بخش باید سودآور و نام‌آفرین باشد و امروز هر دوی آن محلی از اعراب ندارد مشابه‌سازی صنایع دستی ما توسط کشورهای همسایه و ایضاً اروپایی یک بحران جدی در حوزه تولید داخلی ماست‌. اگر امروز گذری در بازار وکیل شیراز و یا سرای مشیر که محلی برای عرضه کالای ایرانی و سنتی بود داشته باشیم در خواهیم یافت که محصولات مشابه خصوصاً نقره و سنگ‌های بدل، پارچه و حتی گیاهان دارویی خارجی حرف اول را می‌زنند و دیگر محصولات ایرانی کمتر حرفی برای گفتن دارند‌.
حال باید این پرسش را مطرح کرد که چرا صنایع دستی ما به چنین روزی افتاده است و این پرسش جدی که این سؤال باید از چه‌کسی و یا کسانی پرسش شود تا بدان پاسخ گویند‌؟
در این رهگذر و برای پاسخ به این سؤال کسی آمادگی ندارد، چراکه عدم حمایت از صنایع دستی و دریک کلام تولید داخلی، ریشه در تفکر مدیریتی و خلاء قانونی ما داشته است‌. حالا اما در روزگار انزوا و ناتوانی اقتصادی قرار داریم و حتی نیمه‌جان تولید قادر به صادرات درخور شأن نیست‌. برخی مدیران آن‌را ناشی از فقدان بسته‌بندی مناسب می‌دانند و برخی عدم توان در باز‌پرداخت هزینه تولید از کشورهای وارد‌کننده این محصول، چرا‌که روابط بانکی ما در سطح بین‌المللی در کوران سیاست‌بازی قادر به چرخش و تبادل ریال و دلار نیست.
ما باید کاری می‌کردیم که صنایع دستی کشورمان آنچنان رشدی داشته باشد که دیگر صنایع مرتبط با گردشگری را به رونق برساند‌. صنایعی مانند هتل‌داری و حمل‌ونقل هوایی باید از قبل این صنعت رشد می‌کردند و مردم جهان وادار می‌شدند برای خرید محصولات انحصاری ایران به کشورمان سفر کنند. همچنین استادان بسیاری در این بخش می‌ماندند و سینه‌به‌سینه مهارت ساخت صنایع دستی را انتقال و حفاظت می‌کردند تا اقتصاد ایران درونگرا بماند‌. اما متأسفانه بزرگ‌ترین و پردآمدترین سایت اقتصادی داخلی کشورمان تعطل شده است‌. سایتی که می توانست علاوه برایجاد اشتغال منابع پایداری برای کسب درآمدهای مورد نیاز باشد و نظام مدیریتی را یاری کند‌.
اوضاع و احوال اقتصادی امروز حکایت از آن دارد که برخط یک برنامه تدوین شده بلند‌مدت برای کسب ثروت ملی حرکت نکردیم و اگر در حوزه‌ای درآمدی از قبل تولید ایجاد شده مورد اختلاس قرار گرفته و به خارج حواله شده است‌. اینک باید دید چرا و چگونه محموله‌های میلیاردی اختلاس و ایضاً اختلاس‌کنندگان سالم به مقصد می‌رسند و دیگر محصولات با هدف کسب درآمدهای ملی سرنوشتی این‌چنین دارند‌؟
امسال و برابر اعلام مسئولان امر قرار است دو‌صنعت دستی شامل جاجیم عشایر فارس و هنر نقاره‌سازی احیا شود‌. این درحالی است که شمار قابل توجهی از صنایع دستی ما نیازمند احیا و حمایت است و امیدواریم پیشرفت دراین زمینه‌ها در سال حمایت از تولید داخلی افزایش چشم‌گیری داشته باشد‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی