[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

همه ایرانیان رأی دادند، روزنامه شیراز نوین


به نظر می‌رسد 87میلیون و 500هزار نفر در انتخابات 15 تیرماه 1403 ریاست‌جمهوری شرکت کرده‌اند. آنان که آمدند، خواستار تغییر و تحولات اساسی هستند؛ آنان که نیامدند، به‌نوعی مسالمت‌جویانه اعتراض خود را به روش‌های اداره امور کشور، خصوصاً در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی بیان کردند. آنان که در خارج کشور رأی دادند، اگرچه با کثرت آرا مواجه بوده باشیم، اما ثابت کردند که چه تعداد مهاجرت نموده‌اند و چه تعداد حاضر به بازگشت در صورت مهیا بودن بستر فعالیت و سرمایه‌گذاری هستند و از طرفی عاشق ایرانی هستند که با این انتخاب دچار اصلاح ساختار معیوب اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شود. اصلاحات به معنای عام خود و نه آنچه خواص مصادره نموده‌اند، بسیار مطلوب نظر ملت است. همه باید در نوع رفتار خود در بلندمدت اصلاحاتی انجام دهند؛ چراکه بی‌تحرکی و جدایی از جامعه جهانی می‌تواند به بحران‌های داخلی دامن بزند. یکی از این بحران‌های داخلی را می‌توان فاصله بین مردم و مسئولان به واسطه بی‌تدبیری در حوزه‌های معیشتی مورد ارزیابی قرار داد. 
روزی یکی از متخصصان سرطان‌شناسی در انتقاد به تیترهای رسانه‌های داخلی در خصوص سونامی سرطان در ایران می‌گفت، شما روزنامه‌نگاران در حال اشتباه هستید؛ سونامی در کار نیست، بلکه با پیشرفت و حجم بالای ارتباطات جهانی پیرامون این موضوع و تجمیع نظرات و شناسایی افراد دچار این نوع بیماری، اعلام‌هایی در جامعه صورت می‌گیرد که بیشتر جنبه اطلاع‌رسانی و پیشگیری دارد، اما شما به اشتباه از تیتر بزرگ و درشت سونامی استفاده می‌کنید و بر این باورید که این نوع بیماری در حال شتاب و گسترش است، در حالی که شناسایی موارد و تجمیع اطلاعات به‌روز شده است. پس دهکده جهانی اطلاعات را به سرعت منتشر می‌کند و این تبادل اطلاعات، به نتیجه‌گیری‌هایی ختم می‌شود که یا مثبت است یا منفی. این نوع انتقاد بسیار سازنده و مانع از تکرار اشتباه در رسانه می‌شود. حالا ملت به دولتمردان خود پیامی مخابره کرده‌اند که انتقادی خاموش و بدون تنش است. این انتقاد را جامعه ایرانی اسلامی مخابره نموده است؛ همان ملتی که انقلاب و جنگ را به پیروزی رساند و با مشارکت حداکثری بالغ بر 98 درصد آرا با استقرار جمهوری اسلامی در ایران موافقت نمود. همان ملتی که چهل و چند سال است فشار تحریم‌ها و کاستی‌ها و اختلاس‌ها را تحمل می‌کند و امیدش را ازدست نداده؛ پس باید پیام ملت شنیده شود و مسئولان نظام کاری کنند که دوباره آرای ملت تجمیع شده و به همان میزان 98 درصد بازگردد. 
باید به واکاوی این موضوع پرداخت که چرا مشارکت 98درصدی تا به این حد تنزل داشته، در حالی که جمعیت کشور افزایش یافته و قشر جوان ما باید آینده کشور را بسازند. بحران فرهنگی یکی از بزرگ‌ترین ضرباتی است که پیش از بحران اقتصاد بر پیکره جامعه ایرانی وارد شده و حالا رئیس دولت چهاردهم باید با اولویت، بحران فرهنگی را فرونشاند. جلب اعتماد مردم در این چهار سال (احتمالی) به معنای جلب مشارکت و افزایش حضور مردم در انتخابات پانزدهم است. درحقیقت کارنامه دولت و مجلس آنجا مشخص می‌شود که مردم پای صندوق رأی حاضر شوند و اگر حاضر نشوند، به معنای باخت عملکرد مدیران نظام است. 
این روزها درهر خانه‌ای را بزنید، چند جوان تحصیل‌کرده بیکار خواهید یافت. اگر استاندار، فرماندار، شهردار یا هر مقامی ملاقات حضوری و رودررو با مردم ترتیب دهد، اوج تقاضا از مسئولان، تقاضای اشتغال است که یا از سوی جوانان یا از سوی والدین آنان مطرح می‌شود. خیلی نمی‌توان از ماجرا دور شد؛ دو کاندیدای باقی‌مانده پیش از 15 تیر در رقابت‌های ریاست‌جمهوری با تکنیک‌های خاصی با مردم سخن گفتند. این تکنیک‌ها همان تکنیک بیان نابسامانی اوضاع و احوال اقتصادی کشور بود که حال خوشی را به ملت القا نکرد. طرفین یکدیگر را به مدیریت اشتباه کشور متهم کردند، در حالی که هر دو جناح موجود در وضعیت فعلی کشور سهم دارند. طراحی میدانی و بازی با افکار عمومی همان دکترین تکراری بود که مردم از ترس بدتر شدن اوضاع و احوال، به نفر بد رأی بدهند تا با حداقل مشکلات مواجه شوند یا کاری می‌کنند تا یارکشی‌ها سمت‌وسوی لجبازی به خود بگیرد، تا الزام به یک انتخاب هوشمندانه. منتخب دولت چهاردهم در خصوص حل مشکلات اقتصادی مردم در بیاناتی پیش از پیروزی گفته بود که تورم 40درصدی را نمی‌توان مهار کرد، مگر با لغو تحریم‌ها؛ اگرپزشکیان هم بخواهد با این نسخه نشد ملت را چهار سال اسیر کند، در انتخابات پانزدهم در صورت عدم شکست، اما رئیس‌جمهور اقلیت ایرانیان خواهد بود. کشور را باید با برنامه اداره نمود. رؤسای قوا باید مؤید برنامه‌های هم باشند. برنامه هفتم توسعه یکی از معیارهای همسویی دولت و مجلس است. انتخاب اعضای کابینه باید هوشمندانه باشد. منتقدان را دعوت کرده و از مشاوره آنان بهره بگیرید و بگذارید منتقدان راهکارهای خود را در بوته آزمون قرار دهند. دانشگاه را منزوی نکنید و از وجود چهره‌های صاحب‌نام، صاحب تفکر و برنامه‌محور استفاده کنید. از حیطه خودی و غیرخودی خارج شوید؛ همه مسلمان و ایرانی هستید. برای آبادانی ایران و بهبود معیشت ملت بکوشید. 
ان‌شاءالله

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی