[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

لزوم استفاده از عینک ‌آفتابی استاندارد، در فصل تابستان، روزنامه شیراز نوین

دانشیار گروه چشم‌پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد اظهار کرد: عینک‌آفتابی در جهت حفاظت از اشعه ماورای ‌بنفش استفاده می‌شود، حتی در زمانی هم که هوا ابری است این اشعه وجود دارد و بهتر است که از عینک‌آفتابی استاندارد استفاده شود.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر علی‌اکبر صابرمقدم خاطرنشان کرد: قرنیه، پلک  و پوست صورت از مکان‌های شایعی هستندکه تحت‌تأثیر آسیب‌های ناشی از اشعه ماورای بنقش قرار می‌گیرند. این آسیب‌های مکرر و درازمدت  زمینه‌ساز ایجاد برخی ضایعات سرطانی در سنین بلاتر به‌خصوص در نواحی باز مثل پلک‌ها هستند.
عضو هیئت علمی گروه چشم‌پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با بیان اینکه برای سطوح پوستی از کرم ضدآفتاب و برای پلک‌ها و چشم‌ها از عینک‌آفتابی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: عوارض اشعه ماورای بنفش تجمعی بوده و باید از ابتدای تولد مراقبت لازم را از چشمانمان داشته باشیم، نکته‌ای که برای تمامی سنین به‌خصوص گروه سنی زیر 18 سال مورد تأکید است و به والدینی هم که نوزاد و کودک شیرخوار دارند توصیه بر استفاده از کلاه‌های لبه‌دار داریم.
دکتر صابرمقدم گفت: عینک‌آفتابی هرچه بزرگ‌تر باشد بهتر است و اینکه نوع شیشه آن هم باید 100درصد اشعه ماورای بنفش را جذب کند؛ استاندارد آن یو وی 400 است، اما رنگ آن اهمیت چندانی ندارد، حتی اگر رنگ شیشه عینک سیاه باشد، اما یو وی 400 نداشته باشد باز هم خطرناک است.
وی افزود: کسانی که عینک طبی تیره استفاده می‌کنند صرفاً جلوی نور آفتاب را می‌گیرند و خاصیت یو وی 400 را ندارد و باید از عدسی استفاده شود که فیلتر جذب مناسب اشعه ماورای بنفش را داشته باشد. دستگاه‌های استاندارد برای تست عینک در دسترس می‌باشند. یک نمونه ساده آن دستگاهی که  برای تست کردن اسکناس استفاده می‌شود.
عضو هیئت علمی گروه چشم‌پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد اضافه کرد: اشعه یو وی عوارض حاد زیادی ندارد، به‌جز در جوشکاری  که آسیب شدید قرنیه را ایجاد می‌کند. عوارض مهم آن در طولانی مدت دیده می‌شود و عمده عارضه آن تشدید رشد ناخنک، آب‌مروارید و مشکلات پوستی است. این امر به‌خصوص در افرادی که تحت‌اعمال جراحی عیوب انکساری قرار گرفته‌اند یا دچار خشکی چشم می‌باشن، بسیار مهم است و عدم استفاده از عینک‌آفتابی می‌تواند منجر به کدورت قرنیه شود.
دکتر صابرمقدم با ذکر این نکته که اثرات یو وی در سرطان شناخته شده است و در مناطقی که ارتفاع  بالاتری از سطح دریا و تابش آفتاب طولانی‌تری دارند مبتلایان به این نوع سرطان بیشتر است، تأکید کرد: در منطقه خراسان حجم زیادی از بیماران با تومورهای سرطانی را داریم که در برخی از آن‌ها آسیب‌های چشمی و اشعه یو وی دخیل بوده است.
وی بیان کرد: کسانی که در زیر سن 18 سال از چشم خود محافظت نکردند احتمال آسیب در سنین بالاتر را دارند و به تمامی خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که ضمن مراقبت لازم از فرزندان خود، به 3 موضوع عینک‌آفتابی دارای یو وی 400، کرم ضدآفتاب با اس‌پی‌اف بالای 50 و کلاه با نقاب بزرگ‌تر توجه نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی