[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

با خواص گیاه کاسنی در سلامت و زیبایی آشنا شویم، روزنامه شیراز نوین


طب ایرانی بهترین نوشیدنی‌های تابستانه را نوعی از نوشیدنی می‌داند که ضمن برخورداری از اعتدال و لطافت، سبکی، طبعی سرد و تر داشته باشد تا بتواند با کاهش حرارت و خنک کردن بدن، از آسیب‌های گرمی و خشکی مفرط هوا و تأثیر آن در افزایش تولید خلط صفرا جلوگیری کند و محیط داخلی بدن را نیز در حالت تعادل نگاه دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، یکی از نوشیدنی‌های شایع در فصل گرما، عرق کاسنی است؛ کاسنی در گروه عرقیات خنک قرار می‌گیرد و بهتر است در هنگام نوشیدن، عرق کاسنی و شاهتره را به نسبت مساوی با هم مخلوط کرده و در جای خنک نگه داریم. باید بدانیم که کاسنی به‌عنوان تقویت‌‌کننده و دوست کبد، همچنین مسکن حرارت و عطش و گرمی بدن شناخته شده است. کاسنی خواص دیگری هم دارد و می‌تواند مثل داروهای مسکن عمل کند و درعین‌حال اضطراب را هم کاهش دهد و ذهن را آرام سازد.
بنابراین در  فصل تابستان که گرمای هوا علاوه‌بر تشنگی، میزان تنش و استرس‌ها را هم افزایش می‌دهد، می‌تواند به‌عنوان یک نوشیدنی مناسب در نظر گرفته شود.
همچنین به‌دلیل خواص کاسنی برای زیبایی پوست، به‌عنوان ماسک نیز استفاده می‌شود. برای این کاربرد توصیه می‌شود پس‌از کوبیدن گیاه کاسنی، آب آن را گرفته و با سفیده تخم‌مرغ مخلوط کنیم، 15 دقیقه پس‌از قرار دادن این ترکیب روی پوست، آن را با آب ساده بشوییم. این ماسک گیاهی غدد را تحریک می‌کند و تعریق پوست را زیاد می‌کند. همچنین برای مبتلایان به امراض جلدی و اگزمایی می‌تواند مفید باشد.اگرچه می‌توان مزایای فراوانی برای کاسنی برشمرد، اما درصورت بارداری مصرف بیش از حد آن غیرمجاز است، زیرا ممکن است موجب خون‌ریزی شود و احتمال سقط‌جنین غیرعمدی را افزایش دهد. اگرچه تحقیقات در این زمینه کافی نیست، اما همان تحقیقات نشان می‌‌دهد که در دوران شیر دادن نیز مصرف بیش از حد آن ممنوع است، زیرا کاسنی ازطریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود و مصرف بیش از حد آن باعث ترش‌کردن معده و کاهش وزن می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی