[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

ضعف مدیریتی درمحیط زیست، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر:
 بالاترین تراز منفی زیست‌محیطی کشور به فارس تعلق دارد و در حال حاضر متأسفانه در روند انتقال میراث بزرگ محیط زیست به آیندگان دچار نقصان شده‌ایم. نایب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی ‌شیراز در نشست مطبوعاتی اعضای این کمیسیون با اعلام این خبر گفت: متأسفانه در امر پیگیری خشکسالی دریاچه‌ها و تالاب‌های فارس همچون بختگان و پریشان ضعیف عمل کردیم درحالی که رفع خشکسالی این دو یک مطالبه جدی است. 
قاسم مقیمی ‌با اشاره به نمونه‌های بارز مشکلات محیط‌ زیستی اطراف شیراز گفت: ساخت سد تنگ سرخ سرنوشت مردم را به یکی‌از مشکلات محیط‌ زیستی گره زده است درحالی که هنوز نظرات کارشناسان محیط زیست پیرامون این سد به طور قطعی اعلام نشده این سد درحال ساخته شدن است و ممکن است گرد نمک دریاچه مهارلو خطراتی را متوجه زندگی مردم کند و در غرب فارس و در دشت ارژن هم که زمانی بیش از 210هزار رأس انواع حیوانات از قبیل بز و کل وجود داشت به‌دلیل نبود یک مدیریت متمرکز این تعداد در حال حاضر تنها به 110رأس رسیده است.
 این عضو شورای شهر با بیان اینکه دغدغه‌های مسئولان محیط زیستی استان باید جدی گرفته شود گفت: خسارت‌های وارده به محیط زیست یا غیرقابل جبران است و یا در بهترین حالت برای جبران آن نیاز به گذشت زمان طولانی است. مقیمی ‌فقر آموزشی در زمینه محیط زیست را یکی از مشکلات موجود در این عرصه ذکر کرد و ادامه داد: برای حفظ محیط زیست نیازمند نسخه فرهنگی هستیم و در این راه می‌بایست جامعه را نسبت به محیط زیست حساس کنیم.
این عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه حجم عمده‌ای از نابسامانی‌های زیست‌محیطی ناشی از عملکرد و تفکر اشخاص و گاهی اندیشه‌های فرسوده مدیران است و هدررفت منابع طبیعی و پایمال شدن حقوق آیندگان را به دنبال داشته، تصریح کرد: همه از پیوست‌های زیست‌محیطی سخن می‌گویند اما در واقعیت خلاف مصداق‌ها عمل می‌شود. مقیمی‌ همچنین به تشکیل کمیته‌ای تحت عنوان کمیته آب در کمیسیون تلفیق شورای شهر شیراز اشاره کرد و گفت: بحران آب را به کار نمی‌بریم، چون سال‌هاست که با کم‌آبی روبه‌رو هستیم و بحران آب تازگی ندارد. وی به فرونشست‌ها در بخش‌هایی از فارس از جمله خطراتی که از این پدیده در انتظار شمال غرب شیراز است اشاره و خاطرنشان کرد: فرونشست اثراتی به مراتب مخرب‌تر از زلزله دارد که اگر توجه نشود شیراز در آینده با خطرات جدی در این باره مواجه خواهد شد.
نائب رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز با بیان اینکه باید تلاش کرد تا با صرفه‌جویی و فرهنگ‌سازی به ابر چالش بحران آب رو‌به‌رو نشویم، ابراز امیدواری کرد که با ایجاد تصفیه‌خانه‌های لوکال شاهد مرتفع شدن مشکلات باغات قصردشت باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی